Rak krtani, rak gardła - objawy i profilaktyka

Kobieta trzymająca gardło Kobieta trzymająca gardło

Rak krtani i rak gardła to nowotwory złośliwe, zaliczane do grupy nowotworów głowy i szyi. Nazwy tych chorób pochodzą od miejsc, w których powstają - to właśnie tam umiejscowione są narządy, które pomagają zarówno w oddychaniu, połykaniu, jak i mowie. Pierwsze objawy raka gardła lub krtani takie jak ból gardła czy chrypka, mogą być często mylone ze zwykłym przeziębieniem lub zapaleniem węzłów chłonnych, co utrudnia ich wczesne wykrycie. Prowadzenie zdrowego stylu życia, zwłaszcza ograniczenie palenia papierosów i spożywania alkoholu, może znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju tych nowotworów złośliwych. Dowiedz się więcej na temat objawów raka krtani i gardła, a także poznaj znaczenie dodatkowego wsparcia żywieniowego w chorobie.

Jakie są objawy raka krtani i gardła?

W przypadku raka krtani, wczesne wykrycie może mieć kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia i zwiększenia szans na pełne wyleczenie. Podobnie, w przypadku podejrzenia raka gardła, szybkie działanie i diagnoza są niezwykle istotne w celu rozpoczęcia odpowiednich procedur leczniczych. Pierwsze symptomy mogą łudząco przypominać zwykłe przeziębienie. Kluczowe jest jednak zwrócenie uwagi na czas, przez jaki się utrzymują - jeżeli trwają dłużej niż kilka tygodni, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że obecność wymienionych objawów nie musi wskazywać na raka krtani czy gardła - podobne symptomy mogą też występować w wielu innych stanach chorobowych.

Objawy raka krtani i gardła mogą obejmować:

  • trudności w przełykaniu,
  • problemy z oddychaniem,
  • zmiany głosu, w tym chrypka czy trudności z wyraźnym mówieniem,
  • uporczywy kaszel lub ból gardła,
  • uczucie zalegania czegoś w gardle,
  • pojawienie się guzka na szyi lub w gardle,
  • ból ucha,
  • nagła, niezamierzona utrata masy ciała.

W przypadku raka krtani i podejrzenia raka gardła, nie można bagatelizować żadnych potencjalnych objawów, nawet jeśli wydają się one niewielkie. Pamiętaj, że wczesne wykrycie jest kluczowe dla skutecznego leczenia i zwiększenia szans na pełne wyleczenie. Niezależnie od Twojego wieku czy historii zdrowotnej, świadomość ryzyka zachorowania oraz regularne badania profilaktyczne mogą pomóc w wczesnym wykryciu ewentualnych problemów i podjęciu odpowiednich działań. Pamiętaj, że zdrowie jest najcenniejszym skarbem, dlatego dbaj o siebie i podejmuj świadome decyzje dotyczące opieki nad swoim ciałem.

Profilaktyka raka krtani i gardła

Profilaktyka jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia i może odegrać istotną rolę w redukcji ryzyka zachorowania na raka krtani i gardła. Te dwa rodzaje nowotworów układu oddechowego stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, ale wiele przypadków można by uniknąć poprzez odpowiednie środki ostrożności. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania lub rozwoju raka krtani i gardła, warto przede wszystkim wprowadzić zmiany w codziennym stylu życia. Należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • ograniczenie stosowania tytoniu, a najlepiej całkowite rzucenie palenia - takie działanie przyniesie korzyści zdrowotne zarówno krótko- jak i długoterminowe, w tym znacznie ograniczy prawdopodobieństwo wystąpienia raka krtani i gardła,
  • zmniejszenie do minimum lub całkowite zrezygnowanie ze spożycia alkoholu - jeżeli jednak zdecydujesz się na jego konsumpcję, pamiętaj, aby zachować umiar,
  • stosowanie zbilansowanej diety obfitującej w warzywa i owoce (np. dieta śródziemnomorska) - wskazuje się, że regularne spożywanie owoców (w tym pomarańczy czy grejpfrutów), a także warzyw niskoskrobiowych (takich jak pomidory, ogórki, brokuły, szpinak, sałata, papryka, cukinia, pietruszka czy czosnek) oraz żywności zawierającej karotenoidy (np. marchew, dynia, pietruszka, papryka, brokuły, morele, bataty) zmniejsza ryzyko rozwoju raka krtani i gardła,
  • ochronę przed wirusem HPV (np. poprzez szczepienie przeciwko HPV) - niektóre rodzaje nowotworów gardła mogą być spowodowane infekcją wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który przenoszony jest drogą płciową.

Profilaktyka raka krtani i gardła to proces, który wymaga zaangażowania i podejmowania świadomych decyzji dotyczących naszego zdrowia. Działając już teraz, możemy zwiększyć nasze szanse na uniknięcie tych chorób nowotworowych w przyszłości.

Rola żywienia medycznego w raku krtani i gardła

Prawidłowe żywienie odgrywa istotną rolę w procesie leczenia onkologicznego. Oprócz pozytywnego wpływu na stan odżywienia chorego, zwiększa również skuteczność terapii, ogranicza ryzyko powikłań i przyspiesza rekonwalescencję. Warto jednak pamiętać, że zarówno objawy raka krtani czy raka gardła, jak i działania niepożądane leczenia (np. ból gardła czy trudności w przełykaniu), mogą utrudniać spożycie tradycyjnej żywności. Leczenie raka krtani bardzo często wiąże się z dolegliwościami, takimi jak niedożywienie. Pomocnym rozwiązaniem może okazać się skonsultowanie z lekarzem wdrożenia dodatkowego wsparcia żywieniowego w postaci żywności medycznej. Doustne preparaty odżywcze w płynnej formie, pomogą Ci w uzupełnieniu niedoborowej diety w cenne składniki odżywcze i energię, kiedy sięgasz po niewielkie ilości pożywienia. Przykładem może być produk Resource Protein - wysokobiałkowy preparat, o zwiększonej zawartości pełnowartościowego białka - aż 18,8 g w jednej butelce. Możesz też sięgnąć po Resource 2.0 - wysokoenergetyczny produkt, którego zastosowanie zapewni Ci dużą dawkę energii (aż 400 kcal w jednej butelce). Kolejnym preparatem jest wysokobiałkowy i wysokoenergetyczny Resource Diabet Plus do stosowania u pacjentów z cukrzycą i insulinoopornością. Produkt ten odznacza się niskim indeksem glikemicznym, dzięki czemu jego zastosowanie nie powoduje znacznych wahań poziomu glukozy we krwi. Wdrożenie żywności medycznej do codziennej diety pacjenta onkologicznego z rakiem krtani czy gardła, może w łatwy sposób pomóc w uzupełnieniu diety, poprawiając stan odżywienia, a tym samym zmniejszając ryzyko niedożywienia.

Udostępnij artykuł:

Powrót do "Strefa wiedzy"

Polecane produkty
dla pacjenta onkologicznego

Piśmiennictwo:

  1. WebMD. What You Need to Know About Throat Cancer. Pobrany 07.06.2023 r., z
    https://www.webmd.com/oral-health/guide/throat-cancer-symptoms-treatments
  2. Cancer Council. Throat cancer. Pobrany 07.06.2023 r., z
    https://www.cancer.org.au/cancer-information/types-of-cancer/throat-cancer
  3. Cleveland Clinic. Laryngeal Cancer. Pobrany 07.06.2023 r., z
    https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16611-laryngeal-cancer
  4. Mayo Clinic. 2022. Throat cancer. Symptoms & causes. Pobrany 07.06.2023 r., z
    https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/throat-cancer/symptoms-causes/syc-20366462
  5. Jarosz M., Sajór I. 2017. Żywienie a choroba nowotworowa. Poradnik dla pacjentów i ich rodzin. Warszawa, PRIMOPRO.
  6. National Health Service. Prevention - Laryngeal (larynx) cancer. Pobrany 09.06.2023 r., z
    https://www.nhs.uk/conditions/laryngeal-cancer/prevention/
  7. Kapała A. Nutritional therapy during the treatment of head and neck cancer. Oncology in Clinical Practice 2018; 14(2): 79-85.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein - do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource 2.0 - do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Diabet Plus - do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia.