Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

PROBIOTYKI I PREBIOTYKI A UTRZYMANIE DOBROSTANU JELIT

Wszystko, co musisz wiedzieć o prebiotykach i probiotykach oraz o utrzymaniu prawidłowej mikrobioty jelitowej.

 

Co to są probiotyki i prebiotyki? Jaka jest między nimi różnica?

Probiotyki to żywe bakterie, które trafiając do naszych jelit z żywnością lub lekami wspierają prawidłowe funkcjonowanie jelit i wspierają układ odpornościowy. Skład bakterii i mikroorganizmów żyjących w jelitach jest nazywany mikrobiotą jelitową. Probiotyki mogą zwiększać ilość dobroczynnych bakterii w mikrobiocie jelitowej i wspomagać proces trawienia. Prawidłowa mikrobiota jelitowa m.in. pomaga w rozkładzie błonnika pokarmowego w okrężnicy. Jest to niezbędne, aby zapewnić dobry pasaż jelitowy i uniknąć dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Prebiotyki to składniki diety, które pozwalają na rozwój dobrych bakterii. Nie mogą być trawione samodzielnie, ale są trawione przez dobroczynne bakterie, które rosną i zasiedlają mikrobiotę jelitową.

 

Czy można łączyć probiotyki i prebiotyki?

Tak, probiotyki i prebiotyki można przyjmować razem. Nie jest konieczne przyjmowanie prebiotyku, aby probiotyk zadziałał, ale może zwiększyć jego skuteczność.

 

Kiedy najlepiej przyjmować probiotyki i prebiotyki?

Pomocne może okazać się przyjmowanie ich o tej samej porze dnia, aby o tym pamiętać. Wskazane jest przyjmowanie ich na pusty żołądek lub tuż przed posiłkiem, aby trafiły do jelit przed rozpoczęciem nasilonych procesów trawienia.

 

Które pokarmy są bogate w probiotyki i prebiotyki?

Wybór żywności bogatej w dobroczynne bakterie i prebiotyki to idealny sposób na poprawę stanu jelit i zróżnicowania mikrobiomu.

Pokarmy, które są naturalnymi źródłami dobroczynnych bakterii to m.in. jogurt i żywność fermentowana, czyli kiszona kapusta i kimchi.

Jeśli kupujesz jogurt upewnij się, że zawiera żywe i aktywne kultury i unikaj produktów o wysokiej zawartości cukru.

Prebiotyki naturalnie występują w bananach, pomidorach, cebuli, czosnku, cykorii, karczochach, roślinach strączkowych i produktach pełnoziarnistych.

 

Jakie są długoterminowe korzyści ze stosowania prebiotyków?

Długotrwałe stosowanie prebiotyku pomaga uzyskać optymalną równowagę w mikrobiocie jelitowej, co przekłada się na dobre funkcjonowanie układu pokarmowego. Błonnik PHGG to błonnik prebiotyczny, który może być stosowany jako uzupełnienie diety, a także wraz z probiotykami.

 


Zobacz także


ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO - OBJAWY I LECZENIE


Zespół jelita drażliwego, czasami nazywany nadpobudliwością...

Czytaj więcej

W PODRÓŻY: ROZWIĄZANIA NA ZAPARCIA, KTÓRE MUSISZ MIEĆ POD RĘKĄ


Jeśli jest jakaś dolegliwość, która naprawdę...

Czytaj więcej


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I DOBRE SAMOPOCZUCIE BY ZWALCZYĆ STRES


Stres i niepokój są czynnikami zwiększającymi ryzyko...

Czytaj więcej