NIEDOŻYWIENIE - OBJAWY
Wraz z wiekiem często obserwuje się spowolnienie oraz osłabienie funkcji życiowych, które związane jest z niedostatecznym dostarczeniem organizmowi substancji odżywczych. Niemniej jednak właściwe odżywianie się oraz kontrola właściwej podaży substancji odżywczych w procesie starzenia się jest możliwa. Tym samym osoby starsze powinny zwracać szczególną uwagę na to aby zapewnić sobie odpowiednią ilość substancji odżywczych.

Niedożywienie to utrzymujący się niedobór jednego bądź też większej ilości substancji odżywczych. Jest to stan niebezpieczny zwłaszcza dla osób starszych.

Istnieje wiele czynników które wpływają na rozwój niedożywienia wśród osób starszych. Do niektórych z nich należą: utrata apetytu, problemy z zębami lub jamą ustną, osłabienie zmysłu powonienia i smaku, choroby przewlekłe oraz inne czynniki, które po prostu sprawiają, że dana osoba je mniej. Znaczenie może mieć tutaj również tryb życia, co szczególnie dotyczy osób żyjących samotnie, które jedzą mniej, z powodu np. zbyt wysokich kosztów żywności. Osoby w wieku podeszłym, często również cierpią z powodu chorób przewlekłych, które wymagają hospitalizacji i mogą negatywnie wpływać na zapewnienie właściwego odżywiania.

Wbrew pozorom niedożywienie to często spotykany problem. W jednym z badań dotyczących ponad 4500 osób w wieku podeszłym z wielu krajów wykazano, że prawie połowa ankietowanych była zagrożona, a u blisko jednej czwartej respondentów rozpoznano niedożywienie.1 Zagrożenia związane z niedożywieniem są poważne i obejmują zwiększone ryzyko rozwoju zakażeń, wolniejszy powrót do zdrowia po chorobie lub urazie oraz zwiększoną śmiertelność.*

Dlatego też dostarczenie odpowiedniej ilości substancji odżywczych osobom starszym jest bardzo ważne. Apetyt można również zwiększyć dzięki prowadzeniu aktywnego życia społecznego. Jednak w walce z niedożywieniem w wieku podeszłym mogą pomóc pożywne produkty dostarczające wszystkich niezbędnych skladników odżywczych, którymi można uzupełnić codzienną dietę.2 W Nestlé Health Science poważnie traktujemy występujący w procesie starzenia się organizmu problem niedożywienia. Posiadamy w swoim portfolio produkty, które mogą pomóc osobom w podesżłym wieku walczyć z problemem niedożywienia.

Źródła: 1. Kaiser MJ, Bauer JM, Rämsch C, Uter W, Guigoz Y, Cederholm T et al. Frequency of malnutrition in older adults: a multinational perspective using the mini nutritional assessment. J Am Geriatr Soc. 2010 Sep;58(9):1734-8.
2. Hickson M. Malnutrition and ageing. Postgrad Med J. Jan 2006; 82(963): 2–8.
*Nie wymieniono wszystkich możliwych objawów podmiotowych; objawy podmiotowe zgłaszane przez chorego w danym momencie mogą się różnić.

Rozwiń
Zwiń
Właściwe odżywianie się pozwalające utrzymać właściwą masę mięśniową i niski poziom tłuszczu jest ważnym czynnikiem dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia.

1. Hickson M. Malnutrition and ageing. Postgrad Med J. Jan 2006; 82(963): 2–8
healthy-tips.jpg

POŻYWNE PRODUKTY

Stosowanie gotowych, łatwo dostępnych i odżywczych produktów może pomóc w dostarczeniu organizmowi niezbędnych substancji odżywczych. U osób w podesżłym wieku często obserwuje się zmniejszenie apetytu, dlatego też warto mieć pod ręką pożywne produkty, które pozwolą poprawić ilość spożywanych substancji odżywczych pomiędzy posiłkami.
healthy-tips.jpg

OBJAWY NIEDOŻYWIENIA

Jednym z najczęstszych objawów niedożywienia jest niezamierzona utrata masy ciała. Jeśli zastąpimy pożywne produkty niezdrowymi, utracona tkanka mięśniowa może zostać zastąpiona tłuszczem. Dlatego też ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z występowania innych objawów niedożywienia, jak zmęczenie i utrata siły oraz wolniejszy od oczekiwanego powrót do zdrowia po urazie i chorobie.
healthy-tips.jpg

ROZPOZNAWANIE CZĘSTYCH PRZYCZYN NIEDOŻYWIENIA

Niewielka zmiana nawyków żywieniowych może z czasem istotnie wpłynąć na ilość substancji odżywczych przyjmowanych w diecie. Problemy zdrowotne, problemy z zębami, przyjmowanie leków mogących zmniejszać apetyt lub powodujących nudności, życie w samotności, depresja oraz nadmierne spożycie alkoholu są czynnikami, które często są odpowiedzialne za zmniejszenie ilości posiłków.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NASZYCH PRODUKTACH

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza.

Udostępnij