Dieta a rak żołądka

Kobieta z lekarką

Żołądek jest tym miejscem w układzie pokarmowym człowieka, do którego trafia pokarm po każdym zjedzonym posiłku. Tam jest trawiony i „dezynfekowany”, dzięki obecności kwasu solnego i enzymów. Działając jak „magazyn” żołądek uwalnia częściowo strawione pożywienie, które trafiając powoli do naszych jelit może być dalej trawione. Niestety, jeśli pojawił się u Ciebie nowotwór żołądka, wszystkie te funkcje mogą być znacznie upośledzone. Jeśli konieczna była operacja, Twój organizm musi radzić sobie z częściowym lub całkowitym brakiem tego organu. Leczenie onkologiczne ponadto, często powoduje nudności, wymioty i ciągły brak apetytu. Mimo tych trudności musisz zadbać o to, by zapobiec lub możliwie zatrzymać spadek Twojej masy ciała tak, aby organizm lepiej radził sobie z procesem leczenia i zdrowienia.

Jak powinna wyglądać Twoja dieta po resekcji żołądka?

Nowotwór w obrębie żołądka wymaga modyfikacji podstawowych zaleceń żywieniowych dla chorych onkologicznie, które znajdziesz tutaj. Zakres tych zmian został opisany poniżej.

  • Konieczne zmniejsz wielkość posiłków, ale jedz je częściej - 5-7 razy dziennie. Jedz je powoli i dokładnie przeżuwaj. Dzięki temu Twój układ pokarmowy lepiej poradzi sobie z ich trawieniem.
  • Po posiłku postaraj się odpocząć przynajmniej 20 min z lekko uniesioną głową.
  • Zadbaj o to, aby posiłki miały umiarkowaną temperaturę - skrajne temperatury działają drażniąco na jelita oraz przyspieszają ich pracę, co w przypadku zmniejszenia żołądka nie jest korzystne.
  • Płyny pij 30-60 minut przed lub po posiłku tak, aby niepotrzebnie nie przyspieszać wędrówki pokarmu w jelitach.
  • Wybieraj produkty o delikatnej konsystencji lub rozdrabniaj je, zwłaszcza w początkowych miesiącach po leczeniu operacyjnym.
  • Warzywa i owoce obieraj i usuwaj z nich pestki. Na początek spróbuj jeść je po ugotowaniu. Unikaj warzyw o właściwościach wzdymających (warzywa kapustne, nasiona roślin strączkowych, warzywa cebulowe).
  • Zmodyfikuj rodzaj spożywanych produktów zbożowych. Na początek zalecane jest stosowanie diety z ograniczoną ilością błonnika, dlatego podstawą Twojego menu powinno być białe pieczywo, drobne kasze i biały ryż i makaron. Jeśli będą akceptowane, z czasem stopniowo i powoli możesz spróbować wprowadzić do jadłospisu brązowy ryż i dobrze ugotowane kasze i płatki owsiane. Otręby i chleb pełnoziarnisty mogą przez długi czas nie być dobrze tolerowane.
  • Zwróć uwagę na rodzaj spożywanych tłuszczów. Zdecydowanie korzystniejsze będą te roślinne jedzone na surowo niż zwierzęce, po które warto sięgać z umiarem. Unikaj tłustych mięs i serów.
  • Nie zapominaj o dobrych źródłach białka. Jedz chude mięso, ryby, produkty mleczne i jaja. Jeśli trudno spożywać Ci produkty z tej grupy rozważ z lekarzem wprowadzenie do diety żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.

Więcej wskazówek dotyczących diety po resekcji żołądka i jak radzić sobie z tzw. zespołem poposiłkowym znajdziesz tutaj: Dieta po resekcji żołądka.

Udostępnij artykuł:

Powrót do "Strefa wiedzy"

Polecane produkty dla pacjenta onkologicznego

Piśmiennictwo:

  1. Lange E. Żywienie w chorobach nowotworowych W: Dietoterapia I. pod red: Bawa S., Gajewska D., Kozłowska L., Lange E., Myszkowska-Ryciak J., Włodarek D. 2009. Wyd. SGGW, Warszawa
  2. Muscaritoli M, Lucia S, Farcomeni A, i in. Prevalence of malnutrition in patients at first medical oncology visit: the PreMiO study. Oncotarget. 2017;8(45):79884–79896.
  3. Fukuda Y, Yamamoto K, Hirao M, Nishikawa K, Maeda S, Haraguchi N, et al. Prevalence of malnutrition among gastric cancer patients undergoing gastrectomy and optimal preoperative nutritional support for preventing surgical site infections. Ann Surg Oncol 2015;22(Suppl 3):778e85.
  4. Sobotka L. Podstawy Żywienie Klinicznego. 2013. Scienitifica, Kraków
  5. Didkowska J. i in. Nowotwory złośliwe w Polsce 2017 roku. 2019. Warszawa. Ministerstwo Zdrowia. Dostęp: http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Nowotwory_2017.pdf
  6. Polkowski W., Potomski P. Nowotwory układu pokarmowego. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.2015. Dostęp: http://onkologia.zalecenia.med.pl/pdf/zalecenia_PTOK_tom1_04_Nowotwory_ukladu_pokarmowego_20151202.pdf

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Diabet Plus: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Refresh: Do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem niedożywienia. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.