Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

NASTĘPSTWA ZAPARĆ, W TYM HEMOROIDY

Jak uniknąć hemoroidów po zaparciach – poznaj przyczyny i leczenie. Dowiedz się, jak zachować prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i wspomagać pasaż jelitowy.

 

Jakie są następstwa zaparć?

Następstwem zaparć mogą być hemoroidy - czyli powiększenie naczyń krwionośnych znajdujących się wewnątrz lub wokół odbytnicy i odbytu. Inne powikłania mogą obejmować przerwanie ciągłości skóry w okolicach odbytu (szczelina odbytu), utknięcie stolca (zakleszczenie kału) lub jelito wystające z odbytu (wypadanie odbytu). Skonsultuj się z lekarzem, jeśli dotyka Cię którykolwiek z tych problemów.

 

Zaparcia i hemoroidy

Zaparcia wywierają nacisk na okolicę odbytu, gdy pacjent próbuje oddać stolec. Ciśnienie powoduje gromadzenie się krwi i rozwój hemoroidów.

Hemoroidy to zaskakująco częsta choroba, dotykająca około 30% populacji i co drugą kobietę po porodzie (hemoroidy poporodowe).

Hemoroidy mogą mieć cztery stopnie nasilenia. Pierwszy występuje, gdy naczynia krwionośne rosną tam, gdzie się znajdują. Mogą wychodzić z odbytu, ale mają tendencję do samodzielnego powrotu. Choroba hemoroidalna czwartego stadium występuje wtedy, gdy z odbytu wychodzi powiększone naczynie krwionośne. Hemoroid może dojść do punktu krytycznego, jeśli żyły zostaną zatkane, powodując znaczny obrzęk i ból.

Ciąża wywiera ucisk na odbytnicę i może prowadzić do zaparć i hemoroidów. We wczesnej ciąży wzrost poziomu hormonu progesteronu może zapobiegać skurczom mięśni gładkich, prowadząc do spowolnienia pasażu jelitowego. W trzecim trymestrze rosnący płód może uciskać okrężnicę, również go utrudniając. W takim przypadku należy koniecznie porozmawiać z lekarzem na temat leczenia, ponieważ wiele środków przeczyszczających nie może być stosowanych przez kobiety w ciąży.

 

Jak leczyć hemoroidy spowodowane zaparciami

Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wyboru najlepszego sposobu leczenia. W zależności od stadium choroby hemoroidalnej lekarz może zalecić Ci leki, kremy lub, w cięższych przypadkach, zabieg chirurgiczny.

Możesz również otrzymać zalecenie stosowania środków przeczyszczających, aby zapobiec nawrotom zaparć. Błonnik PHGG może pomóc w dostarczeniu odpowiedniej ilości błonnika, aby zapewnić powrót układu pokarmowego do normalnego stanu.

 

Jak uniknąć hemoroidów spowodowanych zaparciami

Najlepszym sposobem uniknięcia hemoroidów jest przede wszystkim zapobieganie zaparciom. Dieta bogata w błonnik będzie sprzyjać prawidłowemu działaniu układu pokarmowego. Pokarmy bogate w błonnik obejmują: owoce (suszone śliwki, wiśnie, suszone figi, winogrona, kiwi, jabłka), zielone warzywa i rośliny strączkowe (fasola, groszek). Zboża, w tym otręby, owies i siemię lniane również są źródłem błonnika przez co wspomagają pasaż jelitowy. Pij dużo wody - co najmniej 1,5 litra dziennie.


Zobacz także


ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO - OBJAWY I LECZENIE


Zespół jelita drażliwego, czasami nazywany nadpobudliwością...

Czytaj więcej

W PODRÓŻY: ROZWIĄZANIA NA ZAPARCIA, KTÓRE MUSISZ MIEĆ POD RĘKĄ


Jeśli jest jakaś dolegliwość, która naprawdę...

Czytaj więcej


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I DOBRE SAMOPOCZUCIE BY ZWALCZYĆ STRES


Stres i niepokój są czynnikami zwiększającymi ryzyko...

Czytaj więcej