Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

ZAPARCIA I DIETA: JAKIE POKARMY WSPOMAGAJĄ PRAWIDŁOWĄ PRACĘ JELIT

Owsianka - zdjęcie

W większości przypadków, zmiana diety może być skutecznym sposobem na walkę z zaparciami. Po pierwsze dlatego, że wiele pokarmów zawiera wodę, a po drugie dlatego, że są potencjalnym źródłem błonnika pokarmowego. Krótko mówiąc, zawierają to, czego potrzebujesz, aby przezwyciężyć zaparcia. Ale jakie pokarmy najlepiej wybrać?

 

Zaparcia: dlaczego dieta jest najważniejsza?

Właściwie zbilansowana dieta wpływa korzystnie na prawidłowy pasaż jelitowy. Wszyscy specjaliści się z tym zgadzają! Odpowiednie nawodnienie i dzienne spożycie błonnika pokarmowego to warunki regularnego rytmu wypróżnień. Zespół „leniwego” jelita jest często spowodowany dietą ubogą w błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Błonnik pochłania wodę i transportuje ją do okrężnicy, co zmiękcza stolec i ułatwia jego oddawanie.

 

Jakie produkty stanowią źródło błonnika ważnego w walce z zaparciami?

Źródłem błonnika są warzywa i owoce w tym także te suszone jak np. suszone śliwki, czy rodzynki. Dobrze aby w codziennej diecie były spożywane na surowo i kiedy to możliwe w całości ze skórką. Jeśli w takiej formie nie są tolerowane można jeść je po ugotowaniu lub w formie soków czy musów. Ważnym źródłem błonnika w tej grupie są nasiona roślin strączkowych takie jak np.: groch, fasola, bób, soja, soczewica, czy ciecierzyca. Błonnik to ponadto pełnoziarniste produkty zbożowe w tym pieczywo, grube kasze, płatki i makaron.

 

Zaparcia: Dieta sposobem na zaparcia

Należy pamiętać, że niektóre osoby są szczególnie narażone na sporadyczne lub przewlekłe zaparcia. Na przykład, kobiety są często bardziej wrażliwe na tę dolegliwość układu pokarmowego niż mężczyźni. Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie musi tak być. Aby zachować zdrowy rytm wypróżnień, konieczne jest codzienne spożywanie co najmniej 25-30 g błonnika. Po konsultacji z lekarzem możesz wprowadzić do swojej diety błonnik PHGG który może Ci pomóc w osiągnięciu takiego dziennego spożycia. Jeśli jednak zaparcia nie ustępują mimo zmian w diecie, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ jedynie lekarz jest uprawniony do zlecania dodatkowych badań i przepisywania leków.

 

Pomysł na przepis: Koktajl przeczyszczający

Jeśli regularnie cierpisz na zaparcia, ten koktajl z ananasa, fig i suszonych śliwek powinien poprawić pracę Twoich jelit. Umieść w blenderze pokrojony kawałek ananasa, dwie figi i dwie suszone śliwki. Dodaj 10 g otrębów pszennych i 10 g nasion lnu. Wymieszaj to wszystko razem. Gotowy! Możesz cieszyć się tym smoothie około trzy razy w tygodniu.

 


Zobacz także


ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO - OBJAWY I LECZENIE


Zespół jelita drażliwego, czasami nazywany nadpobudliwością...

Czytaj więcej

W PODRÓŻY: ROZWIĄZANIA NA ZAPARCIA, KTÓRE MUSISZ MIEĆ POD RĘKĄ


Jeśli jest jakaś dolegliwość, która naprawdę...

Czytaj więcej


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I DOBRE SAMOPOCZUCIE BY ZWALCZYĆ STRES


Stres i niepokój są czynnikami zwiększającymi ryzyko...

Czytaj więcej