Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

JAK MOŻNA POKONAĆ ZAPARCIA?

W Polsce chroniczne zaparcia dotykają 13% społeczeństwa, czyli cierpi na nie co 8 Polak. Chociaż zaparcia z reguły nie są szkodliwe i rzadko bywają objawem innej choroby, mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Trudno jest cieszyć się życiem, gdy dokuczają wzdęcia, zaburzenia jelitowe lub skurcze. W aptekach dostępne są środki przeczyszczające, pomocne w zaparciach i stymulujące oddawanie stolca. Jeśli jednak czujesz silny ból lub zauważysz krew w stolcu, nie działaj na własną rękę i natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

 

Rodzaje środków przeczyszczających na zaparcia

Osmotyczne środki przeczyszczające: Jak sugeruje ich nazwa, te produkty na zaparcia działają poprzez ściąganie wody do światła jelita. Woda rozluźnia stolec zwiększając jego objętość. Jednak ich wadą jest to, że mogą powodować uzależnienie, a także zaburzenia gospodarki płynów i elektrolitów (brak równowagi w stosunku między składnikami mineralnymi i wodą zawartymi w organizmie), takie jak hipokaliemia (niski poziom potasu we krwi).

 

• Pobudzające środki przeczyszczające: zwane również drażniącymi środkami przeczyszczającymi, pobudzają skurcz mięśni jelit, działając bezpośrednio na błonę śluzową jelit. Mają takie same działania niepożądane jak osmotyczne środki przeczyszczające, ale w większym stopniu i poważniejsze w dłuższej perspektywie, takie jak melanosis coli (zaburzenie pigmentacji ściany okrężnicy) lub zespół jelita drażliwego.

 

• Środki przeczyszczające zmiękczające stolec: obejmują oleje mineralne, głównie ciekłą parafinę. Pomagają w wydalaniu stolca, ułatwiając jego przejście przez okrężnicę i odbyt. Jednak rozpuszczając składniki odżywcze rozpuszczalne w tłuszczach, ograniczają ich wchłanianie i dlatego mogą prowadzić do niedoborów niektórych witamin (A, D, E, K) w przypadku długotrwałego stosowania. Należy ich unikać także w przypadku dysfagii (trudności w połykaniu) ze względu na ryzyko zachłystowego zapalenia płuc.

 

• Środki przeczyszczające pochodzenia roślinnego i środki przeczyszczające zwiększające objętość kału: są to nierozpuszczalne, hydrofilowe włókna, takie jak śluz, które pęcznieją w kontakcie z wodą. Sprawiają, że stolce mają większą masę, a jednocześnie są bardziej miękkie poprzez wchłoniętą ilość wody. Ich smak nie jest szczególnie przyjemny i biorąc pod uwagę ilość wody, jaką należy wypić podczas ich przyjmowania, mogą powodować dyskomfort w jamie brzusznej.

 

• Prebiotyki: są to rozpuszczalne włókna, które są łatwo fermentowane przez mikrobiotę jelitową, która się nimi odżywia. Nie powodują podrażnień, zmniejszonego wchłaniania składników odżywczych ani uzależnienia. Zgłaszano działania niepożądane, ale żadne z nich nie miały długofalowych i poważnych konsekwencji, m.in. wzdęcia, które z czasem ustępują, gdy funkcjonowanie jelit wraca do normy. Aby uniknąć powyższych, zaleca się stopniowe wprowadzanie prebiotyków i dostosowywanie ich ilości w zależności od tolerancji. Prebiotyczne środki przeczyszczające są najbardziej fizjologiczne, a ich działanie jest skuteczne w długotrwałym łagodzeniu zaparć jelitowych.

 

• Probiotyczne suplementy diety: zawierają bakterie podobne do tych naturalnie obecnych w jelitach i są korzystne dla naszego zdrowia. Spożywanie probiotyków w postaci suplementów diety może wzmocnić mikrobiom jelitowy poprzez zwiększenie liczby bakterii jelitowych. Probiotyki potrzebują jednak czasu, aby się osiedlić i namnożyć. Oznacza to, że działają długoterminowo i nie przynoszą natychmiastowej ulgi w zaparciach.

 


Zobacz także


ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO - OBJAWY I LECZENIE


Zespół jelita drażliwego, czasami nazywany nadpobudliwością...

Czytaj więcej

W PODRÓŻY: ROZWIĄZANIA NA ZAPARCIA, KTÓRE MUSISZ MIEĆ POD RĘKĄ


Jeśli jest jakaś dolegliwość, która naprawdę...

Czytaj więcej


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I DOBRE SAMOPOCZUCIE BY ZWALCZYĆ STRES


Stres i niepokój są czynnikami zwiększającymi ryzyko...

Czytaj więcej