Rekonwalescencja po operacji kardiochirurgicznej

Kobieta w szpitalu

Ważnym elementem procesu rekonwalescencji po powrocie do domu, obok ćwiczeń (rehabilitacji), oszczędnego trybu życia i spokojnego powrotu do pełni sprawności, jest prawidłowa i zbilansowana dieta. Poniżej znajdziesz wskazówki w jaki sposób możesz zadbać o swój organizm, który po trudach zabiegu potrzebuje dodatkowego wsparcia żywieniowego, by wrócić do pełni zdrowia.

Twój codzienny jadłospis ma na celu zregenerować organizm po zabiegu kardiologicznym. Większość zaleceń umieszczonych poniżej to po prostu zalecenia wynikające z zasad prawidłowo zbilansowanej diety. Dla Ciebie i Twojego zdrowia ich stosowanie ma jednak jeszcze większe znaczenie!

  1. Jedz regularnie

    - regularne pory posiłków wpływają korzystnie na pracę układu pokarmowego (trawiennego) i powodują, że odczuwasz apetyt w podobnych godzinach.
  2. Jedz 5 posiłków w ciągu dnia

    - większa ilość posiłków to większa szansa, że dostarczysz sobie wszystkich składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
  3. Jedz duże ilości warzyw i owoców

    - warzywa i owoce zawierają ważny dla utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi potas, a także błonnik i wiele witamin, w tym witaminę C, a także inne składniki, np. te o działaniu antyoksydacyjnym.
  4. Wybieraj produkty z pełnego ziarna

    - produkty z pełnego ziarna w tej samej objętości zawierają nawet kilka razy więcej składników mineralnych, np. cennego magnezu, niż te pochodzące z białej mąki.
  5. Pamiętaj o produktach mlecznych

    - produkty mleczne to źródło wapnia ważnego dla pracy mięśni, w tym mięśnia sercowego. Najlepsze będą te częściowo odtłuszczone.
  6. Jedz ryby

    - ryby i owoce morza zawierają cenne dla układu krążenia kwasy tłuszczowe Omega-3. Sięgaj po nie przynajmniej 2 razy w tygodniu.
  7. Wybieraj chude mięso, jaja i nie zapominaj o roślinach strączkowych

    - chude mięso, jaja i rośliny strączkowe to obok ryb i produktów mlecznych ważne źródła białka.
  8. Nie bój się "dobrego" tłuszczu

    - do posiłków dodawaj oliwę z oliwek, olej rzepakowy i olej lniany, a także orzechy, np. włoskie. Te produkty, podobnie jak ryby, zawierają cenne kwasy tłuszczowe.
  9. Gotuj w domu i dbaj o to, jak jesz

    - dzięki gotowaniu w domu będziesz mieć wpływ na składniki, których używasz do przygotowania posiłku, a jedzenie w grupie lub w towarzystwie rodziny korzystnie wpływa na Twój apetyt.
  10. Zmniejsz spożycie soli

    - nadmiar sodu, czyli składnika soli wpływa niekorzystnie na układ krążenia człowieka. Spróbuj zmniejszyć ilość soli dodawanej do posiłków, a także unikaj produktów o wyraźnie słonym smaku.

Dlaczego białko jest tak ważne w powrocie do zdrowia?

Proces gojenia rany pooperacyjnej powoduje, że potrzebujesz więcej białka niż zazwyczaj. To dlatego w każdym Twoim posiłku powinny pojawiać się produkty będące źródłem pełnowartościowego białka. Dodawaj do nich, np. chude mięso (drób bez skóry - kurczak, indyk, królik, cielęcina, młoda wołowina, chudy schab), ryby, jaja i produkty mleczne.

Uzyskaj więcej informacji o gojeniu ran pooperacyjnych.

Do posiłku, po konsultacji z lekarzem możesz dodać także specjalny koncentrat białka w proszku przeznaczony dla osób ze zwiększonym zapotrzebowaniem na białko, np. Resource Instant Protein. Nie zmieni on smaku Twojej potrawy i łatwo się rozpuszcza.

Co robić, jeśli dokucza Ci brak apetytu lub nie jesteś w stanie zjeść całego posiłku?

Po operacji może utrzymywać się u Ciebie brak apetytu. Jeśli ta sytuacja dotyczy właśnie Ciebie, spróbuj jeść mniejsze ilości, ale częściej. Nie czekaj do pory posiłku i jedz wtedy, kiedy masz apetyt.

Do posiłków dodawaj bogate w energię dodatki jak orzechy, migdały, masło orzechowe, słonecznik, oleje roślinne. Wybieraj posiłki, które łatwo jeść np. zupy typu krem, do których przygotowania możesz użyć nie tylko dużej ilości warzyw, ale także dodać mięso, jaja, czy rybę.

Spróbuj mieć pod ręką także takie przekąski, które lubisz np. jogurt, owoce. Jeśli mimo starań zauważysz, że Twoja masa ciała spada, a brak apetytu utrzymuje się przez dłuższy czas, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem. Oceni on Twój stan odżywienia i w razie konieczności zaleci wprowadzenie doustnych preparatów odżywczych, np. Resource 2.0 lub Resource Protein.

Udostępnij artykuł:

Powrót do "Strefa wiedzy"

Polecane produkty

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Diabet Plus: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Refresh: Do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem niedożywienia. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.