Choroba Leśniowskiego-Crohna i inne choroby zapalne jelit
Nawracające zaburzenia czynności jelit, w tym biegunka, kurczowe bóle brzucha, zmniejszony apetyt i utrata masy ciała, gorączka i zmęczenie, mogą oznaczać nieswoiste zapalenie jelit.*

Choroby jelit mogą poważnie ograniczać codzienną aktywność. Nieswoiste zapalenia jelit (IBD) to grupa chorób charakteryzujących się przewlekłym stanem zapalnym przewodu pokarmowego. Nie należy ich mylić z zespołem jelita drażliwego (IBS), który jest chorobą o znacznie lżejszym przebiegu. Chorzy na IBD zmagają się z okresowo lub stale występującymi objawami, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Najczęstszymi postaciami nieswoistych zapaleń jelit są choroba Leśniowskiego–Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Częstość występowania IBD stale rośnie, a opisywane zaburzenia rozpoznaje się obecnie u około 1,5 miliona osób w Stanach Zjednoczonych i 2,2 miliona osób w Europie. Przyczyna IBD nie jest znana, ale w rozwoju choroby rolę odgrywają czynniki genetyczne, związane z układem odpornościowym i środowiskowe. Na objawy IBD mogą wpływać dieta i stres, tak więc ewentualna zmiana stylu życia i sposobu odżywiania mogą pomagać w leczeniu chorych.

Jednogłośnie najnowsze publikacje mówią o tym, że czynniki dietetyczne należą do najsilniejszych kandydatów na czynniki środowiskowe, które mogą powodować stan zapalny.

Chorzy na IBD wiedzą o tym, że niektóre rodzaje pokarmów nasilają objawy ich choroby. Najczęściej objawy choroby są nasilane przez nabiał, tłuste, ostre jedzenie, a nawet przez zbyt dużą ilość błonnika. Dieta obejmuje unikanie żywności bogatej w tłuszcze zwierzęce/mleczne, pszenicę, czerwone lub przetworzone mięso, źródła białka bogate w taurynę oraz dodatki do żywności, takie jak emulgatory, sztuczne słodziki, karagen i siarczyny, z których wszystkie zostały wcześniej w różnych modelach wykazano związek ze stanem zapalnym jelit. W związku z tym, że choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego mogą ograniczać wchłanianie substancji odżywczych z przewodu pokarmowego, ważne jest przyjmowanie lekkostrawnych produktów. Ważne jest również przestrzeganie odpowiednich wskazówek dietetycznych dotyczących łączenia leków z jedzeniem, ponieważ interakcje lek-pożywienie również negatywnie wpływają na objawy choroby. W trakcie choroby pacjenci skarżą się na niekontrolowaną utratę masy ciała, szczególnie w okresach zaostrzeń. Dlatego też tak ważne jest, aby chorzy otrzymywali odpowiednią ilość substancji odżywczych i płynów. Jest to możliwe dzięki częstemu spożywaniu mniejszych posiłków lub w razie potrzeby specjalistycznych diet.1,2

W Nestlé Health Science pragniemy pomagać pacjentom lepiej radzić sobie z ich chorobą dlatego opracowaliśmy terapie żywieniowe dla osób z chorobami przewodu pokarmowego w tym nieswoistych zapaleń jelit, których działanie potwierdzone zostało w badanich klinicznych.

Źródła:
1. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/inflammatory-bowel-disease/basics/definition/con-20034908
2. Loftus EV Jr. Clinical epidemiology of inflammatory bowel disease: Incidence, prevalence, and environmental influences. Gastroenterology. 2004 May;126(6):1504-17.
*Nie wymieniono wszystkich możliwych objawów podmiotowych; objawy podmiotowe zgłaszane przez chorego w danym momencie mogą się różnić. Należy skonsultować się z lekarzem.

Rozwiń
Zwiń

Istnieje kilka przyczyn nawrotu objawów nieswoistych zapaleń jelit.

Wśród czynników nasilających objawy są: stres, palenie tytoniu, ciężkostrawne pokarmy oraz pominięcie dawki leku.1

1.http://www.ucsfhealth.org/education/nutrition_tips_for_inflammatory_bowel_disease/. Dostęp uzyskano w grudniu 2014 r.

healthy-tips.jpg

CO NALEŻY JEŚĆ W TRAKCIE LUB PO ZAOSTRZENIU CHOROBY?

W trakcie lub po zaostrzeniu chorób IBD należy przyjmować łagodne produkty o niskiej zawartości substancji resztkowych jak kurczak, indyk lub ryby, ugotowane jajka, puree ziemniaczane, ryż. Dla niektórych osób niekorzystne może być jedzenie ostrych lub zawierających dużo substancji resztkowych produktów, jak surowe warzywa,owoce czy produkty żytnie. Stosowanie specjalistycznych diet może pomóc w uzupełnieniu zwiększonego zapotrzebowania na substancje odżywcze towarzyszące chorobie.
healthy-tips.jpg

ZAPISUJ CO JESZ

Pokarmy nie wywołują chorób IBD, ale pewne produkty mogą nasilać objawy choroby. Każdy rodzaj pokarmu może inaczej wpływać na każdego pacjenta. Aby wykluczyć z jadłospisu "potencjalnie szkodliwe" produkty, warto codziennie zapisywać spożywane produkty oraz objawy towarzyszące ich zjedzeniu. Pomoże to ustalić które produkty nasilają objawy choroby i wyłączyć je z diety. Pomoże to również lekarzowi lub dietetykowi ułożyć indywidualny plan żywienia, który będzie lepiej dostosowany do potrzeb chorego.
healthy-tips.jpg

NIESWOISTE ZAPALENIA JELIT (IBD) TO NIE TO SAMO CO ZESPÓŁ JELITA NADWRAŻLIWEGO (IBS)

Pomimo kilku wspólnych objawów IBD oraz IBS to dwie całkiem różne choroby. IBS czyli zespół jelita nadwrażliwego często obejmuje okresowe zaburzenia, które nasilają się i ustępują, ale nie są związane z żadną możliwą do ustalenia chorobą przewodu pokarmowego. IBD wiąże się z obecnością zapalenia w niektórych częściach przewodu pokarmowego i stanowi schorzenie o cięższym przebiegu. Niemniej jednak w obydwu przypadkach dieta może pomóc w złagodzeniu objawów choroby.1

1. http://www.ccfa.org/assets/pdfs/flares_brochure_final.pdf.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NASZYCH PRODUKTACH

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza.

Udostępnij