Osoby w podeszłym wieku

Starsza kobieta z mężczyzną

Potrzeby żywieniowe, a tym samym zapotrzebowanie na główne składniki pokarmowe zmieniają się wraz z wiekiem. Osoby starsze potrzebują mniejszej ilości energii, a tym samym zwiększonej podaży niektórych składników odżywczych, np. białka czy wapnia. Zmiany, które zachodzą w organizmie w wyniku starzenia się organizmu, m.in. występowanie zaburzeń smaku, zapachu, czy też dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wpływają na dokonywane wybory dietetyczne, skutkując często niewystarczającym spożyciem żywności. Ponadto zmniejszona aktywność fizyczna wśród osób starszych może mieć wpływ na ograniczone możliwości w pozyskiwaniu, a także obróbce i przygotowywaniu żywności.

Warto w tym czasie zadbać o odpowiednie odżywianie, które zapewni pokrycie zaleceń Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dedykowanej dla osób starszych, przygotowanej przez Instytut Żywności i Żywienia. Ich realizacja może mieć wpływ na zdrowe starzenie się organizmu, ograniczając ryzyko rozwoju chorób dietozależnych.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy odżywianiu, zgodnie z zaleceniami zawartymi w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym?

  • Postaraj się spożywać regularnie 5-6 posiłków w ciągu dnia.
  • Pamiętaj o nawodnieniu organizmu - sięgaj po co najmniej 2 l płynów dziennie.
  • Jak najczęściej spożywaj owoce i warzywa. Częściowo możesz zastąpić je sokami.
  • Sięgaj po produkty zbożowe, szczególnie pełnoziarniste.
  • Pamiętaj o spożyciu produktów mlecznych, głównie fermentowanych.
  • Jedz jaja, ryby, nasiona roślin strączkowych oraz chude mięso. Zamiast tłuszczów zwierzęcych, sięgaj po oleje roślinne.
  • Unikaj spożycia słodyczy oraz cukru. Wybierz orzechy i owoce.
  • Ogranicz stosowanie soli, nie sięgaj po alkohol.
  • Pamiętaj o suplementacji witaminy D.
  • Zadbaj o regularną aktywność fizyczną.

Jeżeli chcesz poznać więcej wskazówek dedykowanych osobom w podeszłym wieku - skorzystaj z naszych materiałów!

Podstawowe artykuły o żywieniu osób w podeszłym wieku - tu zacznij

Pozostałe artykuły dotyczące żywienia osób w podeszłym wieku

Najczęściej zadawane pytania

Jak stosować żywienie medyczne?

Więcej informacji

Na co należy zwracać uwagę w składzie żywności medycznej?

Więcej informacji

Czy smak żywności medycznej jest ważny?

Więcej informacji
Przeglądaj wszystkie pytania

Materiały do pobrania

Bezpłatny e-book: Wsparcie żywieniowe seniorów

Przeglądaj wszystkie materiały do pobrania

Polecane produkty

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Diabet Plus: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko.