Rak piersi – porady żywieniowe w chorobie nowotworowej

Symbol świadomości raka piersi

Rak piersi stanowi najczęściej diagnozowaną chorobę nowotworową wśród kobiet w Polsce1. Do czynników ryzyka rozwoju nowotworu piersi zalicza się m.in. otyłość, która ma również wpływ na przebieg tej choroby. Zarówno sam nowotwór piersi, jak i wdrożone leczenie, mogą oddziaływać na sposób żywienia osoby chorej. Skutki uboczne leczenia, takie jak ograniczenie apetytu czy zaburzenia jelitowe, mogą zwiększać ryzyko rozwoju niedożywienia. Warto więc zwrócić uwagę na odpowiednie żywienie w chorobie nowotworowej piersi, co może mieć wpływ na przebieg leczenia onkologicznego, jakość życia pacjenta czy też rokowania na powrót do zdrowia2.

Wpływ otyłości na prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi

Wskazuje się, że otyłość wpływa na zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór piersi. Wynika to zwłaszcza ze zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej oraz powiązanymi z tym zaburzeniami metabolizmu osoby zagrożonej. Co więcej, występowanie otyłości wpływa negatywnie na przebieg leczenia raka piersi czy rokowania na wyzdrowienie. W związku z tym, pacjenci z rakiem piersi, bez zaburzeń trawiennych, powinni zwrócić szczególną uwagę na zachowanie prawidłowej masy ciała, a w przypadku występowania nadwagi lub otyłości, na jej redukcję. Warto zatem zastosować się do zasad żywienia obowiązujących w przypadku pacjentek chorych na raka piersi, co powinno pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała3.

Żywienie w nowotworze piersi - wskazówki

Rak piersi najczęściej nie wpływa na doświadczanie objawów ze strony przewodu pokarmowego, ze względu na to, że nowotwór ten nie jest powiązany z przewodem pokarmowym. Nie zmienia to jednak faktu, że zastosowane leczenie przeciwnowotworowe, takie jak chemioterapia, może skutkować uciążliwymi dolegliwościami, czyli brakiem apetytu, wymiotami czy nudnościami. Powikłania te mogą utrudniać prawidłowe żywienie, co może zwiększać ryzyko rozwoju niedożywienia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta w nowotworze piersi, jednym z najczęstszych nowotworów kobiecych.

Zasady żywienia dla osób chorujących na raka piersi:

  1. Zadbaj o zróżnicowany, odpowiednio zbilansowany jadłospis. Wybierając odpowiednie produkty spożywcze, możesz dostarczyć swojemu organizmowi składników odżywczych, wspierających profilaktykę raka piersi.
  2. Zwróć uwagę na systematyczne spożywanie posiłków, bez pojadania między nimi. Lepszym wyborem będą mniejsze porcje posiłków spożywane z większą częstotliwością, np. 5-6 posiłków dziennie.
  3. Sięgaj jak najczęściej po produkty pochodzenia roślinnego, takie jak owoce, warzywa.
    Zadbaj o spożycie co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie, najlepiej do każdego posiłku. Zwróć uwagę, aby na Twoim talerzu znalazły się różnokolorowe produkty, co pozwoli na dostarczenie różnorodnych składników pokarmowych.
  4. Zwróć uwagę na właściwe spożycie produktów będących dobrym źródłem białka.
    W nowotworach kobiecych potrzebujesz większej ilości białka. Składnik ten znajdziesz szczególnie w produktach, takich jak jaja, drób (np. indyk czy kurczak), ryby, produkty mleczne czy nasiona roślin strączkowych. Jeżeli jednak Twój jadłospis zawiera niewielkie ilości białka, a powikłania utrudniają prawidłowe żywienie (np. brak apetytu czy nudności), skonsultuj z lekarzem wdrożenie żywności medycznej. Pomocnym rozwiązaniem w tym przypadku, może okazać się zastosowanie wysokobiałkowego preparatu Resource Protein. W jednej butelce tego produktu znajdziesz aż 18,8 g pełnowartościowego białka, którego uzupełnienie może spowolnić utratę tkanki mięśniowej, a także poprawić stan odżywienia. Dodatkowo, płynna forma preparatu Resource Protein pozwala na jego łatwe zastosowanie.
  5. Zadbaj o odpowiednią podaż błonnika pokarmowego.
    Jego spożycie wpływa pozytywnie na pasaż jelitowy, zmniejsza ryzyko zaparć, wspomaga regularne wypróżnianie, zachowanie właściwego poziomu glukozy oraz cholesterolu we krwi. Jego dobrym źródłem są zwłaszcza warzywa, produkty zbożowe pełnoziarniste oraz nasiona roślin strączkowych.
  6. Unikaj spożycia przetworzonych produktów mięsnych.
    Zwróć uwagę szczególnie na produkty grillowane czy smażone, a także te wytwarzane z czerwonego mięsa.
  7. Ogranicz spożycie słodzonych napojów (np. napoje gazowane) oraz słodyczy. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, rozważ wybór naturalnych źródeł słodyczy, takich jak owoce, które dostarczają cennych witamin, składników mineralnych i błonnika, jednocześnie ograniczając spożycie dodanego cukru.
  8. Pamiętaj o właściwym nawodnieniu organizmu.
    W tym celu sięgaj regularnie po płyny - szczególnie wodę. Warto zwrócić uwagę, że leczenie przeciwnowotworowe może skutkować występowaniem działań niepożądanych, które zwiększają ryzyko odwodnienia organizmu (np. biegunka czy wymioty)3,4,5.

Walka z rakiem piersi jest trudna, ale możliwa do wygrania. Istnieją liczne czynniki ryzyka, które nie zawsze kontrolujemy. Styl życia i nawyki żywieniowe są obszarami, gdzie możemy wprowadzić pozytywne zmiany. Dieta bogata w warzywa, owoce, zdrowe źródła białka i tłuszczu, a jednocześnie uboga w cukry proste i tłuszcze nasycone, może odegrać kluczową rolę w profilaktyce raka piersi. Nie zapominajmy również o regularnych badaniach mammograficznych i konsultacjach z lekarzem. Wczesne wykrycie raka piersi zwiększa szanse na skuteczne leczenie i pełne wyleczenie. Pamiętaj, że każda kobieta ma unikalny organizm i potrzeby żywieniowe, dlatego warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby dostosować dietę do indywidualnych potrzeb i ryzyka.

Udostępnij artykuł:

Powrót do "Strefa wiedzy"

Polecane produkty

Piśmiennictwo:

  1. Didkowska J., Wojciechowska U., Olasek P., dos Santos F. C., Michałek I. 2021. Nowotwory złośliwe w Polsce w 2019 roku. Warszawa, Krajowy Rejestr Nowotworów, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy.
  2. Lewandowska A., Woźniak A. E. Leczenie żywieniowe u chorych na nowotwory piersi. Hematologia 2017; 8(3): 197–210.
  3. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Rak piersi – profilaktyka i żywienie w trakcie leczenia. Pobrany 10.01.2023 r., z https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/nowotwory/rak-piersi-profilaktyka-i-zywienie-w-trakcie-leczenia/
  4. Cleveland Clinic. 2022. The Best Foods To Eat When You Have Breast Cancer. Pobrany 10.01.2023 r., z https://health.clevelandclinic.org/the-best-foods-to-eat-when-you-have-breast-cancer/
  5. Memorial Sloan Kettering Cancer Center. Nutrition and Breast Cancer: Making Healthy Diet Decisions. Pobrany 10.01.2023 r., z https://www.mskcc.org/cancer-care/patient-education/nutrition-and-breast-making-healthy-diet-decisions

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein - do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko.