6-latek nie chce jeść 6-latek nie chce jeść

6-latek nie chce jeść – jak sobie radzić

Tagi:

NIEJADKI

Twoje dziecko jest w zerówce i wkrótce zacznie przygodę ze szkołą? Już teraz masz czarne wizje, jak poradzi sobie samo ze zjedzeniem śniadania i obiadu, kiedy w domu i przedszkolu są z tym kłopoty? Poznaj sposoby innych rodziców na niejedzenie.

Nie ma żadnego sposobu, który zadziała u wszystkich dzieci, ponieważ przyczyny wybiórczego jedzenia mogą być bardzo zróżnicowane (przeczytasz o tym tutaj). Jednak im starsze dziecko, tym większa szansa, że z czasem łatwiej będzie otworzyć mu się na nowe. Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne rodzicom niejadka:

pento

Porozmawiajcie o jadłospisie.

Twoje dziecko jest na tyle duże, że możesz powiedzieć mu, jakie posiłki planujesz w kolejnym tygodniu i zapytać jak mu się podobają. Taką „umowę” na to, co jemy, możecie przyczepić na lodówkę. Dzieci lubią mieć wpływ, dlatego możecie też ustalić, że jeden dzień w tygodniu na obiad jest jakaś wybrana typowo przez dziecko domowa potrawa, np. spaghetti. Oczywiście rodzic proponuje, z czego dziecko wybiera.
pento

Zaangażuj dziecko do pomocy w kuchni.

Na tym etapie może to być już nieco większe zaangażowanie niż w poprzednich latach, ponieważ dziecko coraz lepiej posługuje się sztućcami i innymi narzędziami kuchennymi. Oczywiście nasza pomoc jest nadal niezbędna. Dziecko, które ma świadomość trudu, jakiego wymaga gotowanie, z reguły dużo bardziej docenia moment posiłku.
pento

Korzystajcie z programów edukacyjnych.

Możliwe, że w zerówce dziecko będzie miało możliwość brania udziału w różnych programach związanych z tematyką prawidłowego żywienia. Warto je do tego zachęcić i rozmawiać na ten temat w domu.
pento

Spróbujcie zjeść coś ciekawego i wartościowego poza domem.

Tak, to może być ryzykowne, bo część dzieci nie lubi eksperymentów, ale część może być bardziej skłonna do spróbowania potraw podanych inaczej niż w domu w otoczeniu innych ludzi.
pento

Przyzwyczajaj dziecko do drugich śniadań w dni, kiedy jest w domu.

Już teraz możecie wspólnie pomyśleć o tym, co może znaleźć się w zestawie, który dziecko zabierze do szkoły. Warto, jako przekąskę, podawać w domu warzywa pocięte w słupki czy owoce w takiej formie, w jakiej można je dodać w przyszłości do drugiego śniadania. W tym aspekcie warto obserwować też, z czym dziecko najchętniej spożywa pieczywo. Jeśli unika go, wydaje mu się zbyt suche czy trudne do zjedzenia, może na drugie śniadanie warto zgodzić się na naleśnika, jogurt i owoce.
pento

Postaw na konsekwencję.

Jeśli dziecko odmówiło obiadu, następny posiłek to podwieczorek czy kolacja. W tym wieku musi uczyć się, z jakimi konsekwencjami wiążą się jego decyzje, takie jak odmowa posiłku. Jeśli ustąpimy i robimy to regularnie, niestety nie zauważymy poprawy, a kolejne próby będą trudniejsze.
pento

Pilnuj, by dziecko nie spożywało nadmiaru przekąsek.

To jedna z najczęstszych przyczyn niechętnego jedzenia głównych posiłków u dzieci w tym wieku. Trudno się im dziwić, skoro wybór słodyczy jest tak duży. Tego typu produktu powinny pojawiać się w menu od święta i w ograniczonych ilościach. Podawanie ich zamiast głównych posiłków nie jest dobrym rozwiązaniem.
pento

Spraw, by jedzenie kojarzyło się pozytywnie.

Dobrą okazją do takich skojarzeń jest wspólny rodzinny piknik na dworze, kiedy każdy z domowników pomaga w jego przygotowaniu. A może domowe przekąski podczas wycieczki rowerowej?

Jeśli mimo wszelkich prób Twoje dziecko nie chce jeść, a jego masa ciała spada skonsultuj się z lekarzem pediatrą, który pomoże znaleźć Ci przyczynę problemu. Może ona wynikać z nastawienia psychicznego, niedoborów pokarmowych, a nawet nadwrażliwości sensorycznej. Dlatego, kiedy wszystkie rady innych rodziców zawodzą, warto poprosić o pomoc specjalistę.

POWIĄZANE ARTYKUŁY
Dziecko nie chce jeść

Kiedy dziecko nie chce jeść

Kiedy robimy wszystko, aby zachęcić dziecko do jedzenia a ono ciągle go unika, łatwo poddać się w walce o jakość menu malucha. Jednocześnie, w naszej głowie odbija się echem poczucie winy, ponieważ wiemy, jak ważna jest jakość diety dla prawidłowego rozwoju i wzrostu pociechy.

Przeczytaj artykuł

Dziewczynka z przekąską

Jakie błędy żywieniowe mogą stać za niejedzeniem?

Problem niejedzenia dotyka wielu rodziców, którzy na co dzień zmagają się z małymi niejadkami przy domowym stole. Czasami przyczyna niejedzenia leży w samym jedzeniu. Dowiedz się, jak to możliwe!

Przeczytaj artykuł

Mogą Cię również zainteresować

3-latek nie chce jeść

3-latek nie chce jeść - jak sobie radzić

Twoje dziecko prawdopodobnie rozpoczęło już swoją przygodę z przedszkolem lub zrobi to wkrótce. Nowe środowisko i kontakt z innymi dziećmi niewątpliwie mogą mieć wpływ na sposób żywienia malucha. Dowiedz się, jak wspierać 3-latka niejadka w nowej rzeczywistości.

Przeczytaj artykuł

4-latek nie chce jeść

4-latek nie chce jeść – jak sobie radzić

Widzisz jak z miesiąca na miesiąc Twoje dziecko staje się coraz starsze, coraz bardziej niezależne i niestety często coraz bardziej uparte w kwestii jedzenia. W artykule znajdziesz kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać, gdy w kuchni ciągle słyszysz: „Nie chce tego!”.

Przeczytaj artykuł

5-latek nie chce jeść

5-latek nie chce jeść - jak sobie radzić

Twój maluszek na dobre zmienił się w poważnego przedszkolaka. Pewnie jeszcze sama nie wierzysz, że ten czas minął tak szybko, a o tym, że Twoje dziecko intensywnie rośnie przypominają ciągle za małe ubrania i buty. Ale co robić, kiedy mimo upływu lat latorośl nadal niechętnie sięga po jedzenie?

Przeczytaj artykuł

KUP TERAZ