Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CZEKOLADA A ZAPARCIA

 

Jaką rolę w diecie odgrywa czekolada?

Jest mnóstwo osób, które uwielbiają jeść czekoladę. Na przykład, Francuzi spożywają ponad 390 000 ton rocznie, czyli około 7 kg na osobę. Czekolada może być korzystna dla zdrowia, jeśli jest spożywana w rozsądnych i umiarkowanych ilościach.

 

Czekolada zawiera błonnik: 100 gramów ciemnej czekolady o zawartości kakao 70% zawiera 10 gramów błonnika, warto jednak pamiętać, że w odróżnieniu od np. warzyw to także spora dawka kalorii. Ponadto należy także zauważyć, że w przypadku błonnika mówimy tylko o gorzkiej czekoladzie bogatej w kakao.

 

Czekolada może być bardzo różna:

 

• czekolada: zawiera co najmniej 35% masy kakaowej (w przeliczeniu na suchą masę), w tym nie mniej niż 18% tłuszczu kakaowego i 14% beztłuszczowej masy kakaowe

 

Ciemna (gorzka) czekolada: zawiera co najmniej 43% masy kakaowej i nie mniej niż 26% tłuszczu kakaowego

 

• Czekolada mleczna: zawiera co najmniej 25% suchej masy kakaowej i 14% suchej masy mlecznej lub min 30% masy kakaowej i min 18% masy mlecznej w przypadku czekolady pełnomlecznej

 

• Biała czekolada: nie zawiera masy kakaowej, ale zawiera co najmniej 20% tłuszczu kakaowego i 14% suchej masy mlecznej

 

Co więcej, proporcje te są regulowane przez przepisy prawa.

 

Wpływ czekolady na pasaż jelitowy

Czekolada czekoladzie nierówna. Ciemna zawiera błonnik, żelazo, miedź, potas, magnez. Co więcej, im ciemniejsza czekolada (obecnie można znaleźć gorzką czekoladę zawierającą do 99% masy kakaowej), tym mniejsza zawartość cukru.

 

Podsumowując, czy czekolada powoduje zaparcia? Nie, jeśli jest spożywana w rozsądnych ilościach. Czy powoduje biegunkę? Nie, chociaż ciemna czekolada spożywana w nadmiernych ilościach, może przyspieszać rytm wypróżnień ze względu na zawartość błonnika.

 

Gorzka czekolada - jak ją polubić?

Część osób woli czekoladę mleczną, słodszą i rozpływającą się w ustach, a jeszcze inni sięgają po białą. Do smaku gorzkiej czekolady można się jednak przyzwyczaić. Rób to stopniowo, najpierw próbując czekolady z 50% kakao, a następnie 60%. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów: ciemna czekolada z solą morską, pistacjami, malinami, migdałami, solonym maślanym karmelem i nie tylko. Zacznij od jednej kostki i pozwól jej powoli rozpłynąć się na języku. A może spróbuj jej jako dodatek do włoskiej kawy lub filiżanki dobrej herbaty.

 

Gorzka czekolada a zaparcia

Zła sława czekolady jako żywności powodującej zaparcia chyba została rozwiana. Czekolada nie powoduje zaparć, o ile jest czekoladą gorzką, czyli jeśli zawiera przynajmniej 43% kakao. Jednocześnie, czekolady nie można postrzegać jako produktu spożywczego, który łagodzi zaparcia. Jeśli zaparcia są dla Ciebie poważnym problemem, prawdopodobnie ich przyczyna nie leży w kostce czekolady, a w ogólnym sposobie żywienia. Zadaj sobie pytania: Czy pijesz wystarczająco dużo wody? Czy jesz wystarczająco dużo bogatych w błonnik produktów pełnoziarnistych, owoców i warzyw? Czy wiesz, że brązowy ryż i rośliny strączkowe są również uważane za pokarmy, które pomagają przezwyciężyć zaparcia?

 

Jeśli dokuczają Ci przewlekłe lub nawracające zaparcia, Twój farmaceuta lub dietetyk może zalecić Ci produkty spożywcze, które w naturalny sposób zwiększą poziom błonnika w Twojej codziennej diecie.

 


Zobacz także


ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO - OBJAWY I LECZENIE


Zespół jelita drażliwego, czasami nazywany nadpobudliwością...

Czytaj więcej

W PODRÓŻY: ROZWIĄZANIA NA ZAPARCIA, KTÓRE MUSISZ MIEĆ POD RĘKĄ


Jeśli jest jakaś dolegliwość, która naprawdę...

Czytaj więcej


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I DOBRE SAMOPOCZUCIE BY ZWALCZYĆ STRES


Stres i niepokój są czynnikami zwiększającymi ryzyko...

Czytaj więcej