Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
Zaburzenia przewodu pokarmowego, od refluksu po zaparcia, mogą występować w różnym okresie życia i znacznie różnią się pod względem stopnia nasilenia. Pewne jest to, że odpowiednie postępowanie dietetyczne może mieć istotne znaczenie dla poprawy ogólnego stanu zdrowia i jakości życia dziecka.1,3

Zaburzenia czynności przewodu pokarmowego odnoszą się do stanów negatywnie wpływających na którąkolwiek część przewodu pokarmowego, od przełyku i żołądka, aż po jelito cienkie, grube i odbytnicę.2 Do często występujących zaburzeń czynności przewodu pokarmowego należą: refluks żołądkowo-przełykowy , ostra lub przewlekła biegunka, zaparcia i reakcja alergiczna bądź nietolerancja białka mleka krowiego lub sojowego. Chociaż w wielu przypadkach objawy wspomnianych zaburzeń mogą być niepokojące, to jednak w wielu przypadkach (np. refluks) w leczeniu wystarcza stosować odpowiednie żywienie.1,2,4

Przewód pokarmowy jest odpowiedzialny za trawienie pokarmów, które przyjmujemy. Dziecko z zaburzeniami czynności przewodu pokarmowego jest często zagrożone rozwojem nieprawidłowego wchłaniania lub trawienia, co może z kolei prowadzić do niedożywienia.3 Z tego też względu specjalny nacisk kładzie się obecnie na stan odżywienia dzieci, ponieważ udowodniono, że optymalna podaż substancji odżywczych wspomaga proces wzrastania i rozwoju, a także poprawia ogólny stan zdrowia chorych. Przykładowo, wśród dzieci w stanie krytycznym odpowiednia podaż substancji odżywczych wiąże się z poprawą powrotu do zdrowia i skróceniem hospitalizacji.3

W Nestlé Health Science opracowaliśmy specjalne diety dostosowane do indywidualnych potrzeb dzieci z upośledzeniem czynności przewodu pokarmowego. Potrzeby żywieniowe jednak są bardzo zróżnicowane i zależą od danej jednostki chorobowej. Dlatego też w swojej ofercie posiadamy produkty, które skierowane są do małych pacjentów ze szczególnym zapotrzebowaniem żywieniowym. 

1.http://s3.gi.org/patients/gihealth/pdf/pediatric.pdf. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.
2.http://www.theportlandhospital.com/children/specialties/gastroenterology/. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.
3.https://www.nestlenutrition-institute.org/News/Pages/Nutritional-management-of-children-with-gastrointestinal-Impairment%E2%80%93key-to-clinical-outcome.aspx. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.
4.http://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/digestive-diseases/ger-and-gerd-in-infants/Pages/facts.aspx. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.

Rozwiń
Zwiń

W pierwszych 3 miesiącach życia refluks obserwuje się u
50%
niemowląt.1
Dobrą wiadomością jest to, że objawy GERD można często zmniejszyć, odpowiednio zmieniając sposób karmienia dziecka.

1.http://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/digestive-diseases/ger-and-gerd-in-infants/Pages/facts.aspx. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.

healthy-tips.jpg

POSTĘPUJ ZGODNIE Z WIECZORNĄ RUTYNĄ1

Sen ma kluczowe znaczenie dla niemowląt oraz ich rodziców. Ustalenie i przestrzeganie normalnej rutyny wieczornej ma ważne znaczenie dla zapewnienia dziecku i rodzicom odpowiedniej ilości snu. W przypadku niemowląt z refluksem żołądkowo-przełykowym (GERD) kołysanie w pozycji pionowej może pomóc uspokoić dziecko i złagodzić objawy.

1. http://www.healthline.com/health/gerd/infants-sleeping. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.
healthy-tips.jpg

ZAPARCIA U DZIECI!1

U dzieci wiele różnych rzeczy może wywoływać zaparcia. Może to być na przykład stres związany z nauką sikania do nocnika, zbyt mała ilość płynów czy nieprawidłowe funkcjonowanie jelit. Niemniej jednak warto skonsultować się z pediatrą, jeśli Twoje dziecko nie wypróżnia się co najmniej 1 raz na 2 dni lub też jeśli wypróżnienia są bolesne i wymagają więcej zabiegów niż tylko zwykłe parcie, a w stolcu jest widoczna krew.

1. http://www.webmd.com/children/features/digestive-doctor. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.
healthy-tips.jpg

ZAWSZE ZASIĘGNIJ PORADY LEKARZA1

U dzieci takie objawy ja biegunka, zaparcia czy refluks występują często i zazwyczaj nie są niebezpieczne. Zatem zrozumiałe jest, że zmiana diety jest często pierwszym etapem działania. Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej niż zwykle lub też dziecko traci na masie, przed zmianą diety dziecka należy skonsultować się z lekarzem.

1. http://www.webmd.com/children/features/digestive-doctor. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NASZYCH PRODUKTACH

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza.

Udostępnij