Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przewlekłe ZAPARCIA: OBJAWY, SPOSOBY I LECZENIE

W przeciwieństwie do sporadycznych zaparć, przewlekłe zaparcia są dolegliwością długotrwałą. Są one określane jako przewlekłe, gdy trwają dłużej niż sześć miesięcy. Ponieważ są przyczyną silnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, przewlekłe zaparcia wymagają zmian w stylu życia i jakości diety. Wsparciem może okazać się OptiFibre®.

 

Jak rozpoznać przewlekłe zaparcia?

Głównymi objawami sugerującymi występowanie przewlekłych zaparć jest zmniejszona częstotliwość oddawania stolca i przedłużony czas trwania objawów (co najmniej sześć miesięcy). Osoby z poważnymi zaparciami zwykle oddają stolec rzadziej niż raz w tygodniu. Jednak konsystencja stolca i trudności w jego oddawaniu to także czynniki, które lekarze biorą pod uwagę przy diagnozowaniu schorzenia przewlekłego. Trudności w oddawaniu stolca są zwykle w tym przypadku związane ze znacznym dyskomfortem trawiennym, który może przełożyć się na powstawanie wzdęć, hemoroidów i bólów brzucha.

 

Jakie są metody leczenia przewlekłych zaparć?

W większości przypadków pierwszą linią leczenia osób cierpiących na przewlekłe zaparcia są osmotyczne środki przeczyszczające. Jednak te leki, które zmiękczają stolec, mogą powodować uzależnienie, gdy są stosowane przez długi czas. W takich przypadkach można wypróbować inne rodzaje środków przeczyszczających, takich jak środki przeczyszczające zwiększające objętość, o działaniu powlekającym lub pobudzającym. Środki przeczyszczające choć skuteczne w przypadku sporadycznych zaparć, długotrwale stosowane mogą być przyczyną zaparć wywołanych lekami.

 

Co robić w przypadku przewlekłych zaparć?

Jeśli nie stwierdzono innej przyczyny, przewlekłe zaparcia mogą być zwykle związane ze spowolnionym ​​pasażem jelitowym. W większości przypadków winny jest styl życia, a przede wszystkim nawyki żywieniowe. Zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych, czyli zastosowanie diety bogatej w błonnik i regularnej aktywności fizycznej pomaga przywrócić bardziej zrównoważoną mikrobiotę jelitową i zapewnić bardziej efektywne ruchy perystaltyczne.

 

Jakie są środki w walce z przewlekłymi zaparciami?

Oprócz diety bogatej w błonnik i odpowiedniego codziennego spożycia płynów, błonnik PHGG może być niekwestionowanym sprzymierzeńcem i naturalnie skutecznym rozwiązaniem w łagodzeniu zaparć. Zawiera błonnik pokarmowy, którego działanie polega na zwiększaniu częstotliwości oddawania stolca i stopniowemu przywracaniu równowagi mikrobioty jelitowej.

 


Zobacz także


ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO - OBJAWY I LECZENIE


Zespół jelita drażliwego, czasami nazywany nadpobudliwością...

Czytaj więcej

W PODRÓŻY: ROZWIĄZANIA NA ZAPARCIA, KTÓRE MUSISZ MIEĆ POD RĘKĄ


Jeśli jest jakaś dolegliwość, która naprawdę...

Czytaj więcej


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I DOBRE SAMOPOCZUCIE BY ZWALCZYĆ STRES


Stres i niepokój są czynnikami zwiększającymi ryzyko...

Czytaj więcej