Guma guar

Częściowo hydrolizowana guma guar (PHGG)

PHGG to błonnik prebiotyczny uzyskany z pociętej na mniejsze fragmenty gumy guar pozyskiwanej z ziaren rośliny o nazwie guar. Dzięki temu PHGG jest w 100% rozpuszczalnym błonnikiem pochodzenia naturalnego i może być dodawany zarówno do ciepłych, jak i zimnych potraw i napojów.

PHGG może korzystnie wpływać na dobrostan jelit, a także łagodzić wzdęcia, gazy i zaparcia. Co więcej, błonnik ten wykazuje wielokierunkowe działanie, dając szereg krótko- i długofalowych korzyści.

PHGG pomaga

  • Normalizować częstotliwość wypróżnień. Wynika to z jego pozytywnego wpływu na konsystencję, wilgotność oraz objętość stolca. Dzięki temu zapobiega występowaniu uciążliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak wzdęcia, zaparcia czy gazy. Ponadto PHGG w sposób łagodny wspomaga zwalczanie zaparć, nie wpływając na zbytnie rozluźnienie stolca. Jego stosowanie może złagodzić dolegliwości występujące w zespole jelita drażliwego w postaci zaparciowej.
  • Poprawić pracę i komfort jelit. Dzięki stymulacji rozrostu pożytecznych bakterii, poprawia stan, a tym samym motorykę jelit.
  • Odżywiać pożyteczne bakterie jelitowe, przywracając równowagę mikrobioty jelitowej. Błonnik ten ma działanie prebiotyczne, co wynika z jego działania pobudzającego wzrost pożądanych bakterii jelitowych, poprawiając tym samym funkcjonowanie jelit. Ponadto jego stosowanie przyczynia się do wzmożonej produkcji SCFA przez mikrobiotę jelitową, co przekłada się na wytworzenie lepszych warunków dla jej rozwoju. Właściwości prebiotyczne tego rodzaju błonnika mogą okazać się przydatne dla osób cierpiących na choroby takie jak SIBO, IBS czy celiakia, choroby zapalne jelit, a nawet depresja.
  • Poprawić czas pasażu jelitowego u pacjentów zmagających się z przewlekłymi zaparciami. Wpływa to istotnie na zmniejszenie objawów zaparć i zwiększenie komfortu życia.
  • Ograniczyć nasilenie dolegliwości takich jak wzdęcia, bóle brzucha czy gazy. Zjawisko to może wynikać m.in. z wolniejszego przebiegu procesu fermentacji w jelicie w stosunku do pozostałych rodzajów błonnika.
  • Kontrolować poziom glukozy we krwi. PHGG pozwala na zachowanie prawidłowej glikemii. Właściwość ta może okazać się korzystna zwłaszcza dla cierpiących na cukrzycę typu 2, osób otyłych, kobiet ciężarnych czy osób starszych.
  • Ograniczyć ilość stosowanych środków przeczyszczających. Dzięki temu możliwe jest pozbycie się zaparć z wykorzystaniem naturalnych metod, unikając występowania skutków ubocznych leków.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Gastroenterologii (WGO) z 2018 r.:
„Zwiększenie ilości błonnika w diecie uważane jest za postępowanie pierwszego rzutu
w zaparciach. (…) Zaleca się stopniowe zwiększanie spożycia błonnika poprzez dietę i/lub suplementację do 20-30 g/dobę przy odpowiedniej ilości płynów”.

Porównanie rodzajów błonnika