Back to all stories
0 minutes read

Operacja to dla Twojego organizmu spore obciążenie, dlatego w tym trudnym okresie warto skorzystać ze wsparcia. Może być nim, m.in. żywienie – odpowiednio zaplanowany jadłospis pomoże Ci zapobiegać niedożywieniu. Dowiedz się, jak zmodyfikować dietę i co jeść przed operacją.Niedożywienie

w okresie okołooperacyjnym
 • Niedobory witamin i składników mineralnych

 • Ogólne osłabienie organizmu

 • Spadek odporności
Poznaj skutki niedożywienia w okresie okołooperacyjnym


Dowiedz się więcejCzy wiesz, że…

Kompleksowe przygotowanie do operacji powinno obejmować także odpowiednie żywienie. Dieta w okresie okołooperacyjnym może mieć bowiem wpływ na dalszy przebieg leczenia.Nie zwlekaj - zapytaj swojego lekarza, jak możesz żywieniowo przygotować się do operacji.
Dieta przed operacją


Dieta przed operacją


10-14 dni przed operacją

Jeśli czeka Cię planowy zabieg, już na 10-14 dni przed operacją zacznij się do niej przygotowywać. Przygotowanie do operacji rozpocznij od zadania sobie 2 pytań. Mogą one pomóc Ci wstępnie ocenić Twój stan odżywienia. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem.
Czy jesteś niedożywiony?

TAK

NIERyzyko pogarszającego się stanu odżywienia
Ryzyko pogarszającego się stanu odżywienia

TAK

NIE
Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś NIEPrawdopodobnie Twój stan odżywienia jest dobry, jednocześnie warto skonsultować go z lekarzem.
 • Utrzymuj dotychczasową, zdrową dietę.

 • Pamiętaj o odpowiedniej ilości białka w diecie – Twoje zapotrzebowanie na ten składnik w okresie okołooperacyjnym może wzrosnąć nawet o 40%. Oznacza to, że jeśli ważysz 70 kg, to prawdopodobnie każdego dnia powinieneś dostarczać dodatkowo nawet 28 g białka.

 • Zwracaj uwagę na jakość białka – najcenniejsze, pełnowartościowe białko znajdziesz w produktach mlecznych, mięsnych, rybach i jajach.

 • Pamiętaj o odpowiedniej ilości energii w diecie. Jej źródłem powinny być przede wszystkim "dobre tłuszcze", które znajdziesz w orzechach, nasionach i olejach roślinnych, oraz produkty zbożowe, np. pieczywo czy kasze.

 • Zadbaj o różnorodność. Jeśli to możliwe, w Twojej diecie uwzględniaj produkty ze wszystkich grup spożywczych, czyli także warzywa i owoce oraz odpowiednią ilość wody.


Cząsteczka

28 g białka

zawarte jest np. w:
Jaja

4 jajkach

Jogurt naturalny

4 opakowaniach
jogurtu naturalnego
(4x150 g)

Pierś z kurczaka

2/3 piersi
z kurczaka
(130 g)

Nestle Resource Protein

1,5 opakowania
preparatu odżywczego
Resource Protein

Produkty Resource

1 opakowaniu
Resource Protein
+ 2 miarkach
Resource
Instant ProteinDieta lekkostrawna przed operacją
Dieta lekkostrawna przed operacją
Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś TAKAktualnie może występować u Ciebie niedożywienie lub istnieje ryzyko, że wkrótce się ono pojawi. Twój stan powinien być skonsultowany z lekarzem, który zaleci najlepsze w Twoim przypadku postępowanie.


 • Nie wystarczy, że będziesz zaspokajać aktualne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze – konieczna jest poprawa stanu odżywienia, więc jak najszybciej należy rozpocząć wsparcie żywieniowe.Czy wiesz, że…

W przypadku ciężko niedożywionych pacjentów onkologicznych, którzy poddawani będą operacji, korzystne może być przesunięcie zabiegu o 10-14 dni w celu poprawy stanu odżywienia pacjenta. Uzupełnienie niedoborów pokarmowych tradycyjną dietą może być trudne – warto skonsultować z lekarzem włączenie do diety specjalnych doustnych preparatów odżywczych.

Preparaty odżywcze przed operacją


 • Dostępne w łatwej do przyjęcia, płynnej formie
 • W niewielkiej objętości (zazwyczaj około 200 ml) zawierają energię i niezbędne składniki odżywcze.


10-14 dni przed operacją

Jeśli chcesz dobrze przygotować się do zabiegu, 10-14 dni przed jego terminem możesz zacząć przyjmować wysokobiałkowe preparaty odżywcze, np. Resource Protein.

5-7 dni przed terminem zabiegu
możesz rozpocząć stosowanie immunożywienia,
np. Impact Oral w ilości 3 opakowań dziennie

5-7 dni przed operacjąDobór preparatu oraz ilość, jaką powinieneś spożywać skonsultuj z lekarzem.
Immunożywienie
ImmunożywienieŻywienie w dniu operacji


Czasy długiego głodzenia przed operacją już za nami - aktualnie dąży się do maksymalnego skrócenia przedoperacyjnego głodzenia. Lekarz prawdopodobnie zaleci Ci, żebyś pokarm stały spożywał najpóźniej 6 godzin przed, a klarowne płyny nie później niż 2 godziny przed operacją.
Co jeszcze pomoże Ci przygotować się do zabiegu?
Co jeszcze pomoże Ci przygotować się do zabiegu?


Możesz w ten sposób zmniejszyć ryzyko powikłań w okresie okołooperacyjnym i przyspieszyć swój powrót do pełnej aktywności po zabiegu.

Number of shares: {0}
Udostępnij:
ONS-Brand product Zone
Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.