Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO - OBJAWY I LECZENIE

Zespół jelita drażliwego, czasami nazywany nadpobudliwością jelita grubego, jest zaburzeniem czynnościowym. Choć ma łagodny charakter, powoduje dyskomfort trawienny, z którym radzenie sobie na co dzień może być wyniszczające. To zaburzenie dotyka prawie 5% populacji, głównie kobiety.

 

Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego?

To zaburzenie czynności jelit charakteryzuje się triadą następujących objawów klinicznych:
• Ból brzucha: Zwykle zlokalizowany jest w prawym i lewym dole biodrowym, czasami w okolicy pępka. Może trwać od kilku godzin do kilku dni i zwykle ustępuje po oddaniu stolca.
• Zaburzenia pasażu jelitowego: Objawiają się ciężkimi zaparciami lub biegunką.
• Wzdęcia: są źródłem znacznego dyskomfortu i mogą im towarzyszyć stosunkowo głośne bulgotania.

 

Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego?

Dokładne przyczyny zespołu jelita drażliwego nie zostały formalnie ustalone. Jednak niektóre czynniki ryzyka zostały wyraźnie zidentyfikowane. Dieta jest głównym z nich, choć oczywiście nie jedynym. Czynniki psychologiczne, takie jak stres, niepokój i wypalenie zawodowe, a także podeszły wiek mogą nasilać objawy. Większość pacjentów z zespołem jelita drażliwego ma nadwrażliwość jelit, najczęściej związaną z nieprawidłową mikrobiotą jelitową i dysfunkcjami motoryki jelit.

 

Jak leczy się zespół jelita drażliwego?

Nie ma leczenia, które całkowicie wyleczyłoby zespół jelita drażliwego. Tylko jego różne objawy mogą podlegać specyficznemu leczeniu, jeśli są ciężkie (leki przeciwskurczowe, przeciwbiegunkowe itp.). Jednak w większości przypadków lekarze zalecają swoim pacjentom, aby najpierw spróbowali zmienić styl życia i dietę. Dieta jest kluczowa w radzeniu sobie z tym zaburzeniem. Konieczne jest wyeliminowane z diety niektórych produktów, podczas gdy inne powinny być jedzone z większą częstotliwością. Na przykład, ważne jest, aby spożywać wystarczającą ilość błonnika, szczególnie w przypadku zaparć. Umiarkowane ćwiczenia (tj. około 30 minut dwa do trzech razy w tygodniu) i techniki relaksacyjne (takie jak medytacja lub joga) mogą pomóc złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego. Zalecenia dotyczące stylu życia i diety różnią się jednak w zależności od objawów. .

 

Jakie istnieją środki łagodzące zespół jelita drażliwego?

Oprócz przestrzegania odpowiedniej diety ważne jest, aby organizm był dobrze nawodniony. W tym celu należy codziennie pić dużo wody, unikając w miarę możliwości napojów podrażniających przewód pokarmowy (np. alkoholu i napojów gazowanych). W niektórych przypadkach można skorzystać z naturalnych lub roślinnych środków łagodzących objawy zespołu jelita drażliwego. Niektóre preparaty i probiotyki pomagają przywrócić mikrobiotę jelitową. OptiFibre® może być skutecznym sprzymierzeńcem, ponieważ ten błonnik prebiotyczny to naturalnie skuteczne rozwiązanie problemu zaparć, przywracające również równowagę mikrobioty jelitowej.

 

OptiFibre® to żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Do postępowania dietetycznego u pacjentów z zaburzeniami funkcjonowania jelita grubego w celu ułatwienia wydalania resztek pokarmowych w zaparciach. Stosować pod kontrolą lekarza.


Zobacz także


ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO - OBJAWY I LECZENIE


Zespół jelita drażliwego, czasami nazywany nadpobudliwością...

Czytaj więcej

W PODRÓŻY: ROZWIĄZANIA NA ZAPARCIA, KTÓRE MUSISZ MIEĆ POD RĘKĄ


Jeśli jest jakaś dolegliwość, która naprawdę...

Czytaj więcej


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I DOBRE SAMOPOCZUCIE BY ZWALCZYĆ STRES


Stres i niepokój są czynnikami zwiększającymi ryzyko...

Czytaj więcej