Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

PRZYCZYNY ZAPARĆ U DZIECI

Podobnie jak w przypadku dorosłych, zaparcia u dzieci zwykle nie mają przyczyn medycznych i nie stanowią dużego zagrożenia. Są one szczególnie częste u dzieci w wieku od 3 do 4 lat, ale mogą wystąpić w każdym wieku. Są natomiast niezwykle rzadkie u niemowląt poniżej 2 miesiąca życia.

 

Zaparcia u dzieci: wpływ sposobu żywienia

Zaparcia u dzieci w wieku powyżej 3 roku życia są często związane z ich dietą. Zwykle spowolniony pasaż jelitowy oznacza, że brakuje w niej wystarczającej ilości pokarmów bogatych w błonnik. Inną przyczyną może być spożywanie zbyt dużych ilości produktów mogących powodować zbicie konsystencji stolca, takich jak biały ryż, banany lub gotowana marchew. Wskazówka: monitoruj, co Twoje dziecko je w szkole lub przedszkolu i odpowiednio dostosowuj jego kolację. Jeśli chcesz pomóc dziecku jeść wystarczającą ilość błonnika, podawaj mu świeże owoce ze skórką (np. jabłka), warzywa, produkty pełnoziarniste lub nasiona roślin strączkowych (np. fasola, soczewica).

 

Zaparcia u dzieci: wpływ nawodnienia

Czy wiesz, że stolec składa się głównie z wody? Dlatego, jeśli Twoje dziecko nie pije wystarczającej ilości wody może być on suchy i trudny do wydalenia. Jeśli chcesz złagodzić zaparcia u dzieci w wieku od 3 do 6 lat, podawaj mu co najmniej 800 ml płynów dziennie (woda, sok rozcieńczony wodą, bulion, herbatki ziołowe). Unikaj słodzonych napojów gazowanych bogatych w cukry lub innych napojów słodzonych, które przyzwyczajają dzieci do słodkiego smaku i mogą prowadzić do niechętnego sięgania po wodę. Pamiętaj, aby podać dziecku wodę zanim zasygnalizuje, że jest spragnione. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat, powinny wypijać więcej płynów - co najmniej 1 litr wody dziennie. U starszych rekomendowana ilość to najmniej 1,5 litra każdego dnia, czyli podobnie jak u dorosłych!

 

Zaparcia u dzieci: inne możliwe przyczyny

Zmęczenie, stres i niepokój mogą również prowadzić do zaburzeń trawienia u dzieci. Na przykład zaparcia u 4-letniego dziecka mogą być również spowodowane stresem związanym z rozpoczęciem przedszkola lub przeprowadzką.

Wstrzymywanie oddania stolca - ze strachu przed bólem (złe wspomnienia epizodu zaparcia), ze wstydu (np. brak śmiałości aby prosić o pozwolenie na wyjście z klasy do łazienki) lub nawet z powodu złego stanu toalet szkolnych - jest częstą przyczyną przewlekłych zaparć u dzieci. W razie potrzeby, porozmawiaj o tym z wychowawcą dziecka.

Przyjmowanie leków (przeciwkaszlowych, przeciwskurczowych, przeciwgorączkowych) może również powodować spowolnienie wypróżnień.


Wreszcie, chociaż w znacznie rzadszych przypadkach, to inna choroba może być przyczyną zaparć. Jeśli podejrzewasz, że dziecku coś dolega skonsultuj się z pediatrą – zrób to zwłaszcza, jeśli dziecko skarży się na ból.


Zobacz także


ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO - OBJAWY I LECZENIE


Zespół jelita drażliwego, czasami nazywany nadpobudliwością...

Czytaj więcej

W PODRÓŻY: ROZWIĄZANIA NA ZAPARCIA, KTÓRE MUSISZ MIEĆ POD RĘKĄ


Jeśli jest jakaś dolegliwość, która naprawdę...

Czytaj więcej


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I DOBRE SAMOPOCZUCIE BY ZWALCZYĆ STRES


Stres i niepokój są czynnikami zwiększającymi ryzyko...

Czytaj więcej