Dziewczynka z przekąską Dziewczynka z przekąską

Jakie błędy żywieniowe mogą stać za niejedzeniem?

Tagi:

NIEJADKI

Problem niejedzenia dotyka wielu rodziców, którzy na co dzień zmagają się z małymi niejadkami przy domowym stole. Czasami przyczyna niejedzenia leży w samym jedzeniu. Dowiedz się, jak to możliwe!

Wielkość, ilość i rodzaj posiłków, a także ich sposób podawania i atmosfera spożywania mogą znacznie wpływać na zachowanie żywieniowe dziecka. Moduluje je także styl życia rodziny. Kiedy dziecko je chętniej, a kiedy unika jedzenia?

Dzieci jedzą chętniej, kiedy:

pento

Dużo się ruszają.

I jest tak niezależnie od wieku. Większa aktywność to większe zapotrzebowanie na energię, które organizm manifestuje silniejszym uczuciem głodu pojawiającym się w ciągu dnia. Nie bez powodu mówi się, że jedzenie zaostrza apetyt.
pento

Jedzą w grupie.

Jedzenie w samotności nie jest przyjemne ani dla dzieci ani dla dorosłych. Już od najmłodszych lat maluch powinien w miarę możliwości jeść w pobliżu domowników, siedząc w swoim krzesełku, a z czasem przy stole. Dlaczego? Ponieważ kiedy obserwujemy innych jedzących, automatycznie nabieramy apetytu i chętniej próbujemy nowości.
pento

Wcześnie poznają różnorodne produkty.

Dobrze, jeśli dziecko, które kończy pół roku, ma kontakt z różnymi produktami, w tym warzywami i owocami. Na początku będzie to ich dotykanie, z czasem jedzenie niewielkich ilości. Na tym etapie warto pamiętać, że wprowadzenie nowości do diety dziecka może wiązać się z koniecznością podania jakiegoś produktu nawet 10-15 razy. To naturalne, że część dzieci przy pierwszych próbach odrzuca nowy produkt. Niestety, często ten sygnał odbieramy jak konieczność zaprzestania dalszych prób. A jak się okazuje, czasem warto próbować dłużej.
pento

Biorą udział w przygotowaniu posiłków.

Na początku ta pomoc zazwyczaj jest symboliczna. Z czasem kilkulatek może już aktywnie brać udział w przygotowaniu obiadu czy kolacji. Kuchnia to doskonałe miejsce na przełamanie strachu przed nowymi produktami i poznanie ich bliżej.
pento

Mają wybór.

Proponując posiłki, możemy zapytać dziecko czy zje kanapkę, czy płatki albo banana czy gruszkę. My określamy wachlarz produktów, ale dziecko nie czuje się do nich przymuszone.
pento

Spożywają ograniczoną ilość soków.

Tak, soki, choć z owoców, powinny być w jadłospisie dziecka limitowane. Miedzy 4. a 6. rokiem życia ta ilość nie powinna przekraczać 170 ml dziennie. Dlaczego? Ponieważ zawierają spore ilości cukru pochodzącego z owoców, przez co, wypijane w nadmiernych ilościach, mogą być przyczyną braku apetytu na inne posiłki w ciągu dnia.

Dziecko unika jedzenia, kiedy:

pento

Otrzymuje zbyt dużą ilość posiłków.

Brak przerw miedzy posiłkami i nieustanne podawanie czegoś do jedzenia musi odebrać dziecku apetyt na główne posiłki. Mały żołądek szybko robi się pełny i nie jest w stanie pomieścić wszystkiego.
pento

Je dużo przekąsek.

Często małe objętościowo przekąski jak słodycze, paluszki, krakersy, chipsy, itp. zawierają znaczne ilości energii, cukru i soli w małej objętości. Dla dziecka mała paczka chipsów to energetycznie ilość, jaką spożywa często na obiad. Nie oznacza to, że dziecko nigdy ma nie zjeść loda czy kostki czekolady, ale podawanie takich produktów zamiast czy w trakcie posiłku skutecznie odciąga uwagę malucha od warzyw, owoców czy produktów mlecznych.
pento

Jest zmuszane do jedzenia.

Niestety to działa dokładnie jak u dorosłych. Im bardziej coś musimy, tym bardziej nam się nie chce. Dlatego czasami grymaszenie warto przemilczeć, a przy stole porozmawiać o czymś innym zawłaszcza, że wahania apetytu u kilkulatka to norma.
pento

Je nieregularnie.

Rutyna, choć nudna, jest sprzymierzeńcem rodzica również w obszarze jedzenia. Podobne pory posiłków to większa szansa, że apetyt pojawi się u dziecka w ich trakcie.
pento

Ma niedobory żelaza.

Spadek apetytu może mieć swoje źródło w niedoborach żywieniowych. Jeśli dziecko jest blade, słabe, apatyczne warto zwrócić się do pediatry z prośbą o skierowanie na badania krwi. W razie potwierdzenia niedoboru żelaza, lekarz zaleci stosowanie diety bogatej w ten składnik i może zarekomendować dodatkowe wsparcie żywieniowe.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Chłopiec z mamą

2-latek nie chce jeść - jak sobie radzić

Na tym etapie Twoje dziecko jest pełne energii, ciekawe świata i uwielbia swoją samodzielność. Chce kontrolować wszystko samo, także to, co znajduje się na jego talerzu. To czas, kiedy sprawdza granice i niejednokrotnie wystawia Twoją cierpliwość na próbę. Zdarza się, że odmawia jedzenia.

Przeczytaj artykuł

Dziecko nie chce jeść

Kiedy dziecko nie chce jeść

Kiedy robimy wszystko, aby zachęcić dziecko do jedzenia a ono ciągle go unika, łatwo poddać się w walce o jakość menu malucha. Jednocześnie, w naszej głowie odbija się echem poczucie winy, ponieważ wiemy, jak ważna jest jakość diety dla prawidłowego rozwoju i wzrostu pociechy.

Przeczytaj artykuł

Mogą Cię również zainteresować

3-latek nie chce jeść

3-latek nie chce jeść - jak sobie radzić

Twoje dziecko prawdopodobnie rozpoczęło już swoją przygodę z przedszkolem lub zrobi to wkrótce. Nowe środowisko i kontakt z innymi dziećmi niewątpliwie mogą mieć wpływ na sposób żywienia malucha. Dowiedz się, jak wspierać 3-latka niejadka w nowej rzeczywistości.

Przeczytaj artykuł

4-latek nie chce jeść

4-latek nie chce jeść – jak sobie radzić

Widzisz jak z miesiąca na miesiąc Twoje dziecko staje się coraz starsze, coraz bardziej niezależne i niestety często coraz bardziej uparte w kwestii jedzenia. W artykule znajdziesz kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać, gdy w kuchni ciągle słyszysz: „Nie chce tego!”.

Przeczytaj artykuł

5-latek nie chce jeść

5-latek nie chce jeść - jak sobie radzić

Twój maluszek na dobre zmienił się w poważnego przedszkolaka. Pewnie jeszcze sama nie wierzysz, że ten czas minął tak szybko, a o tym, że Twoje dziecko intensywnie rośnie przypominają ciągle za małe ubrania i buty. Ale co robić, kiedy mimo upływu lat latorośl nadal niechętnie sięga po jedzenie?

Przeczytaj artykuł

KUP TERAZ