Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

ZAPARCIA I BÓL: CO JE ŁĄCZY?

Oprócz tego, że są istotnym źródłem dyskomfortu trawiennego, zarówno przewlekłe, jak i sporadyczne zaparcia mogą powodować bóle brzucha, pleców, a nawet głowy. Jak rozpoznać ból związany z zaparciami? Co można zrobić, aby go złagodzić?

 

Zaparcia: jakie są cechy charakterystyczne?

Zaparcia to zaburzenia czynności jelit, które definiuje się przede wszystkim jako niewystarczającą ilość wypróżnień. Ponieważ stolec pozostaje w jelitach zbyt długo, staje się suchy i twardy, co utrudnia lub nawet powoduje ból podczas wypróżniania. Możemy mówić o zaparciach, gdy stolec jest oddawany mniej niż trzy razy w tygodniu. Zaparcie jest uważane za „ciężkie”, gdy stolec oddawany jest raz w tygodniu. Konsystencja stolca jest również ważną częścią diagnozy zaparć. Możesz codziennie oddawać stolec i nadal mieć zaparcia, jeśli wypróżnianie jest bolesne.

 

Zaparcia: jakiego rodzaju bólu doświadczają ludzie?

Oprócz klasycznych objawów, które w większości przypadków wywołują zaparcia (wzdęcia, gazy itp.), mogą być one także przyczyną innego rodzaju bólu:
• Ból brzucha: może być mniej lub bardziej intensywny w zależności od ciężkości schorzenia i ilości zalegającego kału. Zwykle ból jest zlokalizowany w dole biodrowym i może promieniować do wszystkich części jamy brzusznej. Uważaj, aby nie pomylić tego z bólem w nadbrzuszu związanym ze stresem.
• Ból krzyża: w dłuższej perspektywie nagromadzenie stolca w okrężnicy powoduje nadmierny nacisk na kręgi lędźwiowe. Ten szczególny ból wydaje się być odporny na środki przeciwbólowe. Może się nawet pogarszać przez konieczność oddania stolca.
• Ból miednicy: zaparcia dotykają głównie kobiet. W związku z tym to właśnie one cierpią głównie z powodu tego typu bólu, zlokalizowanego w dolnej części brzucha.
• Ból odbytu: można go wytłumaczyć nadmierną aktywnością zwieraczy odbytu, tworzeniem się zmian chorobowych podczas oddawania twardego stolca oraz rozwojem hemoroidów.
• Bóle głowy: zaparcia i ogólnie zaburzenia pasażu jelitowego mogą również powodować bóle głowy.

 

Zaparcia: jakie środki przeciwbólowe można stosować?

Aby złagodzić te różne rodzaje bólu, musisz wyeliminować ich przyczynę. Aby przezwyciężyć zaparcia, jednym ze sposobów jest zmiana diety. Jeśli nie stwierdzono oczywistej przyczyny medycznej lub chorobowej, spowolnienie pracy jelitowej ma zwykle charakter czynnościowy. Aby przywrócić działanie perystaltyczne do naturalnego stanu, konieczna jest analiza diety. Za zaparcia często odpowiada zbyt niskie spożycie błonnika.

 


Zobacz także


ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO - OBJAWY I LECZENIE


Zespół jelita drażliwego, czasami nazywany nadpobudliwością...

Czytaj więcej

W PODRÓŻY: ROZWIĄZANIA NA ZAPARCIA, KTÓRE MUSISZ MIEĆ POD RĘKĄ


Jeśli jest jakaś dolegliwość, która naprawdę...

Czytaj więcej


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I DOBRE SAMOPOCZUCIE BY ZWALCZYĆ STRES


Stres i niepokój są czynnikami zwiększającymi ryzyko...

Czytaj więcej