Na co zwracać uwagę w składzie żywności medycznej?

Produkty do żywienia medycznego mogą znacznie się od siebie różnić, dlatego ich stosowanie powinno zawsze odbywać się w porozumieniu z lekarzem. Posłużymy się dziś produktami marki Resource, by opisać cechy, na które należy zwracać uwagę w składzie żywności medycznej.

Pierwsza cecha to kaloryczność

Żywność medyczna może zawierać różną ilość kalorii. W jednej porcji może być zarówno 250 kcal, jak np. w Resource Protein lub aż 400 kcal, jak np. w Resource 2.0.

Dobrze, że jest tak zróżnicowana, gdyż lekarz może łatwiej dopasować produkt do potrzeb chorego. Mniej kaloryczny produkt sprawdzi się u pacjentów wymagających wsparcia żywieniowego, ale z niewielkim ubytkiem masy ciała, natomiast bardziej kaloryczny tam, gdzie kilogramy znikają bardzo szybko i trzeba natychmiast temu zaradzić.

Kolejną ważną cechą jest zawartość białka

Część produktów, jak np. Resource 2.0 zawiera standardową ilość energii z białka (poniżej 20%). Potrzeby chorych jednak mogą znacznie się różnić i niektórzy pacjenci, jak np. chorzy na nowotwór lub po zabiegach chirurgicznych, mogą potrzebować większej ilości białka. Z myślą o nich powstały produkty wysokobiałkowe. Przykładem jest, np. Resource Protein, który dostarcza aż 30% energii z białka.

Warto pamiętać, że istotna jest nie tylko ilość, ale także jakość białka. Szczególnie cenne pod względem odżywczym dla człowieka, zwłaszcza w okresie choroby, są białka zwierzęce. To dlatego zarówno Resource 2.0, jak i Resource Protein zawierają białka mleka krowiego, w tym te szczególnie cenne - serwatkowe.

Trzecia cecha to osmolarność, która ma wpływ na tolerancję żywności medycznej

Osmolarność brzmi tajemniczo, ale w dużym uproszczeniu to ilość rozpuszczonych cząsteczek w objętości danego preparatu. Żywność medyczna z natury zawiera w małej objętości dużą ilość składników, dlatego jej osmolarność najczęściej jest dość wysoka. To normalne, ale warto wiedzieć, że im bliższa jest ona wartości ok. 300 mOsm/l, tym większa szansa, że produkt będzie dobrze tolerowany nawet przez wrażliwy układ pokarmowy. Warto mieć to na uwadze gdyż wśród produktów tego samego typu, np. wysokobiałkowych, czyli tych zawierających w nazwie słowo „protein” znajdziemy takie o osmolarności 570 mOsm/l, jak i takie o osmolarności 390 mOsm/l, jak np. Resource Protein.

Na koniec warto pamiętać o kompletności

Żaden tradycyjny produkt spożywczy nie jest kompletny pod względem odżywczym, czyli samodzielnie nie dostarczy nam wszystkiego, czego potrzebujemy do życia. Nie stanowi to problemu, gdy jesteśmy zdrowi, ponieważ jemy wiele różnych produktów w ciągu dnia. Bywa to jednak trudne w okresie choroby. To dlatego żywność medyczna często jest tworzona tak, że zawiera wszystkie składniki odżywcze w takich ilościach, by stanowić dla człowieka jedyne źródło pożywienia.

Zarówno Resource Protein, jak i Resource 2.0 to przykłady kompletnej pod względem odżywczym żywności medycznej i taką informację znajdziemy na ich etykietach. Jeśli żywność medyczna nie jest kompletna pod względem odżywczym, na jej opakowaniu będzie widniał zapis, że może być stosowana wyłącznie jako uzupełnienie diety.

Udostępnij artykuł:

Poznaj produkty

W chorobie pewność odżywienia dużo zmienia. Poznaj żywność specjalnego przeznaczenia medycznego.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Diabet Plus: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Refresh: Do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem niedożywienia. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.