Jestem opiekunem - jak zadbać o siebie?

Pacjentka onkologiczna z bliską

Opieka nad bliską osobą, która cierpi na nowotwór, to często trudne zajęcie i potężne wyzwanie. Osoby wspierające pacjentów onkologicznych niejednokrotnie doświadczają frustracji, stresu czy złości. Ich dzień często przepełniony jest wieloma zadaniami, które mogą zmieniać się, w zależności od potrzeb chorego. Wielokrotnie jednak zapominają, że jednym z najważniejszych zadań opiekuna jest troska o siebie. To w końcu zdrowie fizyczne i psychiczne opiekuna wpływa na to, w jaki sposób troszczy się o chorego. Co więcej, oddziałuje to również na samopoczucie bliskiej osoby.

Jak opiekun powinien zadbać o siebie?

Jako opiekun powinieneś zadbać zarówno o pacjenta, jak i o siebie. Opiekun również potrzebuje czasu na odpoczynek i chwili wytchnienia. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci zatroszczyć się o swoje zdrowie, podczas sprawowania opieki nad bliskim.

  1. Znajdź czas na odpoczynek.
    Wystarczy, że poświęcisz 15-30 minut każdego dnia na zrelaksowanie się. Zrób w tym czasie to, co lubisz robić najbardziej. Może być to drzemka, praca w ogródku, rozciąganie czy joga.
  2. Zadbaj o swoje ciało.
    Znajdź czas na zatroszczenie się o swoje zdrowie fizyczne. Pamiętaj o prawidłowo zbilansowanej diecie, właściwym nawodnieniu organizmu, regularnej aktywności fizycznej, a także odpowiedniej ilości snu. Niestety, troska o bliskich potrafi wywoływać stres, który z kolei może pogłębić niektóre nieprawidłowe nawyki, takie jak palenie papierosów czy sięganie po nadmierną ilość alkoholu. Zadbaj o stan swojego organizmu i wprowadź odpowiednie zmiany. Możesz także skorzystać z pomocy specjalisty.
  3. Zaakceptuj "nową rzeczywistość".
    Pogodzenie się z diagnozą i zrozumienie, że Twoje życie może wyglądać inaczej przez pewien czas, może pomóc w poradzeniu sobie z poczuciem utraty kontroli.
  4. Nadal pamiętaj o swojej codziennej rutynie.
    Postaraj się, aby w ciągu dnia wykonywać chociaż część z Twoich rutynowych czynności. Zachowując częściowo swój rytm dnia możesz uniknąć dodatkowego stresu.
  5. Przyjrzyj się swoim emocjom.
    Zastanów się, co odczuwasz i w jaki sposób możesz polepszyć swoje samopoczucie. Może rozwiązaniem będzie rozmowa z innymi? A może spędzenie czasu z samym sobą?
  6. Porozmawiaj z innymi o swoich trudnościach.
    Większość opiekunów potrzebuje wsparcia innych osób. Podzielenie się z innymi tym, z czym aktualnie się zmagasz jest bardzo ważne. Taka rozmowa może okazać się szczególnie pomocna, kiedy będziesz odczuwać przytłoczenie czy frustrację. Możesz również dołączyć do grupy wsparcia, która pomoże Ci w odnalezieniu się w nowej sytuacji. Jeżeli w Twojej okolicy nie funkcjonuje taka inicjatywa, możesz poszukać w Internecie - grupy wsparcia mogą spotykać się nie tylko osobiście, ale i telefonicznie czy przez Internet.
  7. Bądź dla siebie miły i wdzięczny.
    Niejednokrotnie możesz doświadczyć frustracji czy gniewu. Nie obwiniaj się - to normalne. Opieka nad chorym to niełatwe zadanie.
  8. Nie zapominaj o życiu prywatnym.
    Troska o bliską osobę jest niezwykle ważna, jednak nie możesz zaniedbywać swojego życia osobistego. Znajdź w ciągu dnia czas na krótką rozmowę z kimś bliskim.
  9. Obserwuj swoje ciało i zwróć uwagę na objawy niepokoju czy depresji.
    Stres może mieć wpływ na odczuwanie wielu emocji, czy też zachodzenie zmian w organizmie. Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące zmiany, które utrzymują się dłużej, skonsultuj je z lekarzem.
  10. Nie bój się prosić o pomoc i zaakceptuj pomocną dłoń.
    To normalne, że możesz czuć się przytłoczony. Jedna osoba nie jest w stanie zrealizować wszystkiego. Przyznaj się do swoich ograniczeń i pogódź się z tym. Możesz poprosić innych o pomoc. To nic złego!

Udostępnij artykuł:

Powrót do "Strefa wiedzy"

Polecane produkty dla pacjenta onkologicznego

Piśmiennictwo:

  1. National Cancer Institute. Support for Caregivers of Cancer Patients. Pobrany 21.01.2022 r., z https://www.cancer.gov/about-cancer/coping/caregiver-support
  2. Cancer.Net. Caregivers Taking Care of Themselves. Pobrany 21.01.2022 r., z https://www.cancer.net/coping-with-cancer/caring-loved-one/caregivers-taking-care-themselves
  3. Cancer Support Community. Ten Tips for Caregivers. Pobrany 21.01.2022 r., z https://www.cancersupportcommunity.org/ten-tips-caregivers

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Diabet Plus: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Refresh: Do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem niedożywienia. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.