Grupy produktów Grupy produktów

Eliminowanie grup produktów z diety - jak sobie z nim radzić?

Tagi:

NIEJADKI

Prawidłowe odżywianie od najmłodszych lat odgrywa ważną rolę we właściwym rozwoju oraz zachowaniu zdrowia dzieci. Rodzice w tym przypadku mogą mieć znaczący wpływ na kształtowanie prawidłowych postaw żywieniowych swoich dzieci. Przekonanie malucha do zróżnicowanej diety może okazać się jednak nie lada wyzwaniem i często spędza sen z powiek wielu rodzicom.

Eliminowanie grup produktów z diety może doprowadzić do wystąpienia niedoborów żywieniowych, które w istotny sposób mogą wpłynąć na rozwój malucha. Warto zwrócić uwagę czy unikanie przez naszą pociechę spożycia pewnych grup produktów zdarza się sporadycznie, czy jednak jest to codzienność. Prawidłowe żywienie dzieci odgrywa bowiem kluczowe znaczenie, a błędy żywieniowe warto jak najszybciej zidentyfikować i wyeliminować. Jak zatem przekonać niejadka do spożycia produktów z wszystkich grup spożywczych? Czy żywienie dzieci, a szczególnie niejadków zawsze musi być tak dużym wyzwaniem?1, 2

Jak poradzić sobie z eliminowaniem grup produktów z diety dziecka?

Poniżej znajdziesz wskazówki, które mogą pomóc Ci poradzić sobie z maluchem, który wyklucza spożycie pewnych grup produktów.

  1. Nie zmuszaj swojego dziecka do jedzenia.
    Takie działanie może tylko pogorszyć sprawę i nasilić walkę z jedzeniem. Co więcej, Twoje dziecko może mieć wówczas złe skojarzenia ze spożywaniem posiłków. Frustracja i niepokój mogą go dodatkowo zniechęcać. Daj swojemu maluchowi możliwość poproszenia o dokładkę wtedy, kiedy będzie tego chciał.
  2. Cierpliwie wdrażaj do diety dziecka nowe produkty.
    Poznawanie nowych smaków może być długotrwałym procesem, który niekoniecznie za pierwszym podejściem okaże się sukcesem. Postaraj się zachęcić niejadka do spróbowania nowego produktu, opowiadając o jego kształcie, kolorze czy zapachu. Spróbuj podawać nowe potrawy wraz z innymi lubianymi przez Twojego malucha produktami.
  3. Spróbuj zjeść najpierw samemu dany produkt, zanim podasz go dziecku.
    Dzięki temu pokażesz, że lubisz pewien produkt, co może zachęcić Twoją pociechę do jedzenia. Później pozwól, aby maluch sam sięgnął po ten produkt. Zadbaj o zróżnicowaną dietę i daj dobry przykład swojemu dziecku.
  4. Postaraj się przygotowywać posiłki w ciekawy i kreatywny sposób.
    Przyszykuj kolorowe posiłki i zadbaj o ich różnorodność. Wykorzystaj swoją wyobraźnię i przygotuj potrawy w różnych kształtach i konsystencji. Dzięki temu zachęcisz bardziej swojego niejadka do jedzenia. Możesz dać swojemu dziecku do spróbowania różne konsystencje produktu, np. roztarte bądź grudkowate, gładkie czy zmielone lub drobno posiekane. Na początku warto zacząć od gładkiej konsystencji lub rozdrobnionej, a następnie stopniowo przechodzić do zmielonych produktów lub drobno posiekanych. Dzięki temu pomożesz prawidłowo ukształtować umiejętność żucia dziecka.
  5. Nie wprowadzaj zbyt dużo nowych produktów w krótkim czasie.
    Daj dziecku czas na oswojenie się z danym produktem i nie przytłaczaj go zbytnio nowymi smakami. To może go tylko dodatkowo zniechęcić.
  6. Nie podawaj za często jednego, nowego produktu.
    Poczekaj nawet kilka dni, zanim ponownie dasz do spróbowania dziecku nowy produkt. Nie zniechęcaj się, jeśli Twoja pociecha nie polubi tego produktu za pierwszym razem – cierpliwie próbuj wdrażać go co jakiś czas do jadłospisu.
  7. Ogranicz rozproszenie dziecka.
    Zadbaj o to, aby włączony telewizor czy telefon w pobliżu nie rozpraszały uwagi Twojej pociechy. Pozwól, aby maluch skupił się tylko na jedzeniu3, 4.

Jeżeli pomimo licznych prób i podejmowania różnorodnych działań, Twoja pociecha wciąż eliminuje grupy produktów, może okazać się, że potrzebuje dodatkowego wsparcia żywieniowego. W takiej sytuacji możesz skonsultować z lekarzem wprowadzenie do jadłospisu dziecka produktu Resource Junior. Jest to preparat dedykowany dzieciom powyżej 1. roku życia, u których istnieje ryzyko niedożywienia. Zastosowanie produktu Resource Junior pozwala na uzupełnienie diety malucha o cenne składniki pokarmowe.

Piśmiennictwo:

  1. Szczepańska E., Janion K., Stanuch B., Rydelek J., Heller-Surowiec M., Kulesza K. Zachowania żywieniowe rodziców dzieci przedszkolnych zamieszkałych na terenie Górnego Śląska. Nowa Pediatria 2014; 3:87-91.
  2. Łoś-Rycharska E., Niecławska A. Odżywianie dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym w ocenie ich matek. Pediatria Polska 2010; 85(6):588-596.
  3. Mayo Clinic. 2020. Children's nutrition: 10 tips for picky eaters. Pobrany 04.11.2021 r., z https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/childrens-health/in-depth/childrens-health/art-20044948
  4. Centers for Disease Control and Prevention. 2021. Tips to Help Your Picky Eater. Pobrany 04.11.2021 r., z https://www.cdc.gov/nccdphp/dnpao/features/picky-eaters/index.html

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Junior: Do postępowania dietetycznego u dzieci powyżej 1. roku życia w stanach niedożywienia bądź w przypadku ryzyka niedożywienia.

POWIĄZANE ARTYKUŁY
Dziecko nie chce jeść

Kiedy dziecko nie chce jeść

Kiedy robimy wszystko, aby zachęcić dziecko do jedzenia a ono ciągle go unika, łatwo poddać się w walce o jakość menu malucha. Jednocześnie, w naszej głowie odbija się echem poczucie winy, ponieważ wiemy, jak ważna jest jakość diety dla prawidłowego rozwoju i wzrostu pociechy.

Przeczytaj artykuł

Chłopiec z mamą

2-latek nie chce jeść - jak sobie radzić

Na tym etapie Twoje dziecko jest pełne energii, ciekawe świata i uwielbia swoją samodzielność. Chce kontrolować wszystko samo, także to, co znajduje się na jego talerzu. To czas, kiedy sprawdza granice i niejednokrotnie wystawia Twoją cierpliwość na próbę. Zdarza się, że odmawia jedzenia.

Przeczytaj artykuł

Mogą Cię również zainteresować

3-latek nie chce jeść

3-latek nie chce jeść - jak sobie radzić

Twoje dziecko prawdopodobnie rozpoczęło już swoją przygodę z przedszkolem lub zrobi to wkrótce. Nowe środowisko i kontakt z innymi dziećmi niewątpliwie mogą mieć wpływ na sposób żywienia malucha. Dowiedz się, jak wspierać 3-latka niejadka w nowej rzeczywistości.

Przeczytaj artykuł

4-latek nie chce jeść

4-latek nie chce jeść – jak sobie radzić

Widzisz jak z miesiąca na miesiąc Twoje dziecko staje się coraz starsze, coraz bardziej niezależne i niestety często coraz bardziej uparte w kwestii jedzenia. W artykule znajdziesz kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać, gdy w kuchni ciągle słyszysz: „Nie chce tego!”.

Przeczytaj artykuł

5-latek nie chce jeść

5-latek nie chce jeść - jak sobie radzić

Twój maluszek na dobre zmienił się w poważnego przedszkolaka. Pewnie jeszcze sama nie wierzysz, że ten czas minął tak szybko, a o tym, że Twoje dziecko intensywnie rośnie przypominają ciągle za małe ubrania i buty. Ale co robić, kiedy mimo upływu lat latorośl nadal niechętnie sięga po jedzenie?

Przeczytaj artykuł

KUP TERAZ