Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

PRZYCZYNY I KONSEKWENCJE ZAPARĆ W CIĄŻY

Zaparcia to obok porannych mdłości i nadwrażliwości na zapachy jedne z najczęstszych dolegliwości w czasie ciąży. W zdecydowanej większości przypadków nie ma się czym martwić: występowanie zaparć w czasie ciąży jest całkowicie naturalne i nie niesie za sobą poważnych konsekwencji. Niemniej jednak nie jest to przyjemne.

 

Dlaczego zaparcia pojawiają się u kobiet w ciąży?

Około jedna na dwie kobiety w ciąży cierpi na zaparcia. Występują często od pierwszego trymestru, nawet u kobiet, które zwykle nie mają problemów z pasażem jelitowym. Dziwne? Niezupełnie, jeśli weźmie się pod uwagę, że ciąża to czas znaczących zmian fizjologicznych i hormonalnych. Niektóre z nich pomagają zarodkowi, a następnie płodowi prawidłowo się rozwijać. Inne przygotowują ciało do porodu.

Wśród wszystkich tych zmian zwiększony poziom progesteronu może powodować zaparcia we wczesnej ciąży. Hormon ten może zmniejszać (a nawet zapobiegać) skurcze mięśni gładkich, takich jak mięśnie przewodu pokarmowego czy macicy, na które nie mamy wpływu. Progesteron odgrywa kluczową rolę, ponieważ zapobiegając skurczom macicy zmniejsza ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Jedynym problemem jest to, że wpływa również na mięśnie gładkie okrężnicy - stąd spowolnienie pasażu jelitowego w czasie ciąży.

Oprócz tego czynnika hormonalnego, rozwijający się płód zajmuje coraz więcej miejsca w organizmie. W trzecim trymestrze może uciskać okrężnicę do tego stopnia, że zaparcia stają się szczególnie dokuczliwe w późnej ciąży.

 

Jakie są skutki zaparć w czasie ciąży?

Nie martw się, zaparcia nie wpływają na rozwój dziecka ani nie zagrażają Twojemu zdrowiu. Niemniej jednak mogą powodować różne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak wzdęcia, gazy i brak apetytu. Zaparcia mogą również powodować bóle brzucha w czasie ciąży i przyczyniać się do powstawania hemoroidów.

Krótko mówiąc są nieprzyjemne dla Ciebie. W takich okolicznościach pokusa zażywania środków przeczyszczających może być silna, ale należy unikać samoleczenia, ponieważ wielu środków przeczyszczających nie zaleca się kobietom w ciąży. Lepiej stosować naturalne metody i omówić swoje problemy z lekarzem by uzyskać wsparcie, które jest odpowiednie w przypadku ciąży.


Zobacz także


ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO - OBJAWY I LECZENIE


Zespół jelita drażliwego, czasami nazywany nadpobudliwością...

Czytaj więcej

W PODRÓŻY: ROZWIĄZANIA NA ZAPARCIA, KTÓRE MUSISZ MIEĆ POD RĘKĄ


Jeśli jest jakaś dolegliwość, która naprawdę...

Czytaj więcej


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I DOBRE SAMOPOCZUCIE BY ZWALCZYĆ STRES


Stres i niepokój są czynnikami zwiększającymi ryzyko...

Czytaj więcej