Dieta przed operacją - wskazówki

Pacjentka z lekarką

Operacja to dla Twojego organizmu spore obciążenie, dlatego w tym trudnym okresie warto skorzystać ze wsparcia. Może być nim, m.in. żywienie – odpowiednio zaplanowany jadłospis pomoże Ci zapobiegać niedożywieniu. Dowiedz się, jak zmodyfikować dietę i co jeść przed operacją.

Niedożywienie w okresie okołooperacyjnym:

  • Niedobory witamin i składników mineralnych
  • Ogólne osłabienie organizmu
  • Spadek odporności

Poznaj skutki niedożywienia w okresie okołooperacyjnym.

Kompleksowe przygotowanie do operacji powinno obejmować także odpowiednie żywienie. Dieta w okresie okołooperacyjnym może mieć bowiem wpływ na dalszy przebieg leczenia.

Nie zwlekaj - zapytaj swojego lekarza, jak możesz żywieniowo przygotować się do operacji.

Dieta przed operacją

Dieta przed operacją

10-14 dni przed zabiegiem

Jeśli czeka Cię planowy zabieg, już na 10-14 dni przed operacją zacznij się do niej przygotowywać. Przygotowanie do operacji rozpocznij od zadania sobie 2 pytań. Mogą one pomóc Ci wstępnie ocenić Twój stan odżywienia. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem.

  1. Czy jesteś niedożywiony?
    W odpowiedzi pomóc mogą Ci informacje na temat niedożywienia, które znajdziesz tu.
  2. Czy istnieje ryzyko, że mój stan odżywienia pogorszy się w najbliższym czasie?
    Może temu sprzyjać, np. braku apetytu oraz problemy z przyjmowaniem posiłków.

Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś NIE

Prawdopodobnie Twój stan odżywienia jest dobry, jednocześnie warto skonsultować go z lekarzem.

  • Utrzymuj dotychczasową, zdrową dietę.
  • Pamiętaj o odpowiedniej ilości białka w diecie – Twoje zapotrzebowanie na ten składnik w okresie okołooperacyjnym może wzrosnąć nawet o 40%. Oznacza to, że jeśli ważysz 70 kg, to prawdopodobnie każdego dnia powinieneś dostarczać dodatkowo nawet 28 g białka.
  • Zwracaj uwagę na jakość białka – najcenniejsze, pełnowartościowe białko znajdziesz w produktach mlecznych, mięsnych, rybach i jajach.
  • Pamiętaj o odpowiedniej ilości energii w diecie. Jej źródłem powinny być przede wszystkim "dobre tłuszcze", które znajdziesz w orzechach, nasionach i olejach roślinnych, oraz produkty zbożowe, np. pieczywo czy kasze.
  • Zadbaj o różnorodność. Jeśli to możliwe, w Twojej diecie uwzględniaj produkty ze wszystkich grup spożywczych, czyli także warzywa i owoce oraz odpowiednią ilość wody.

28 g białka zawarte jest np. w:

4 jajkach

4 jajkach

4 opakowaniach jogurtu naturalnego

4 opakowaniach jogurtu naturalnego (4x150 g)

2/3 piersi z kurczaka

2/3 piersi z kurczaka (130 g)

Resource Protein

1,5 opakowania preparatu odżywczego Resource Protein

Resource Protein + Resource Instant Protein

1 opakowaniu Resource Protein + 2 miarkach Resource Instant Protein

Dieta lekkostrawna przed operacją

Zwykle na dzień przed planowanym zabiegiem wprowadzana jest dieta lekkostrawna. Wyklucza ona m.in. produkty smażone, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz surowe warzywa i owoce. W przypadku niektórych zabiegów okres stosowania diety lekkostrawnej wydłuża się do kilku dni - zapytaj o to swojego lekarza.

Jeśli na oba pytania odpowiedziałeś TAK

Aktualnie może występować u Ciebie niedożywienie lub istnieje ryzyko, że wkrótce się ono pojawi. Twój stan powinien być skonsultowany z lekarzem, który zaleci najlepsze w Twoim przypadku postępowanie.

Nie wystarczy, że będziesz zaspokajać aktualne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze – konieczna jest poprawa stanu odżywienia, więc jak najszybciej należy rozpocząć wsparcie żywieniowe.

W przypadku ciężko niedożywionych pacjentów onkologicznych, którzy poddawani będą operacji, korzystne może być przesunięcie zabiegu o 10-14 dni w celu poprawy stanu odżywienia pacjenta. Uzupełnienie niedoborów pokarmowych tradycyjną dietą może być trudne – warto skonsultować z lekarzem włączenie do diety specjalnych doustnych preparatów odżywczych.

Preparaty odżywcze przed operacją

  • Dostępne w łatwej do przyjęcia, płynnej formie
  • W niewielkiej objętości (zazwyczaj około 200 ml) zawierają energię i niezbędne składniki odżywcze.

10-14 dni przed operacją

Jeśli chcesz dobrze przygotować się do zabiegu, 10-14 dni przed jego terminem możesz zacząć przyjmować wysokobiałkowe preparaty odżywcze, np. Resource Protein.

5-7 dni przed operacją

5-7 dni przed terminem zabiegu możesz rozpocząć stosowanie immunożywienia, np. Impact Oral w ilości 3 opakowań dziennie.

Dobór preparatu oraz ilość, jaką powinieneś spożywać skonsultuj z lekarzem.

Immunożywienie

  • Zawiera ważne w okresie okołooperacyjnym składniki - argininę, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz nukleotydy.
  • Specjaliści zalecają stosowanie go szczególnie pacjentom onkologicznym poddawanym rozległym zabiegom.

Żywienie w dniu operacji

Czasy długiego głodzenia przed operacją już za nami - aktualnie dąży się do maksymalnego skrócenia przedoperacyjnego głodzenia. Lekarz prawdopodobnie zaleci Ci, żebyś pokarm stały spożywał najpóźniej 6 godzin przed, a klarowne płyny nie później niż 2 godziny przed operacją.

Co jeszcze pomoże Ci przygotować się do zabiegu?

  • Na miesiąc przed terminem operacji zaprzestań palenia tytoniu i spożywania alkoholu.
  • Pomyśl o poprawie wydolności fizycznej - pomogą regularne ćwiczenia, np. spacery (30-60 minut), o intensywności dostosowanej do Twoich możliwości.

Możesz w ten sposób zmniejszyć ryzyko powikłań w okresie okołooperacyjnym i przyspieszyć swój powrót do pełnej aktywności po zabiegu.

Udostępnij artykuł:

Powrót do "Strefa wiedzy"

Polecane produkty

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Diabet Plus: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Refresh: Do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem niedożywienia. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.