Dziewczynka wyrabia ciasto Dziewczynka wyrabia ciasto

Zaburzenia integracji sensorycznej a wpływ na żywienie

Tagi:

NIEJADKI

Integracja sensoryczna to sposób, w jaki organizm odbiera i odczytuje bodźce pochodzące ze środowiska zewnętrznego lub własnego ciała. W przypadku wystąpienia zaburzeń integracji sensorycznej dochodzi do nieodpowiedniego postrzegania dźwięków, obrazów, a także wrażeń ruchowych i dotykowych. Zakłócenia tych procesów, zwłaszcza w okresie intensywnego rozwoju dziecka, mogą oddziaływać negatywnie na życie rodzinne, społeczne i emocjonalne, objawiając się problemami z koncentracją, rozwojem, zachowaniem czy koordynacją. Co więcej, zaburzenia te mogą mieć wpływ na żywienie poprzez występowanie np. charakterystycznych reakcji węchowych czy smakowych1, 2. Jak zatem zaburzenia te mogą oddziaływać na żywienie naszych najmłodszych?

Przyczyny występowania zaburzeń integracji sensorycznej

Wskazuje się, że zaburzenia te mogą być spowodowane:

  • uwarunkowaniami genetycznymi,
  • czynnikami prenatalnymi (np. substancje, które działają szkodliwie na płód, palenie papierosów czy picie alkoholu w ciąży, występowanie ciąży mnogiej),
  • niską masą urodzeniową dziecka,
  • przedwczesnym porodem,
  • występowaniem stresu u dziecka tuż po narodzeniu,
  • niekorzystnymi czynnikami okołoporodowymi (np. żółtaczka, długotrwała hospitalizacja czy czynniki środowiska)1.


Jakie są najczęstsze objawy zaburzeń integracji sensorycznej?

Potencjalne objawy, które mogą sugerować występowanie tych zaburzeń, to zwłaszcza:

  • nadmierna lub zbyt mała wrażliwość na dotyk czy ruch, a także bodźce słuchowe, wzrokowe,
  • zbyt niska lub nadmierna aktywność,
  • ograniczony rozwój zdolności ruchowych,
  • spowolniony rozwój mowy czy zdolności językowych,
  • kłopoty z koordynacją,
  • problemy z zachowaniem,
  • niska samoocena,
  • kłopoty z odpowiednią organizacją,
  • problemy w nauce 2.


Wpływ zaburzeń integracji sensorycznej na żywienie

U dzieci doświadczających zaburzeń integracji sensorycznej mogą wystąpić również problemy związane z odżywianiem. Często stwierdza się, że są to niejadki, które nie chcą zmierzyć się z zapachem, smakiem czy konsystencją pokarmów. Ważne jest zrozumienie, z czego wynika niechęć do jedzenia u dziecka. Spożywanie posiłków to skomplikowane doświadczenie pod względem sensorycznym - produkty żywnościowe różnią się zapachem, smakiem, wyglądem, a także konsystencją. Co więcej, osoby, które rozmawiają i uczestniczą we wspólnym spożywaniu posiłków oddziałują na zmysł słuchu malucha. U dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej stwierdza się często niechęć do dotykania jedzenia, czy spożywania posiłków ze względu na zapach, a także awersję do konsystencji oraz smaku posiłków3.

W zależności od zachowań dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, wyróżnia się te, które są nadreaktywne, podreaktywne bądź te, które poszukują wrażeń sensorycznych. Dziecko nadreaktywne reaguje na bodźce zmysłowe w ten sposób, że nie toleruje niektórych konsystencji, czy temperatury pokarmów, nie przepada za zapachami, które nie są dostrzegane przez innych, a także może zasłaniać oczy, jeżeli widzi zbyt dużą ilość elementów. Dziecko podreaktywne lubi spożywać ostre pokarmy, a także nie jest świadome nieprzyjemnych zapachów. Z kolei dziecko, które poszukuje wrażeń sensorycznych może oblizywać niejadalne przedmioty, czy też wąchać jedzenie, ludzi, poszukując tym samym silnych zapachów1.

Ograniczone spożycie pokarmów, które najczęściej są monotonne, zmniejszony apetyt, czy długie przerwy pomiędzy posiłkami, mogą w konsekwencji doprowadzić do wystąpienia niedoborów żywieniowych. Co więcej, występowanie zaburzeń integracji sensorycznej może objawiać się w podobny sposób, jak zaburzenia odżywiania3. Pomocne w tym przypadku może okazać się rozważenie z lekarzem zastosowania dodatkowego wsparcia żywieniowego. Przykładem takim może być produkt Resource Junior, który pozwala na dostarczenie cennych składników odżywczych oraz energii w łatwy sposób przy braku apetytu, czy wybiórczym jedzeniu, które mogą doprowadzić do niedożywienia. Preparat ten dostępny jest zarówno w wersji w proszku, jak i w płynie, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie preferowanej formy produktu.

Piśmiennictwo:

  1. Kołat N. Zaburzenia przetwarzania sensorycznego u dzieci - diagnostyka i postępowanie. Nowa Pediatria 2014; 3: 97-102.

  2. Emmons P. G., Anderson L. M. Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Warszawa 2007; K. E. Liber.

  3. Eating Disorder Hope. Exploring Sensory Process Disorders Connection to Eating Disorders. Pobrany 06.05.2022 r., z https://www.eatingdisorderhope.com/blog/connection-sensory-process-ed
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Dziecko nie chce jeść

Kiedy dziecko nie chce jeść

Kiedy robimy wszystko, aby zachęcić dziecko do jedzenia a ono ciągle go unika, łatwo poddać się w walce o jakość menu malucha. Jednocześnie, w naszej głowie odbija się echem poczucie winy, ponieważ wiemy, jak ważna jest jakość diety dla prawidłowego rozwoju i wzrostu pociechy.

Przeczytaj artykuł

Niejadek przy stole

Sposoby na niejadka - nasze wskazówki

Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat odgrywa kluczową rolę we właściwym rozwoju naszych pociech, dlatego warto o nie zadbać. Co w takim razie zrobić, gdy dziecko nie chce jeść? Jak przekonać niejadka do jedzenia? Poznaj nasze wskazówki.

Przeczytaj artykuł

Mogą Cię również zainteresować

3-latek nie chce jeść

Dziecko nie chce jeść - jak z nim rozmawiać i czego nie robić?

Prawidłowe żywienie dzieci potrafi być nie lada wyzwaniem. Ważne jest zrozumienie, z czego wynika niechęć do jedzenia u dziecka. U dzieci w okresie poniemowlęcym i przedszkolnym bardzo często obserwuje się spadek apetytu. Z czym może to być związane?

Przeczytaj artykuł

4-latek nie chce jeść

4-latek nie chce jeść – jak sobie radzić

Widzisz jak z miesiąca na miesiąc Twoje dziecko staje się coraz starsze, coraz bardziej niezależne i niestety często coraz bardziej uparte w kwestii jedzenia. W artykule znajdziesz kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać, gdy w kuchni ciągle słyszysz: „Nie chce tego!”.

Przeczytaj artykuł

5-latek nie chce jeść

5-latek nie chce jeść - jak sobie radzić

Twój maluszek na dobre zmienił się w poważnego przedszkolaka. Pewnie jeszcze sama nie wierzysz, że ten czas minął tak szybko, a o tym, że Twoje dziecko intensywnie rośnie przypominają ciągle za małe ubrania i buty. Ale co robić, kiedy mimo upływu lat latorośl nadal niechętnie sięga po jedzenie?

Przeczytaj artykuł