Back to all stories
0 minutes read

Operacja to dla Twojego organizmu spore obciążenie, dlatego w tym trudnym okresie warto skorzystać ze wsparcia. Może być nim, m.in. żywienie – odpowiednio zaplanowany jadłospis pomoże Ci zapobiegać niedożywieniu. Dowiedz się, jak zmodyfikować dietę i co jeść przed operacją.Niedożywienie

w okresie okołooperacyjnym
 • Niedobory witamin i składników mineralnych

 • Ogólne osłabienie organizmu

 • Spadek odporności
Poznaj skutki niedożywienia w okresie okołooperacyjnym

Czy wiesz, że…

Kompleksowe przygotowanie do operacji powinno obejmować także odpowiednie żywienie. Dieta w okresie okołooperacyjnym może mieć bowiem wpływ na dalszy przebieg leczenia.Nie zwlekaj - zapytaj swojego lekarza, jak możesz żywieniowo przygotować się do operacji.
Dieta przed operacją

Jeśli czeka Cię planowy zabieg, już na 10-14 dni przed operacją zacznij się do niej przygotowywać. Przygotowanie do operacji rozpocznij od zadania sobie 2 pytań. Mogą one pomóc Ci wstępnie ocenić Twój stan odżywienia. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem.
Czy jestem niedożywiony?

TAK

NIECzy istnieje ryzyko, że mój stan odżywienia pogorszy się w najbliższym czasie? Może temu sprzyjać, np. braku apetytu oraz problemy z przyjmowaniem posiłków.
Czy istnieje ryzyko, że mój stan odżywienia pogorszy się w najbliższym czasie? Może temu sprzyjać, np. braku apetytu oraz problemy z przyjmowaniem posiłków.

TAK

NIE
Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś NIEPrawdopodobnie Twój stan odżywienia jest dobry, jednocześnie warto skonsultować go z lekarzem.
 • Utrzymuj dotychczasową, zdrową dietę.

 • Pamiętaj o odpowiedniej ilości białka w diecie – Twoje zapotrzebowanie na ten składnik w okresie okołooperacyjnym może wzrosnąć nawet o 40%. Oznacza to, że jeśli ważysz 70 kg, to prawdopodobnie każdego dnia powinieneś dostarczać dodatkowo nawet 28 g białka.

 • Zwracaj uwagę na jakość białka – najcenniejsze, pełnowartościowe białko znajdziesz w produktach mlecznych, mięsnych, rybach i jajach.

 • Pamiętaj o odpowiedniej ilości energii w diecie. Jej źródłem powinny być przede wszystkim "dobre tłuszcze", które znajdziesz w orzechach, nasionach i olejach roślinnych, oraz produkty zbożowe, np. pieczywo czy kasze.

 • Zadbaj o różnorodność. Jeśli to możliwe, w Twojej diecie uwzględniaj produkty ze wszystkich grup spożywczych, czyli także warzywa i owoce oraz odpowiednią ilość wody.


28 g białka

zawarte jest np. w:
4 jajkach

4 opakowaniach
jogurtu naturalnego
(4x150 g)

2/3 piersi
z kurczaka
(130 g)

1,5 opakowania
preparatu odżywczego
Resource Protein

1 opakowaniu
Resource Protein
+ 2 miarkach
Resource
Instant ProteinDieta lekkostrawna przed operacją. Wyklucza m.in. produkty smażone, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz surowe warzywa i owoce. W przypadku niektórych zabiegów okres stosowania diety lekkostrawnej wydłuża się do kilku dni.
Dieta lekkostrawna przed operacją. Wyklucza m.in. produkty smażone, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz surowe warzywa i owoce. W przypadku niektórych zabiegów okres stosowania diety lekkostrawnej wydłuża się do kilku dni.
Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś TAKAktualnie może występować u Ciebie niedożywienie lub istnieje ryzyko, że wkrótce się ono pojawi. Twój stan powinien być skonsultowany z lekarzem, który zaleci najlepsze w Twoim przypadku postępowanie.


 • Nie wystarczy, że będziesz zaspokajać aktualne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze – konieczna jest poprawa stanu odżywienia, więc jak najszybciej należy rozpocząć wsparcie żywieniowe.Czy wiesz, że…

W przypadku ciężko niedożywionych pacjentów onkologicznych, którzy poddawani będą operacji, korzystne może być przesunięcie zabiegu o 10-14 dni w celu poprawy stanu odżywienia pacjenta. Uzupełnienie niedoborów pokarmowych tradycyjną dietą może być trudne – warto skonsultować z lekarzem włączenie do diety specjalnych doustnych preparatów odżywczych.

Preparaty odżywcze


 • Dostępne w łatwej do przyjęcia, płynnej formie
 • W niewielkiej objętości (zazwyczaj około 200 ml) zawierają energię i niezbędne składniki odżywcze.


Jeśli chcesz dobrze przygotować się do zabiegu, 10-14 dni przed jego terminem możesz zacząć przyjmować wysokobiałkowe preparaty odżywcze, np. Resource Protein.

5-7 dni przed terminem zabiegu
możesz rozpocząć stosowanie immunożywienia,
np. Impact Oral w ilości 3 opakowań dziennie
Dobór preparatu oraz ilość, jaką powinieneś spożywać skonsultuj z lekarzem.
Immunożywienie: zawiera ważne w okresie okołooperacyjnym składniki - argininę, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz nukleotydy, specjaliści zalecają stosowanie go szczególnie pacjentom onkologicznym podawanym rozległym zabiegom.
Immunożywienie: zawiera ważne w okresie okołooperacyjnym składniki - argininę, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz nukleotydy, specjaliści zalecają stosowanie go szczególnie pacjentom onkologicznym podawanym rozległym zabiegom.Żywienie w dniu operacji


Czasy długiego głodzenia przed operacją już za nami - aktualnie dąży się do maksymalnego skrócenia przedoperacyjnego głodzenia. Lekarz prawdopodobnie zaleci Ci, żebyś pokarm stały spożywał najpóźniej 6 godzin przed, a klarowne płyny nie później niż 2 godziny przed operacją.
Co jeszcze pomoże Ci przygotować się do zabiegu? Na miesiąc przed terminem operacji zaprzestań palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Pomyśl o poprawie wydolności fizycznej – pomogą regularne ćwiczenia, np. spacery (30-60 minut).
Co jeszcze pomoże Ci przygotować się do zabiegu? Na miesiąc przed terminem operacji zaprzestań palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Pomyśl o poprawie wydolności fizycznej – pomogą regularne ćwiczenia, np. spacery (30-60 minut).


Możesz w ten sposób zmniejszyć ryzyko powikłań w okresie okołooperacyjnym i przyspieszyć swój powrót do pełnej aktywności po zabiegu.

ONS-Brand product Zone
Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.