Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

ROZWIĄZANIA NA ZAPARCIA U DZIECI

Zaparcia to jedna z najczęstszych dolegliwości trawiennych u dzieci. W większości przypadków ich przyczyną nie jest choroba. Zaparcia są raczej związane z nieodpowiednią dietą lub długotrwałym zmęczeniem. Bez względu na ich przyczynę należy je łagodzić, ponieważ objawy zaparć mogą być bolesne dla dziecka.

 

Zaparcia u dziecka: co robić?

Pierwszy krok to zidentyfikowanie problemu zaparć u dziecka. Jednym ze znaków sugerujących ich wystąpienie jest zmniejszenie częstotliwości oddawania stolca. Wskazówka: Warto wiedzieć, że średnio:

• niemowlęta oddają stolec przynajmniej raz dziennie;

• nieco starsze dzieci oddają stolec około 3 razy w tygodniu.

Oczywiście częstotliwość oddawania stolca może się znacznie różnić w zależności od dziecka. Co więcej, odstępy między kolejnymi stolcami w naturalny sposób zwiększają się z czasem, co ma sens, biorąc pod uwagę, że, np. przewód pokarmowy dziecka się rozwija.

W związku z tym, o ile Twoje dziecko nie cierpi na ból brzucha, nie ma trudności z oddawaniem stolca i ten ostatni wygląda normalnie (ani suchy, ani zbyt duży/mały), prawdopodobnie nie dokuczają mu zaparcia.

Jeśli jednak podejrzewasz u dziecka zaparcia, powinieneś poprosić o pomoc pediatrę.

 

Jakie leczenie jest dostępne na zaparcia u dzieci?

Dzieciom można podawać środki przeczyszczające, ale nie takie same, jak dorosłym. Najlepiej skonsultować tę kwestię z pediatrą, który w razie potrzeby przepisze czopek przeczyszczający odpowiedni do wieku dziecka. Jednocześnie upewnij się, że Twoje dziecko:

• pije dużo wody (odwodnienie może być przyczyną zaparć)

• spożywa często produkty bogate w błonnik (np. produkty pełnoziarniste, suszone śliwki). Ogranicz (ale nie eliminuj całkowicie) takie pokarmy, jak słodycze, ryż i banany. W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym, pediatra może zalecić zmianę rodzaju mleka.

 

Zaparcia u dzieci: poznaj sposoby walki z nimi

W przypadku zaparć u dzieci, leki nie zawsze są koniecznością. Możesz wypróbować alternatywne rozwiązania, takie jak homeopatia lub herbatki ziołowe. Możesz również spróbować zastosować roślinne produkty medyczne, które są bogate w błonnik.

Niezależnie od sposobu walki z zaparciami, upewnij się, że jest on odpowiedni dla wieku Twojego dziecka i stosuj się do zalecanej dawki. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Zobacz także


ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO - OBJAWY I LECZENIE


Zespół jelita drażliwego, czasami nazywany nadpobudliwością...

Czytaj więcej

W PODRÓŻY: ROZWIĄZANIA NA ZAPARCIA, KTÓRE MUSISZ MIEĆ POD RĘKĄ


Jeśli jest jakaś dolegliwość, która naprawdę...

Czytaj więcej


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I DOBRE SAMOPOCZUCIE BY ZWALCZYĆ STRES


Stres i niepokój są czynnikami zwiększającymi ryzyko...

Czytaj więcej