Przyspieszone gojenie ran

Co to są rany?
Rana to zewnętrzne uszkodzenie ciała. Rana może być bardzo mała jak po ukłuciu szpilką lub znacznie większa jak cięcie wykonywane przez chirurga w czasie operacji.

Rany gojące się w krótkim czasie nazywamy ostrymi, podczas gdy rany gojące się długo lub czasami nie gojące się całkowicie nazywamy przewlekłymi. Do ran przewlekłych należą:
 • Odleżyny spowodowane zbyt długim leżeniem w łóżku w jednej pozycji (np.: z powodu podeszłego wieku lub niepełnosprawności)
 • Rany powstałe na skutek zabiegu operacyjnego
 • Odleżyny na nogach i stopach
 • Poważne oparzenia

Jakie czynniki mogą zatrzymać lub spowolnić proces gojenia się ran? Wiele czynników może pogarszać proces gojenia się ran łącznie z:
 • Cukrzycą
 • Zbyt niską podażą odpowiedniego jakościowo pożywienia
 • Podeszłym wiekiem
 • Słabym krążeniem krwi wokół rany
 • Paleniem tytoniu
 • Osłabieniem sił organizmu potrzebnych do walki z chorobą
 • Zakażeniem, np.: grypa
 • Niemożnością zapewnienia sobie odpowiedniej opieki (np.: ze względu na podeszły wiek lub niepełnosprawność)

Jak często występują rany? Oszacowanie liczby osób z ranami nie jest możliwe, ale rany przewlekłe są częściej obserwowane u osób w wieku podeszłym z chorobami przewlekłymi.

W jaki sposób rozpoznaje się rany? Podczas określania rodzaju rany u danego pacjenta lekarz będzie chciał ustalić okoliczności jej powstania. Lekarz będzie chciał również określić, czy u danego pacjenta istnieją jakiekolwiek choroby lub inne czynniki potencjalnie opóźniające proces gojenia. Lekarz określi następnie wielkość i stopień ciężkości rany, a następnie ustali najlepszy sposób postępowania, żeby pomóc choremu.

Jak ważne jest żywienie dla procesu gojenia się i pielęgnacji rany? Podczas procesu gojenia się ran organizm potrzebuje większej ilości składników odżywczych niż zazwyczaj. Jedzenie i picie właściwych produktów przyjmowanych w odpowiednich ilościach jest bardzo ważne dla procesu gojenia się i pielęgnacji rany. Węglowodany stanowią paliwo dla organizmu, które jest potrzebne w procesie gojenia się rany, podczas gdy białko jest wykorzystywane do budowy nowych komórek, a tym samym do naprawy uszkodzenia. W procesie właściwej naprawy organizmu potrzebny jest również szereg witamin i składników mineralnych.

Co to są gotowe preparaty odżywcze? Jeśli dana osoba nie może pozyskać wszystkich niezbędnych składników odżywczych z przyjmowanego pokarmu, konieczne może się okazać zastosowanie gotowego preparatu odżywczego, który pomoże w procesie gojenia się rany (żywienie związane z procesem gojenia się rany). –Są to produkty opracowane w celu dostarczenia odpowiednich składników odżywczych które mogą stanowić istotną część diety stosowanej podczas procesu gojenia się ran. Generalnie gotowe preparaty odżywcze zawierają mieszaninę węglowodanów, białek, witamin i składników mineralnych dostępnych często w postaci płynnej, więc łatwej do przyjęcia. Preparaty te są stosowane przez wiele osób w procesie gojenia się ran i są wskazane u szczególnie narażonych na niedobór składników odżywczych grupach, jak osoby w wieku podeszłym.

Składniki odżywcze są dostarczane organizmowi razem z przyjmowanym pożywieniem. Stanowią one dla organizmu źródło energii oraz dostarczają budulca do jego prawidłowego funkcjonowania i naprawiania uszkodzeń. Składniki odżywcze przyjmowane w odpowiednich ilościach są również potrzebne do właściwego procesu wzrastania u dzieci.
Węglowodany to substancje stanowiące dla organizmu główne źródło energii. Wyróżniamy węglowodany "skrobiowe" lub "cukrowe". Do pokarmów zawierających dużą ilość skrobi należą: chleb, płatki śniadaniowe, ryż, makaron i ziemniaki. Węglowodany "cukrowe" mogą znajdować się w pokarmach z dodatkiem cukru (np.: słodycze, ciasteczka, ciasta) lub w pokarmach naturalnie zawierających cukier (np.: owoce i mleko).
Białko znajduje się w mięsie, jajkach, rybach, serze i nasionach jadalnych roślin strączkowych (jak soczewica i fasole). Organizm potrzebuje białka do procesu wzrastania i naprawy.
Rozwiń
Zwiń

Czy wiesz że...?


U pacjentów z trudno gojącymi się ranami oraz odleżynami zapotrzebowanie na białko może być nawet dwukrotnie większe niż u zdrowych osób.

healthy-tips.jpg

ARGININA

Arginina jest składnikiem wspomagającym lecznie ran i odleżyn. Jednak nie zawsze możliwe jest dostarczenie w diecie odpowiedniej ilości tego składnika, dlatego warto włączyć do diety produkty bogate w ten składnik.
Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza.

Udostępnij