Pacjent neurologiczny

Pacjent neurologiczny

Schorzenia neurologiczne mogą w znacznym stopniu utrudniać prawidłowe odżywianie. Problemy takie, jak zaburzenia połykania, wymioty i dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czy zaburzenia funkcji poznawczych mogą mieć wpływ na niewystarczające spożycie składników odżywczych. W związku z tym, pacjenci neurologiczni są w większym stopniu narażeni na rozwój niedożywienia.

Jeżeli to możliwe, staraj się spożywać tradycyjne posiłki drogą doustną. Zwróć uwagę na podaż białka, którego nie powinno zabraknąć w Twojej codziennej diecie. Składnik ten odgrywa kluczową rolę w regeneracji organizmu, a także wspiera układ odpornościowy, wpływając tym samym na czas leczenia. Zwiększone zapotrzebowanie na białko może dotyczyć pacjentów neurologicznych w zaostrzonej fazie choroby oraz podczas rekonwalescencji. Do produktów obfitujących w ten składnik zalicza się zwłaszcza jaja, ryby, mięso oraz produkty mleczne. W schorzeniach neurologicznych skutecznym rozwiązaniem może okazać się spożywanie pokarmów w formie półpłynnej czy produktów przetartych. Dzięki temu połykanie, czy utrzymanie pokarmu w ustach będzie łatwiejsze.

Jeżeli jednak spożycie odpowiedniej ilości pokarmu jest dla Ciebie trudne i obawiasz się, że Twoja dieta jest niedoborowa, możesz rozważyć z lekarzem wdrożenie do jadłospisu żywności medycznej. Preparaty tego typu charakteryzują się bogactwem składników odżywczych i energii w niewielkiej objętości, dzięki czemu w łatwy sposób możesz uzupełnić swoją dietę w cenne składniki pokarmowe.

Zapoznaj się z przygotowanymi przez nas materiałami i dowiedz się więcej na ten temat!

Podstawowe artykuły o chorobach neurologicznych - tu zacznij

Pozostałe artykuły dotyczące chorób neurologicznych

Najczęściej zadawane pytania

Jak stosować żywienie medyczne?

Więcej informacji

Na co należy zwracać uwagę w składzie żywności medycznej?

Więcej informacji

Czy smak żywności medycznej jest ważny?

Więcej informacji
Przeglądaj wszystkie pytania

Materiały do pobrania

Bezpłatny e-book: Żywienie w chorobach neurologicznych

Przeglądaj wszystkie materiały do pobrania

Polecane produkty

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Diabet Plus: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko.