Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I DOBRE SAMOPOCZUCIE BY ZWALCZYĆ STRES

Stres i niepokój są czynnikami zwiększającymi ryzyko zaburzeń trawienia. To dlatego warto abyś podjął niezbędne kroki, aby sobie z nimi poradzić, jeśli regularnie cierpisz na zaparcia. Dostępnych jest wiele rozwiązań - od jogi po masaż.

 

Masaże i zaparcia

Relaksujące masaże mogą pomóc ograniczyć ryzyko zaparć, ponieważ zmniejszają stres, zapewniając dobre samopoczucie. Niektóre masaże są szczególnie zalecane w celu złagodzenia bólu związanego z zaparciami i poprawy rytmu wypróżnień. Oto jeden z nich:

1. Leżąc na plecach z odsłoniętym brzuchem, połóż dłonie w pobliżu pępka. Palcami delikatnie masuj, rysując cztery małe kółka wokół pępka. Należy to zrobić zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli zgodnie z kierunkiem ruchu treści pokarmowej w okrężnicy. Zacznij od delikatnego masażu, ale za każdym razem zwiększaj nieco ucisk.

2. Połóż drugą rękę na pierwszej. Zakreśl cztery duże okręgi wokół pępka, wywierając równomierny nacisk (nadal zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Na koniec zakreśl kolejne małe kółko opuszkami palców.

 

Joga i inne zajęcia poprawiające samopoczucie

Oprócz masaży istnieje wiele czynności, które można wykonać, aby złagodzić stres. Rozważ medytację lub technikę relaksacyjną zwaną sofrologią, która obejmuje ćwiczenia oddechowe. Inną użyteczną czynnością w przypadku zaparć jest joga. Wysoce praktyczna joga łączy w sobie ćwiczenia relaksacyjne i ćwiczenia fizyczne poprawiające pasaż jelitowy. Wiele pozycji hatha joga jest przydatnych w łagodzeniu zaparć, w tym na przykład Skłon do przodu, Świeca i Pług. Jeśli chcesz ćwiczyć jogę, skontaktuj się z instruktorem, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo i bezpiecznie wykonywać te pozycje.

 

Rola aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest zalecana, jeśli chcesz złagodzić zaparcia i stres. Po pierwsze jest ona ważnym źródłem dobrego samopoczucia, ponieważ uwalnia endorfiny (zwane także „hormonami szczęścia” i „hormonami przyjemności”). Endorfiny poprawiają samopoczucie, jednocześnie łagodząc ból. Po drugie, niektóre sporty pomagają ujędrnić okolicę brzucha, co poprawia pasaż jelitowy. Wreszcie samo poruszanie się ułatwia pasaż jelitowy, podczas gdy pozostawanie w miejscu nie pomaga w wypróżnianiu. O ile lekarz nie zaleci inaczej, większość aktywności wytrzymałościowych i ćwiczeń kardio jest zalecana w celu złagodzenia zaparć. Przykładem może być pływanie, piesze wycieczki lub jazda na rowerze. Jak długo i jak często? Co najmniej 30 minut, przynajmniej 1-2 razy w tygodniu.


Zobacz także


ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO - OBJAWY I LECZENIE


Zespół jelita drażliwego, czasami nazywany nadpobudliwością...

Czytaj więcej

W PODRÓŻY: ROZWIĄZANIA NA ZAPARCIA, KTÓRE MUSISZ MIEĆ POD RĘKĄ


Jeśli jest jakaś dolegliwość, która naprawdę...

Czytaj więcej


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I DOBRE SAMOPOCZUCIE BY ZWALCZYĆ STRES


Stres i niepokój są czynnikami zwiększającymi ryzyko...

Czytaj więcej