Osoby w okresie okołooperacyjnym

Pacjent z lekarzem w szpitalu

Okres okołooperacyjny to niejednokrotnie czas niepokoju. Pojawiają się wątpliwości, stres i obawy. Warto jednak, szczególnie teraz, zadbać o zachowanie spokoju i opanowania. W tym czasie możesz szczególnie potrzebować wsparcia swoich najbliższych. Nie bój się poprosić lekarza o wyjaśnienie kwestii, które zaprzątają Twoją głowę. Dzięki temu poczujesz się pewnie i bezpiecznie, co może mieć pozytywny wpływ na skuteczność leczenia.

Warto w tym czasie zadbać o nasz codzienny jadłospis. Niestety, nieprawidłowe odżywienie może mieć znaczny wpływ na przebieg leczenia. Zły stan odżywienia może być powodem przełożenia terminu operacji, zwiększenia liczby działań niepożądanych, czy nieprawidłowego gojenia ran. Pamiętaj, że od tego, jak wygląda Twój codzienny jadłospis może być uzależniony czas leczenia.

Zadbaj o prawidłowo zbilansowaną dietę - regularnie sięgaj po zróżnicowane posiłki, które dostarczą Ci wszystkich cennych składników odżywczych. Dzięki temu wzmocnisz swój organizm przed operacją, jak i wspomożesz go w okresie rekonwalescencji.

Przed, a także po operacji, możesz rozważyć z lekarzem wdrożenie dodatkowego wsparcia żywieniowego. Uzupełnienie diety doustnymi preparatami odżywczymi, zawierającymi w swoim składzie kwasy tłuszczowe omega-3, argininę oraz nukleotydy, na 5-7 dni przed terminem operacji, może mieć wpływ na zmniejszenie liczby powikłań oraz ograniczenie ryzyka infekcji. Z kolei ich zastosowanie po zabiegu operacyjnym, może zmniejszyć ilość powikłań, a także przyspieszyć proces rekonwalescencji. Przykładem może być immunożywienie w postaci wysokobiałkowego i wysokoenergetycznego preparatu Impact Oral. Produkt ten jako jedyny na rynku zawiera zestaw 3 immunoskładników - argininę, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz nukleotydy. Jego zastosowanie może mieć pozytywny wpływ na stan odżywienia.

Rozumiemy Twoje potrzeby, dlatego przygotowaliśmy materiały, które mogą okazać się pomocne w tym okresie.

Podstawowe artykuły o okresie okołooperacyjnym - tu zacznij

Pozostałe artykuły dotyczące okresu okołooperacyjnego

Najczęściej zadawane pytania

Jak stosować żywienie medyczne?

Więcej informacji

Na co należy zwracać uwagę w składzie żywności medycznej?

Więcej informacji

Co to jest immunożywienie?

Więcej informacji
Przeglądaj wszystkie pytania

Materiały do pobrania

Bezpłatny e-book: Wsparcie okołooperacyjne

Bezpłatny materiał: Mój plan działań przed operacją

Bezpłatny materiał: Dieta łatwostrawna

Przeglądaj wszystkie materiały do pobrania

Polecane produkty

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.