Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

ŚRODKI NA ZAPARCIA

Zaparcia można łagodzić korzystając z naturalnych środków na zaparcia, które pozwalają uniknąć stosowania leków jedynie łagodzących objawy. Zbilansowana dieta i błonnik roślinny to alternatywy dla leków. Co więcej, ich sposób działania może być mniej agresywny i często bardziej efektywny w dłuższej perspektywie.

 

Znaczenie zbilansowanej diety dla pasażu jelitowego

Regularne wypróżnienia są niezbędne dla dobrego samopoczucia. Skurcze brzucha, wzdęcia i zaparcia to dolegliwości, które mogą być zarówno bolesne, jak i pogarszające codzienne funkcjonowanie. Pierwsze „lekarstwo” na te dolegliwości możesz znaleźć na talerzu! Współczesny sposób żywienia dostarcza zbyt dużych ilości przetworzonej żywności ubogiej w błonnik, podczas gdy organizm potrzebuje tego składnika do utrzymania właściwego składu mikrobioty jelitowej. Błonnik znajduje się głównie w świeżych owocach i warzywach, roślinach strączkowych i produktach z pełnego ziarna. Oznacza to, że na przykład, jeśli masz trudności z oddawaniem stolca lepiej wybrać chleb pełnoziarnisty niż biały. Ważne jest również prawidłowe nawodnienie. Woda, którą spożywasz, zmiękcza stolec, co ułatwia jego wydalenie. Jednak współczesny styl życia i nawyki żywieniowe mogą czasami utrudniać realizację zaleceń dotyczących zalecanego spożycia błonnika. Niemniej jednak, istnieją proste i praktyczne rozwiązania tego problemu, takie jak błonnik PHGG, który ma korzystny wpływ na pracę jelit. Przywraca on równowagę mikrobioty jelitowej i działa przeczyszczająco (zmiękcza stolec i zwiększa jego częstotliwość).

 

Naturalne metody łagodzenia zaparć

Łagodzenie zaparć obejmuje również usuwanie ich przyczyn. Na przykład, stres i niepokój mogą prowadzić do zaparć lub je nasilać. W takich przypadkach rozwiązaniem jest nauczenie się skutecznego radzenia sobie ze stresem i odzyskanie wewnętrznego dobrego samopoczucia. Ponadto, niektóre olejki eteryczne, mogą mieć wpływ na rytm wypróżnień. Ćwiczenia fizyczne są również pomocne w walce z zaparciami. Nawet jeśli możesz pozwolić sobie tylko na spacery, pamiętaj, że ruch sprzyja efektywnemu opróżnianiu jelit.

 

Produkty dla regularnych wypróżnień

Niektóre rośliny i suszone owoce są od wieków używane w celu złagodzenia zaparć. Innym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów, które wspomagają równowagę mikrobioty jelitowej.

 


Zobacz także


ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO - OBJAWY I LECZENIE


Zespół jelita drażliwego, czasami nazywany nadpobudliwością...

Czytaj więcej

W PODRÓŻY: ROZWIĄZANIA NA ZAPARCIA, KTÓRE MUSISZ MIEĆ POD RĘKĄ


Jeśli jest jakaś dolegliwość, która naprawdę...

Czytaj więcej


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I DOBRE SAMOPOCZUCIE BY ZWALCZYĆ STRES


Stres i niepokój są czynnikami zwiększającymi ryzyko...

Czytaj więcej