Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Zaparcia u seniorów i osób starszych

Jak seniorzy mogą walczyć z zaparciami dzięki poradom dotyczącym żywienia?

 

Kiedy mówimy o zaparciu u osób starszych?

Zaparcie można zdiagnozować u osoby starszej, jeśli pacjent rzadko oddaje stolec, robi to z trudem lub jeśli stolec jest twardy i suchy. Osoby w wieku powyżej 60 lat są bardziej narażone na zaparcia niż ogół populacji.Istnieją cztery rodzaje zaparć, których mogą doświadczać osoby starsze:

Zaparcia „czynnościowe”: charakteryzujące się obecnością twardych stolców, powodujące ból i trudności podczas oddawania stolca. To jest najczęstszy rodzaj.

Zaparcia związane z dysfunkcją dna miednicy: w starszym wieku mięśnie mogą słabnąć, co utrudnia wypróżnianie.

Zaparcia związane z wolnym pasażem: częściowe porażenie okrężnicy może prowadzić do trudności w transporcie wewnętrznym.

Zaparcia spowodowane różnymi chorobami jelit częściej występującymi u osób starszych: zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna, zrosty, pęknięcie uchyłka, rak jelita, przepuklina, skręt lub wypadanie odbytu.

 

Jakie są przyczyny zaparć u seniorów?

Trudności z pasażem jelitowym mogą odczuwać osoby w wieku powyżej 60 lat, ponieważ częściej przyjmują leki, których działaniem niepożądanym mogą być zaparcia. Do tej kategorii należą niektóre środki przeciwbólowe, przeciwzapalne.Brak ruchu może również powodować zaparcia, ponieważ aktywność fizyczna jest czynnikiem niezbędnym do regularnych wypróżnień. Osoby starsze mogą doświadczać dłuższych okresów bezczynności z powodu leżenia w łóżku po operacji lub urazie. Mięśnie również w naturalny sposób słabną w starszym wieku, co utrudnia przejście stolca przez jelita.

Dieta również odgrywa ważną rolę, ponieważ zaparcia często mogą być spowodowane niewystarczającym spożyciem wody i błonnika.

Często istnieje kilka czynników powodujących zaparcia, dlatego wskazane jest omówienie stanu i objawów z lekarzem.

 

Postępowanie w zaparciach u osób starszych

Upewnij się, że dieta zawiera dużo wody, a także owoce i warzywa (które zawierają błonnik wspomagający pasaż jelitowy). Może okazać się, że konieczne jest przyjmowanie środków przeczyszczających razem z tymi pokarmami w ramach leczenia zaparć. Pacjenci powinni najpierw skonsultować się z lekarzem w celu otrzymania diagnozy.


Zobacz także


ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO - OBJAWY I LECZENIE


Zespół jelita drażliwego, czasami nazywany nadpobudliwością...

Czytaj więcej

W PODRÓŻY: ROZWIĄZANIA NA ZAPARCIA, KTÓRE MUSISZ MIEĆ POD RĘKĄ


Jeśli jest jakaś dolegliwość, która naprawdę...

Czytaj więcej


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I DOBRE SAMOPOCZUCIE BY ZWALCZYĆ STRES


Stres i niepokój są czynnikami zwiększającymi ryzyko...

Czytaj więcej