Back to all stories
0 minutes read

Czy wiesz, że prawidłowe odżywianie jest istotnym elementem w walce z nowotworem?


To, w jaki sposób jesteś leczony i jak bardzo zaawansowany był nowotwór w momencie diagnozy, to nie jedyne czynniki wpływające na Twoje rokowania. Istotne jest także to, co i ile zjadasz.


jak Fakty


Choroba zwiększa podatność na informacje dotyczące cudownych diet, które pomogą wyleczyć raka. Prawda jest jednak taka, że jedyna dieta w chorobie onkologicznej, która jest w stanie wspierać żywieniowo Twój organizm w walce z chorobą, to dieta zbilansowana, która dostarczy Ci zarówno energię, jak i odpowiednią porcję białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin, składników mineralnych i wody.


Żywienie w chorobie nowotworowej jest niezwykle istotnym elementem terapii, więc planując je korzystaj wyłącznie z naukowo udowodnionych faktów i zaleceń uznanych ekspertów.
Żywienie w chorobie nowotworowej jest niezwykle istotnym elementem terapii, więc planując je korzystaj wyłącznie z naukowo udowodnionych faktów i zaleceń uznanych ekspertów.jak Głodówka


Czy Ty też słyszałeś już, że białko i węglowodany mogą żywić raka, w związku z czym najlepsza będzie dla Ciebie głodówka? Nic bardziej mylnego! Dieta w chorobie nowotworowej, powinna być zbilansowana i różnorodna, gdyż tylko wtedy będzie dostarczała Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych.


Komórki nowotworowe, by funkcjonować, potrzebuja białka i węglowodanów, jednak nie potrafią się bez nich obyć także komórki zdrowe. Co ważne, jeśli nie dostarczysz tych składników w wystarczajacej ilości, tkanka nowotworowa będzie czerpać je z organizmu. Znacznie bardziej prawdopodobne jest więc, że zagłodzisz siebie niż raka.
Komórki nowotworowe, by funkcjonować, potrzebuja białka i węglowodanów, jednak nie potrafią się bez nich obyć także komórki zdrowe. Co ważne, jeśli nie dostarczysz tych składników w wystarczajacej ilości, tkanka nowotworowa będzie czerpać je z organizmu. Znacznie bardziej prawdopodobne jest więc, że zagłodzisz siebie niż raka.jak Historia masy ciała


Twoja masa ciała to niezwykle istotny wskaźnik. Znacznie ważniejsza niż ta aktualna jest jednak historia tego, jak się zmieniała - przez ostatni miesiąc, 3 miesiące czy pół roku. Im szybsza utrata masy ciała, tym szybciej trzeba rozpocząć odpowiednie postępowanie żywieniowe, które zahamuje utratę kilogramów.


Nie ma takiej liczby kilogramów, które możesz i powinieneś stracić. Każdy kilogram mniej może oznaczać zaburzenia w funkcjonowaniu Twojego organizmu, spowodowane głównie utrata masy mięśniowej.
Nie ma takiej liczby kilogramów, które możesz i powinieneś stracić. Każdy kilogram mniej może oznaczać zaburzenia w funkcjonowaniu Twojego organizmu, spowodowane głównie utrata masy mięśniowej.

Jeśli Twoja masa ciała spada, a Ty nie jesteś już w stanie jeść więcej, rozważ wprowadzenie do diety specjalnych produktów, takich jak Resource Protein. Preparaty odżywcze stosuj pod kontrolą lekarza.


Wysokobiałkowy

18,8 g białka/200 ml

Normokaloryczny

250 kcal/200 ml
jak Indywidualizacja


To, co jest dobre dla każdego, nie jest dobre dla nikogo. Nie istnieje uniwersalna dieta w nowotworach, która pozwoli odpowiednio zadbać o potrzeby każdego chorego.


Rodzaj i intensywność prowadzonego leczenia. Swoje preferencje żywieniowe. Ewentualne powikłania leczenia. Aktualny stan odżywienia. Co uwzględniać, planując jadłospis w chorobie nowotworowej?
Rodzaj i intensywność prowadzonego leczenia. Swoje preferencje żywieniowe. Ewentualne powikłania leczenia. Aktualny stan odżywienia. Co uwzględniać, planując jadłospis w chorobie nowotworowej?


Dietetyk (najlepiej posiadający doświadczenie w pracy z pacjentami onkologicznymi) może pomóc Ci skomponować jadłospis tak, by dostarczał wszystkich składników, w tym cennego białka i energii, w odpowiednich ilościach.
To, co jesz to coś zdecydowanie więcej, niż sposób na wypełnienie żołądka. To ważny element całościowej opieki w chorobie, który pozwoli Ci stawić jej czoła.
Dalsza część onkologicznego elementarza żywieniowego już wkrótce!

Number of shares: {0}
Udostępnij:
ONS-Brand product Zone

Resource 2.0: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza.