Upośledzenie rozwoju / opóźnienie wzrastania
Zaburzenia rozwoju i wzrastania lub opóźnienie wzrastania rozpoznaje się u dzieci z masą lub tempem przyrostu masy ciała istotnie niższymi od wartości średniej dla ich wieku i płci.1,2 

W początkowym okresie życia proces wzrastania dziecka może być bardzo szybki, niemniej jednak zdarza się, że niemowlęta nie osiągają oczekiwanej standardowej masy ciała oraz wzrostu. U wielu niemowląt proces „doganiania wzrastania“ występuje samoistnie, dzięki czemu osiągają one prawidłowy potencjał wzrostowy. Jeśli jednak nie jest możliwe, u dziecka rozpoznaje się zaburzenia rozwoju i wzrastania lub opóźnienie wzrastania.3 Chociaż termin „zaburzenie rozwoju i wzrastania“ brzmi przerażająco, to jednak jest to często spotykany problem, który dotyczy 1 na 5 hospitalizacji w oddziałach dziecięcych w grupie dzieci poniżej 2. r.ż.4

W dzieciństwie zaburzenia rozwoju wzrastania mogą być powodowane nieprawidłowym wchłanianiem, niedożywieniem lub niedoborami żywieniowymi wynikającymi z różnych chorób lub zaburzeń, takich jak: chromosomalne, neurologiczne, zakażenia lub zaburzenia trawienia oraz czynników środowiskowych, jak: złe nawyki żywieniowe lub problemy w domu.1-5

Odpowiednie wyrównanie zaburzeń żywienia jest tak samo ważne jak leczenie choroby podstawowej, ponieważ jak najwcześniejsze zastosowanie odpowiedniej ilości substancji odżywczych może potencjalnie przyczyniać się do poprawy rozwoju fizycznego i psychicznego. W wielu przypadkach zaburzeń rozwoju i wzrastania zaleca się stosowanie wysokokalorycznej diety, co może pozwolić dziecku dogonić proces wzrastania i poprawić przyrost masy ciała. U niemowląt jest to z reguły osiągane poprzez zwiększenie częstości karmień piersią. Wśród niemowląt karmionych sztucznie lub dzieci starszych konieczne może się okazać zastosowanie innych technik lub specjalnych diet.2,6

Nestlé Health Science opracowało diety dostosowane do specjalnych potrzeb żywieniowych dzieci z zaburzeniami rozwoju i wzrastania które pomogą pokryć ich zapotrzebowanie na substancje odżywcze, a tym samym mogą przyczynić się do uzyskania prawidłowego wzrastania i rozwoju.

1. http://www.hopkinschildrens.org/Failure-to-Thrive.aspx. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.
2. http://www.aafp.org/afp/2003/0901/p879.html. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.
3. http://kidshealth.org/parent/medical/endocrine/failure_thrive.html#. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.
4. http://ije.oxfordjournals.org/content/33/4/847.full. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.
5. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000991.htm. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.
6. http://www.babycentre.co.uk/a1621/failure-to-thrive. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.

Rozwiń
Rozwiń

U dzieci obserwuje się zróżnicowane tempo wzrastania1.

Opis kluczowego faktu: W okresie pierwszych 2 lat życia u około jednej czwartej dzieci z prawidłowym tempem wzrastania obserwuje się spowolnienie przyrostu masy ciała i wzrostu o ponad 25 percentyli (na standardowej krzywej wzrastania). Następnie proces wzrastania przebiega zgodnie z osiągniętą wartością na siatce centylowej, czego nie należy określać mianem zaburzeń rozwoju i wzrastania.

1. http://www.aafp.org/afp/2003/0901/p879.html. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.

healthy-tips.jpg

NALEŻY ZWIĘKSZYĆ PODAŻ KALORII1

Niemowlęta i dzieci z zaburzeniami rozwoju i wzrastania wymagają stosowania zwiększonej zalecanej dziennej podaży kalorii w stosunku do oczekiwanej (a nie rzeczywistej) wagi. U niemowląt wspomniane zalecenie można osiągnąć dzięki stosowaniu diet lub dodaniu płatków ryżowych do przetartych pokarmów. U małych dzieci do posiłku można dodać dodatkową porcję tłuszczu w postaci sera lub masła.


http://www.aafp.org/afp/2003/0901/p879.html. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.

healthy-tips.jpg

PROWADŹ DZIENNIK KALORII1

W związku z tym, że niemowlęta potrzebują trzy razy więcej energii niż dorośli (w kilokaloriach/kg masy ciała), można łatwo zrozumieć, dlaczego w tej grupie wiekowej tak często zdarzają się zaburzenia wzrastania. Prowadzenie dziennika, w którym zapisuje się produkty zjedzone przez dziecko przez trzy dni jest dobrym sposobem obliczenia ilości spożytych kalorii.

1. http://www.aafp.org/afp/2003/0901/p879.html. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.

healthy-tips.jpg

OGRANICZ SOKI1,2

U małych i starszych dzieci z zaburzeniami rozwoju i wzrastania należy ograniczyć spożycie soków do 170–340 ml na dobę. Zbyt duża ilość soku może zmniejszyć apetyt dziecka, a tym samym przyczynić się do ograniczenia ilości przyjmowanych kalorii, a to z kolei może opóźniać proces wzrastania.


http://www.aafp.org/afp/2003/0901/p879.html. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.

http://www.mayoclinic.org/healthy-living/childrens-health/expert-answers/fruit-juice/faq-20058024 . Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.


POZNAJ PRODUKTY Z LINII RESOURCE

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza.

Udostępnij