Chłopiec z mamą Chłopiec z mamą

2-latek nie chce jeść – jak sobie radzić

Tagi:

NIEJADKI

Na tym etapie Twoje dziecko jest pełne energii, ciekawe świata i uwielbia swoją samodzielność. Chce kontrolować wszystko samo, także to, co znajduje się na jego talerzu. To czas, kiedy sprawdza granice i niejednokrotnie wystawia Twoją cierpliwość na próbę. Zdarza się, że odmawia jedzenia.

W tym wieku Twoje dziecko jest już na tyle duże, że zdajesz sobie sprawę, że kiedy jest zdrowe na pewno prędzej czy później coś zje. Niemniej jednak w trosce o jego zdrowie chcesz zrobić wszystko, by odżywiało się możliwie najlepiej. Jeśli Twój 2-latek nie chce jeść, a Tobie potrzebny jest sposób na niejadka, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak radzić sobie z brakiem apetytu u dziecka.

pento

Ustal stałe pory posiłków.

Rutyna jest ważna także w kwestii jedzenia. Jeśli posiłki Twojego malucha pojawiają się o podobnych porach każdego dnia, jego układ pokarmowy dostosuje się do schematu, a uczucie głodu pojawi się wtedy, kiedy trzeba. Im mniej powtarzalny schemat dnia, tym częściej występują wahania apetytu.
pento

Serwuj porcje dostosowane do potrzeb.

Żołądek dziecka jest wielkości jego piąstki, a posiłek o objętości dwóch pięści najprawdopodobniej spowoduje, że dziecko będzie najedzone. Nakładanie zbyt dużych porcji nie tylko może zniechęcać malucha, ale także po każdym posiłku da Ci wrażenie, że dziecko nic nie zjadło. Dlatego lepiej podawać mniejsze porcje, a częściej. Nawet my, dorośli, wolimy marzyć o dokładce niż męczyć się z nadmiarem jedzenia na talerzu.
pento

Pozwól na samodzielność.

Wiele dzieci odmawia karmienia, ale lubi jeść samodzielnie. Oczywiście trwa to dłużej i owocuje zdecydowanie większym bałaganem, ale daje niesamowite poczucie niezależności, o które Twoja pociecha teraz tak walczy. Ponadto, maluch uczy się prawidłowego odczytywania swojego sygnału sytości. Daj dziecku sztućce, dostosowane do jego wieku, a w razie potrzeby pozwól jeść przy użyciu rączek.
pento

Stosuj przerwy między posiłkami.

Ciągły dostęp do przekąsek, dokarmianie między głównymi posiłkami czy podawanie dużych ilości soku wypełnia żołądek dziecka i nie pozwala mu poczuć głodu, a ten jest konieczny, aby choć spróbowało, np. obiadu.
pento

Wykorzystaj mody.

Jeśli dziecko aktualnie je np. wszystko co zielone, okrągłe, itp. nie walcz z tym, a wykorzystaj ten moment. Podawaj to, co aktualnie jest na „topie”. Prawdopodobnie za chwilę to się zmieni.
pento

Bazuj na ulubionych daniach.

Naleśniki na 1000 sposobów i 100 smaków pomidorowej. Czasem możesz nie mieć wyjścia, ale wykorzystaj te i inne ulubione dania do „przemycania” warzyw, jaj, nabiału lub ryb i mięsa. Takie „oszukiwanie” w słusznej sprawie jest usprawiedliwione. Warzywa w pulpetach, mięso w zupie krem, różne warzywa w zupie pomidorowej, kalafior w ziemniakach, koktajl kryjący wszystko, to jedne z wielu pomysłów.
pento

„Mokra” konsystencja może Ci pomóc.

Często niechęć do jedzenia wynika z problemów z rozdrabnianiem posiłków bądź ich strukturą, jaką czuje dziecko w ustach. W przypadku mięsa może pomóc przygotowanie go w formie gotowanych pulpetów (można w nie „upchnąć” dodatkowo trochę warzyw) w sosie. Delikatny sos pomidorowy lub inny niezbyt tłusty często pomaga także przy innych rodzajach mięsa. Jedzenie suche, twarde, „rosnące” w ustach nie sprzyja niejadkom.
pento

Pozwól na kręcenie się przy stole.

Dopiero 3-4 letnie dziecko jest w stanie wysiedzieć przy posiłku. To normalne, że Twój maluch odchodzi od stołu, po czym wraca po kolejny kęs. Nie rozumie jeszcze, że wstanie od stołu oznacza koniec posiłku. Nie biegaj jednak za dzieckiem i nie karm go na siłę, kiedy nie chce już jeść.
pento

Nie naciskaj.

Jeśli Twoje dziecko nie jest zainteresowane tym, co ma na talerzu nie wdawaj się w kłótnie, nie zmuszaj i nie zachęcaj do jedzenia. Zakończ posiłek i zabierz jedzenie. Nie oferuj zamiast posiłku przekąsek czy słodyczy.
pento

Monitoruj masę ciała.

Jeśli masz wątpliwości, czy masa ciała Twojego dziecka jest prawidłowa skonsultuj się z pediatrą. Lekarz sprawdzi, korzystając ze specjalnych siatek centylowych, czy mieści się ona w normach i oceni, czy dziecko przybiera prawidłowo. Jeśli tak jest, nie zadręczaj się wahaniami apetytu. Chwal dziecko, kiedy je i nie skupiaj się na tym, że je zbyt mało. W sytuacji, gdy okaże się, że masa ciała Twojej pociechy nie rośnie albo widoczne są jej spadki, powiedz lekarzowi, że Twój 2-latek nie chce jeść. Prawdopodobnie zleci on dodatkowe badania, aby wykluczyć inne przyczyny braku apetytu (możesz o nich przeczytać tutaj) i może zaproponować Ci wprowadzenie dodatkowego wsparcia żywieniowego w postaci żywności medycznej. Dlaczego? Ponieważ takie produkty w niewielkiej objętości zawierają znaczną ilość kalorii, a także białko, witaminy i składniki mineralne, których Twoje dziecko potrzebuje do rozwoju. Ponadto, często cechuje ją smak lubiany przez większość dzieci, np. waniliowy, truskawkowy lub czekoladowy. Przykładem może być np. Resource Junior. Stosuj je zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Dziecko nie chce jeść

Kiedy dziecko nie chce jeść

Kiedy robimy wszystko, aby zachęcić dziecko do jedzenia a ono ciągle go unika, łatwo poddać się w walce o jakość menu malucha. Jednocześnie, w naszej głowie odbija się echem poczucie winy, ponieważ wiemy, jak ważna jest jakość diety dla prawidłowego rozwoju i wzrostu pociechy.

Przeczytaj artykuł

Dziewczynka z przekąską

Jakie błędy żywieniowe mogą stać za niejedzeniem?

Problem niejedzenia dotyka wielu rodziców, którzy na co dzień zmagają się z małymi niejadkami przy domowym stole. Czasami przyczyna niejedzenia leży w samym jedzeniu. Dowiedz się, jak to możliwe!

Przeczytaj artykuł

Mogą Cię również zainteresować

3-latek nie chce jeść

3-latek nie chce jeść - jak sobie radzić

Twoje dziecko prawdopodobnie rozpoczęło już swoją przygodę z przedszkolem lub zrobi to wkrótce. Nowe środowisko i kontakt z innymi dziećmi niewątpliwie mogą mieć wpływ na sposób żywienia malucha. Dowiedz się, jak wspierać 3-latka niejadka w nowej rzeczywistości.

Przeczytaj artykuł

4-latek nie chce jeść

4-latek nie chce jeść – jak sobie radzić

Widzisz jak z miesiąca na miesiąc Twoje dziecko staje się coraz starsze, coraz bardziej niezależne i niestety często coraz bardziej uparte w kwestii jedzenia. W artykule znajdziesz kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać, gdy w kuchni ciągle słyszysz: „Nie chce tego!”.

Przeczytaj artykuł

5-latek nie chce jeść

5-latek nie chce jeść - jak sobie radzić

Twój maluszek na dobre zmienił się w poważnego przedszkolaka. Pewnie jeszcze sama nie wierzysz, że ten czas minął tak szybko, a o tym, że Twoje dziecko intensywnie rośnie przypominają ciągle za małe ubrania i buty. Ale co robić, kiedy mimo upływu lat latorośl nadal niechętnie sięga po jedzenie?

Przeczytaj artykuł

KUP TERAZ