Onkologiczny elementarz, czyli ABC żywienia w chorobie nowotworowej cz. II

Kobieta niesie zakupy

Czy wiesz, że prawidłowe odżywianie jest istotnym elementem w walce z nowotworem?

To, w jaki sposób jesteś leczony i jak bardzo zaawansowany był nowotwór w momencie diagnozy, to nie jedyne czynniki wpływające na Twoje rokowania. Istotne jest także to, co i ile zjadasz.

Fjak Fakty

Choroba zwiększa podatność na informacje dotyczące cudownych diet, które pomogą wyleczyć raka. Prawda jest jednak taka, że jedyna dieta w chorobie onkologicznej, która jest w stanie wspierać żywieniowo Twój organizm w walce z chorobą, to dieta zbilansowana, która dostarczy Ci zarówno energię, jak i odpowiednią porcję białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin, składników mineralnych i wody.

Żywienie w chorobie nowotworowej jest niezwykle istotnym elementem terapii, więc planując je korzystaj wyłącznie z naukowo udowodnionych faktów i zaleceń uznanych ekspertów.

Gjak Głodówka

Czy Ty też słyszałeś już, że białko i węglowodany mogą żywić raka, w związku z czym najlepsza będzie dla Ciebie głodówka? Nic bardziej mylnego! Dieta w chorobie nowotworowej, powinna być zbilansowana i różnorodna, gdyż tylko wtedy będzie dostarczała Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Komórki nowotworowe, by funkcjonować, potrzebuja białka i węglowodanów, jednak nie potrafią się bez nich obyć także komórki zdrowe. Co ważne, jeśli nie dostarczysz tych składników w wystarczajacej ilości, tkanka nowotworowa będzie czerpać je z organizmu. Znacznie bardziej prawdopodobne jest więc, że zagłodzisz siebie niż raka.

Hjak Historia masy ciała

Twoja masa ciała to niezwykle istotny wskaźnik. Znacznie ważniejsza niż ta aktualna jest jednak historia tego, jak się zmieniała - przez ostatni miesiąc, 3 miesiące czy pół roku. Im szybsza utrata masy ciała, tym szybciej trzeba rozpocząć odpowiednie postępowanie żywieniowe, które zahamuje utratę kilogramów.

Nie ma takiej liczby kilogramów, które możesz i powinieneś stracić. Każdy kilogram mniej może oznaczać zaburzenia w funkcjonowaniu Twojego organizmu, spowodowane głównie utrata masy mięśniowej.

Jeśli Twoja masa ciała spada, a Ty nie jesteś już w stanie jeść więcej, rozważ wprowadzenie do diety specjalnych produktów, takich jak Resource Protein. Preparaty odżywcze stosuj pod kontrolą lekarza.

Molecule

Wysokobiałkowy

18,8 g białka/200 ml

Battery

Normokaloryczny

250 kcal/200 ml

Ijak Indywidualizacja

To, co jest dobre dla każdego, nie jest dobre dla nikogo. Nie istnieje uniwersalna dieta w nowotworach, która pozwoli odpowiednio zadbać o potrzeby każdego chorego.

Rodzaj i intensywność prowadzonego leczenia

Granatowy hexagon mały

Ewentualne powikłania leczenia

Co uwzględniać, planując jadłospis w chorobie nowotworowej?

Swoje preferencje żywieniowe


Aktualny stan odżywienia

Dietetyk (najlepiej posiadający doświadczenie w pracy z pacjentami onkologicznymi) może pomóc Ci skomponować jadłospis tak, by dostarczał wszystkich składników, w tym cennego białka i energii, w odpowiednich ilościach. To, co jesz to coś zdecydowanie więcej, niż sposób na wypełnienie żołądka. To ważny element całościowej opieki w chorobie, który pozwoli Ci stawić jej czoła.

Udostępnij artykuł:

Powrót do "Strefa wiedzy"

Polecane produkty dla pacjenta onkologicznego

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Diabet Plus: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Refresh: Do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem niedożywienia. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.