Kwasica metylomalonowa (MMA) i propionowa (PA)


Elementy budujące białko to aminokwasy. W kwasicy metylomalonowej (MMA) i kwasicy propionowej (PA), ze względu na brak aktywności pewnych enzymów, organizm nie jest w stanie poradzić sobie z metabolizowaniem czterech aminokwasów: metioniny, treoniny, waliny i izoleucyny. Z tego względu osoby z MMA i PA muszą ściśle kontrolować ilość spożywanego białka.

Postępowanie żywieniowe w MMA i PA może obejmować stosowanie preparatów białkozastępczych. Preparaty przeznaczone do stosowania w MMA/PA dostarczają organizmowi wszystkich aminokwasów z wyjątkiem metioniny, treoniny i waliny, a izoleucyna dostarczana jest w niewielkich ilościach. Preparaty stanowią więc źródło białka, nie zawierając przy tym aminokwasów, których spożycie powinno być całkowicie lub częściowo ograniczone. Preparaty należy stosować z uwzględnieniem indywidualnej, dopuszczalnej ilości białka w diecie pacjenta.

Vitaflo® posiada w swojej ofercie gamę preparatów dla osób z MMA i PA, dostosowanych do wieku oraz stylu życia pacjentów.


Produkty do stosowania w MMAPA


Gama produktów wspierających żywienie


Wrodzone wady metabolizmu