Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

ZAPARCIA U KOBIET W CIĄŻY: CO ZROBIĆ?

Czy cierpisz na zaparcia, tak jak 50% kobiet w ciąży? Nie martw się, istnieje wiele bezpiecznych w czasie ciąży rozwiązań, które mogą Ci pomóc. Często wystarczy zmienić swój sposób żywienia, aby zauważyć poprawę.

 

Zaparcia i ciąża: co można zastosować?

Ze względów bezpieczeństwa podczas ciąży należy unikać samoleczenia. W związku z tym, unikaj samodzielnego stosowania środków przeczyszczających, ponieważ niektóre z nich nie są zalecane dla kobiet w ciąży. W szczególności środki przeczyszczające o charakterze pobudzającym mogą powodować skurcze brzucha, uzależnienie, a nawet zespół jelita drażliwego. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który w razie potrzeby będzie mógł przepisać łagodny i bezpieczny zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka środek przeczyszczający.

 

Zaparcia i ciąża: jakie naturalne środki można zastosować?

Olejki eteryczne, herbatki ziołowe - na rynku dostępnych jest wiele naturalnych środków. Należy jednak pamiętać, że „naturalne” niekoniecznie oznacza „bez ryzyka”. W rzeczywistości wiele roślin i olejków eterycznych nie jest zalecanych w czasie ciąży lub w niektórych jej okresach. Zawsze w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Zaparcia w ciąży: jak można zmienić sposób żywienia?

Jeśli chcesz złagodzić i zapobiec zaparciom w czasie ciąży:

• pij dużo wody (co najmniej 1,5 litra dziennie)

• zadbaj aby posiłki były zbilansowane, zróżnicowane i bogate w błonnik.

Aby dostarczyć odpowiednią ilość błonnika, który korzystnie wpływa na przewód pokarmowy, w Twojej diecie nie może zabraknąć świeżych i suszonych owoców, warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych.

Po konsultacji z lekarzem, do diety możesz włączyć także pochodzący z roślin błonnik PHGG.

Dodatkowa wskazówka: W okresie ciąży zaparcia może pomóc łagodzić joga dla kobiet w ciąży, ćwiczenia sofrologiczne lub inna, dostosowana do stanu zdrowia i możliwości, aktywność fizyczna.

 


Zobacz także


ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO - OBJAWY I LECZENIE


Zespół jelita drażliwego, czasami nazywany nadpobudliwością...

Czytaj więcej

W PODRÓŻY: ROZWIĄZANIA NA ZAPARCIA, KTÓRE MUSISZ MIEĆ POD RĘKĄ


Jeśli jest jakaś dolegliwość, która naprawdę...

Czytaj więcej


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I DOBRE SAMOPOCZUCIE BY ZWALCZYĆ STRES


Stres i niepokój są czynnikami zwiększającymi ryzyko...

Czytaj więcej