Dieta po resekcji żołądka

Pacjent w szpitalu

Resekcja żołądka to nic innego, jak usunięcie części lub całości żołądka. Taki zabieg niestety często prowadzi do zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego, takich jak pogorszenie zdolności trawienia i wchłaniania. Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta oszczędzająca Twój układ pokarmowy i jak ograniczyć ryzyko wystąpienia niedożywienia.

Bezpośrednio po operacji

Celem nowoczesnej opieki pooperacyjnej jest, m.in. maksymalne skrócenie okresu głodzenia po zabiegu. Coraz więcej badań wskazuje, że wczesne żywienie po resekcji żołądka jest możliwe i nie wiąże się z pogorszeniem wyników. Ostateczną decyzję o tym, jak będzie wyglądała Twoja dieta po operacji żołądka podejmie lekarz. W tym okresie może dokuczać Ci brak apetytu i możesz mieć problemy z przyswajaniem pokarmu, dlatego dobrym rozwiązaniem może być skonsultowanie z lekarzem możliwości wprowadzenia do diety doustnych preparatów odżywczych , które w niewielkiej objętości zawierają skoncentrowaną ilość składników odżywczych i energii.

Dieta po resekcji żołądka

  1. Bazuje na produktach łatwo strawnych

    Twoja dieta będzie łatwo strawna, jeśli:

    • zamiast pełnoziarnistych produktów zbożowych (pieczywo razowe, grube kasze), wybierzesz pieczywo pszenne lub pszenno-żytnie, jasne makarony, biały ryż i drobne kasze (manna, kukurydziana, jaglana, kus-kus),
    • zastosujesz obieranie ze skórki, gotowanie, rozdrabnianie i przecieranie warzyw,
    • owoce będziesz jeść w postaci gotowanej i/lub przetartej lub w postaci surowych rozcieńczonych soków,
    • wyeliminujesz produkty tłuste i ciężko strawne (potrawy smażone, tłuste mięsa – baranina, gęś, kaczka, tłuste mięso wieprzowe i wołowe, salami, pasztety, podroby, sery żółte i topione, czekolady, ciasta z kremem, grzyby)
    • wyeliminujesz produkty wzdymające, czyli nasiona roślin strączkowych (fasola sucha, groch, groszek zielony, soczewica), warzywa kapustne (kapusta, kalafior, brukselka), a także grzyby i pieczarki oraz warzywa zawierające duże ilości olejków eterycznych, działających drażniąco (cebula, czosnek),
    • wyeliminujesz ostre przyprawy (pieprz, chili, papryka, musztarda, ocet, chrzan).
  2. Jest bogata w białko

    Bardzo ważne, aby Twój organizm otrzymał z pożywieniem odpowiednią ilość białka. W każdym posiłku powinno znaleźć się jego źródło. Szczególnie cenne jest białko zwierzęce, pochodzące z takich produktów jak:

    • chude mięso (drób bez skóry – kurczak, indyk, królik, cielęcina, młoda wołowina, chudy schab),
    • chude ryby (dorsz, sandacz, mintaj, morszczuk, tuńczyk, pstrąg),
    • jaja,
    • mleko (jeśli jest tolerowane) i jego przetwory, tj. kefiry, jogurty, sery twarogowe.

    W przypadku złej tolerancji produktów mlecznych, mięsa lub braku apetytu, rozważ z lekarzem wprowadzenie do diety doustnych preparatów odżywczych, np. Resource Protein .

    1 opakowanie Resource Protein zawiera podobną ilość białka jak:

    Colored hexMilk 600 ml mleka
    Colored hexEggs 3 jaja
    Colored hexChicken meat 90 g piersi z kurczaka
    Colored hexFish 100 g świeżego pstrąga
  3. Zawiera ograniczoną ilość tłuszczu

    Ogranicz do minimum ilość spożywanych tłuszczów zwierzęcych, takich jak: smalec, słonina, boczek, śmietana. Spożywaj umiarkowane ilości masła i margaryn miękkich. Do posiłków stosuj oliwę z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany.
  4. Zaleca spożywanie mniejszych, ale częstszych posiłków

    Spożywaj posiłki częściej, ale o mniejszej objętości. Polecanych jest 5 – 7 małych posiłków w regularnych odstępach czasowych. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia takich dolegliwości, jak wzdęcia, nudności czy bóle brzucha, które mogą pojawić się po spożyciu zbyt obfitego posiłku.
  5. Poleca posiłki o temperaturze pokojowej i delikatnej konsystencji

    Optymalne dla Ciebie będą potrawy w temperaturze pokojowej, ponieważ skrajne temperatury (zbyt zimne lub zbyt gorące) działają drażniąco na jelita oraz przyspieszają ich pracę, co po operacji zmniejszenia żołądka nie jest korzystne. Ponadto, konsystencja Twoich potraw powinna być delikatna. Zupy krem, warzywa w formie purée i duże rozdrobnienie innych produktów to sposoby na ograniczenie drażniącego działania pokarmu oraz ułatwienie jego trawienia. Nie zapominaj też o dokładnym żuciu każdego kęsa przed połknięciem.
  6. Stawia na gotowane potrawy i delikatne przyprawy

    Na początku wybieraj potrawy gotowane w wodzie lub na parze. Z czasem, możesz stosować także duszenie bez wcześniejszego obsmażania i pieczenie w rękawie foliowym lub naczyniu żaroodpornym. Smak potraw podkreślaj łagodnymi przyprawami, jak: koperek, natka pietruszki, majeranek, wanilia, sok z cytryny, cynamon.
  7. Zmienia zasady przyjmowania płynów

    Płyny wypijaj w małych porcjach i pomiędzy posiłkami, a nie w trakcie. Najlepiej, aby były wypijane na 30 – 60 minut przed lub po posiłku. Dlaczego? Ponieważ płyny przyspieszają przesuwanie się tego, co znajduje się w żołądku. Dodatkowo rozcieńczają soki trawienne, których ilość i tak jest już zmniejszona w wyniku resekcji żołądka.
  8. Zaleca odpoczynek po posiłku

    Dobrze, aby po spożyciu posiłku znaleźć czas na odpoczynek. Połóż się na 20 minut z lekko uniesioną głową i tułowiem, dzięki czemu pokarm w Twoich jelitach będzie poruszał się wolniej, a jednocześnie zmniejszysz prawdopodobieństwo cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku.

Zespół poposiłkowy

To grupa objawów, których występowanie związane jest bezpośrednio ze spożyciem posiłków po resekcji żołądka. Może on występować w postaci wczesnej - po posiłku o zbyt dużej objętości lub późnej - po posiłku bogatym w cukry.

W postaci wczesnej, 20-30 minut po posiłku mogą pojawić się u Ciebie następujące dolegliwości:

  • uczucie pełności w nadbrzuszu,
  • odbijania,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle kurczowe brzucha,
  • biegunka,
  • kołatanie serca,
  • obfite pocenie się,
  • zawroty głowy,
  • omdlenia.

W postaci późnej, 2-3 godziny po posiłku mogą pojawić się u Ciebie następujące dolegliwości:

  • poczucie niepokoju,
  • roztargnienie i splątanie,
  • przyspieszona akcja serca,
  • drżenie rąk,
  • nadmierne pocenie,
  • uczucie silnego głodu.

Jeśli występuje u Ciebie zespół poposiłkowy, skonsultuj się z lekarzem i spróbuj wprowadzić do zaleceń diety po resekcji żołądka dodatkowe modyfikacje:

  1. Wybierz produkty mleczne bezlaktozowe

    Produkty mleczne mogą być jedną z przyczyn wystąpienia zespołu poposiłkowego. Zanim z nich zrezygnujesz, spróbuj tych w wersji bezlaktozowej. Jeśli nawet te nie będą tolerowane zrezygnuj z nich, ale jedz większą ilość innych produktów zwierzęcych zawierających białko, wymienionych w zaleceniach powyżej. Białko jest dla Ciebie bardzo ważne!
  2. Spowolnij przesuwanie się pokarmu w przewodzie pokarmowym dodając dobrych tłuszczów do posiłku i jedząc produkty bogate w pektyny.

    Nie znaczy to jednak, że w Twoim menu powinna pojawić się ogromna ilość tłuszczu, w tym tłuste mięso i smalec. Dodaj do potraw nieco więcej masła, dobrej margaryny miękkiej lub olejów roślinnych: oliwy z oliwek, oleju rzepakowego czy lnianego. Jeśli jednak występują u Ciebie biegunki tłuszczowe, skonsultuj się z lekarzem i stosuj do jego zaleceń. Późniejsze opróżnianie żołądka możesz uzyskać także dodając do posiłków produkty bogate w pektyny, czyli: marchew, jabłko, banan, dynia.
  3. Ogranicz cukry proste i sól

    Unikaj spożywania miodu, słodyczy, pieczywa cukierniczego, napojów z dodatkiem cukru, bardzo słodkich owoców. Sól w potrawach zastępuj delikatnymi ziołami.
  4. Jedz jeszcze mniejsze posiłki, ale częściej

    Możliwe, że dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie spożywanie 7-8 posiłków. Pilnuj, aby nie pić w trakcie posiłku.

Dieta po resekcji żołądka, a niedobory

W wyniku resekcji żołądka, może pojawić się u Ciebie niedokrwistość z powodu ograniczonego wchłaniania witaminy B12. W tej sytuacji, lekarz prawdopodobnie zaleci jej suplementację. Zgłoś się do lekarza także wtedy, jeśli zauważysz u siebie utratę masy ciała, czy przewlekły brak apetytu. Może okazać się zasadne wprowadzenie do Twojej diety doustnych preparatów odżywczych, np. Resource Protein lub Resource 2.0. Pamiętaj, że takie produkty należy stosować pod kontrolą lekarza.

Udostępnij artykuł:

Powrót do "Strefa wiedzy"

Polecane produkty

Piśmiennictwo:

  1. Zastosowanie ERAS w chirurgii żołądka

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Diabet Plus: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Refresh: Do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem niedożywienia. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.