Okres rekonwalescencji po operacji – najważniejsze wskazówki

Kobieta w szpitalu

To jak szybko wrócisz do formy po przebytej operacji zależy od wielu czynników, w tym rodzaju zabiegu, jego rozległości, a także Twojego wyjściowego stanu zdrowia. Niezależnie od przyczyny ingerencji chirurgicznej po powrocie do domu warto szczególnie zadbać o siebie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w pierwszych tygodniach rekonwalescencji.

Zapytaj lekarza

Zanim opuścisz szpital koniecznie zapytaj swojego lekarza prowadzącego o datę wizyty kontrolnej, konieczność stosowania leków, a także termin usunięcia szwów pooperacyjnych, jeśli nie zastosowano tych rozpuszczalnych. Dowiedz się także, czy będziesz potrzebować specjalnej rehabilitacji i w jaki sposób możesz zgłosić się na wcześniejszą konsultację, gdy cokolwiek Cię zaniepokoi.

Dbaj o ranę

Rana pooperacyjna, zwłaszcza kiedy jest rozległa, wymaga specjalnej pielęgnacji. Podstawa to regularna zmiana opatrunków zgodnie z zaleceniami lekarza. Zdarza się, że konieczna jest pomoc wykwalifikowanej pielęgniarki, która zadba o właściwy przebieg procesu gojenia. W tym czasie staraj się nosić lekkie, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, aby uniknąć podrażnienia okolic rany oraz zmniejszyć ryzyko zakażeń.

Dbaj o właściwą higienę

Staranna higiena osobista ma na celu zapobieganie zakażeniom miejsca operowanego. Przez pierwsze 2 miesiące po przebytym zabiegu warto zastąpić kąpiel w wannie codziennym prysznicem. Części ciała w okolicach rany ponadto myj mydłem bezzapachowym i hipoalergicznym w celu uniknięcia jej podrażnienia lub wystąpienia reakcji alergicznej.

Nie dźwigaj

Nie planuj wielkiego sprzątania, prac w ogródku, czy remontu po powrocie do domu. Pamiętaj, że po wielu operacjach, zwłaszcza narządów jamy brzusznej oraz klatki piersiowej przez kilka miesięcy nie wolno dźwigać ciężkich przedmiotów. Zapytaj lekarza o maksymalną masę przedmiotów, które możesz samodzielnie podnosić i nie wahaj się prosić o pomoc najbliższych.

Bądź dla siebie wyrozumiały

To normalne, że na początku możesz mieć mniej energii. Zwolnij i pozwól swojemu organizmowi powoli wracać do formy. Krótkie drzemki w ciągu dnia przez pierwsze tygodnie to dobry pomysł. Jeśli nie czujesz się na siłach, ogranicz swój udział także w dłuższych spotkaniach rodzinnych i nie bój się mówić bliskim, kiedy jesteś zmęczony, nawet podczas odwiedzin.

Dostosuj aktywność fizyczną do możliwości

Początkowo konieczne będzie ograniczenie wysiłku fizycznego do codziennych czynności, takich jak przygotowywanie i spożywanie posiłków, mycie, czy spokojny spacer. Jeśli jesteś po ciężkim zabiegu, np. kardiochirurgicznym, pierwsze spacery powinny być powolne, po płaskim terenie i krótkie. Mimo to staraj się nie pozostawać w pozycji leżącej przez cały dzień. Jeśli nie możesz się poruszać, staraj się spędzić jakiś czas w pozycji siedzącej. Decyzję o momencie powrotu do pełnej aktywności fizycznej, w tym regularnych ćwiczeń podejmuj zawsze po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Nie skracaj zwolnienia lekarskiego

Moment powrotu do pracy zawodowej przede wszystkim zależy od jej charakteru. Jeśli pracujesz fizycznie bądź w jednej, wymuszonej pozycji konieczne może być dłuższe zwolnienie. Jak każdy zapewne obawiasz się dłuższej nieobecności w pracy, ale pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze. Nigdy nie rezygnuj ze zwolnienia, kiedy nalega na nie Twój lekarz prowadzący.

Dbaj o swoją dietę

Regularne spożywanie posiłków i prawidłowo zbilansowana dieta, dostosowana do Twojego stanu zdrowia powinny być integralnym elementem procesu rekonwalescencji. Więcej na temat zaleceń żywieniowych w procesie rekonwalescencji znajdziesz tutaj. Jeśli dokucza Ci brak apetytu rozważ z lekarzem możliwość wprowadzenia dodatkowego wsparcia żywieniowego w postaci doustnych preparatów odżywczych, takich jak Impact Oral.

Wysokobiałkowy

Wysokobiałkowy
18 g/237 ml

Wysokoenergetyczny

Wysokoenergetyczny
341 kcal/237 ml

Oral Impact

Nie czekaj, reaguj

Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym, jeśli zauważysz jakiekolwiek pogorszenie stanu zdrowia lub niepokojące objawy. Sygnałem ostrzegawczym mogą być:

 • gorączka,
 • krwawienie,
 • obrzęki,
 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
 • przedłużający się brak apetytu,
 • ból nieustępujący po zażyciu leków przeciwbólowych,
 • zaburzenia w oddawaniu moczu,
 • ropna wydzielina z rany pooperacyjnej i powiększające się wokół niej zaczerwienienie.

Udostępnij artykuł:

Powrót do "Strefa wiedzy"

Polecane produkty

Piśmiennictwo:

 1. Brown KL, Phililips TJ. Nutrition and wound healing. Clinicis in Dermatology, 2010: 28:4.
 2. POLSPEN. Standardy żywienia dojelitowego i pozajelitowego. Scientifica, Kraków 2014.
 3. Protokół ERAS – współczesna kompleksowa formuła opieki okołooperacyjnej dla poprawy wyników leczenia.
 4. Pachocka L. Nomenklatura diet [w]: Praktyczny podręcznik dietetyki (red. nauk. M. Jarosza). IŻŻ, Warszawa 2010.
 5. Ciborowska H., Rudnicka A. Dietetyka, Żywienie zdrowego i chorego człowieka. PZWL, 2012.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Diabet Plus: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Refresh: Do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem niedożywienia. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.