Etapy choroby onkologicznej Skończyłem leczenie

Kobieta w chuście z mamą

Zakończenie leczenia to nadzieja na powrót do normalności. Z pewnością będziesz potrzebować wsparcia swoich najbliższych. W tym czasie warto podtrzymywać dobre nawyki żywieniowe, aby zregenerować osłabiony organizm i szybko powrócić do pełni sił.

Choroba nowotworowa, jak i proces leczenia mogą mieć znaczny wpływ na rozwój niedożywienia. Po zakończonej terapii warto zadbać o to, aby Twój stan odżywienia stopniowo ulegał poprawie. Twój codzienny jadłospis powinien zapewnić pokrycie zapotrzebowania na energię oraz kluczowe składniki odżywcze. W tym celu zadbaj szczególnie o regularne spożycie warzyw i owoców, zwłaszcza tych surowych lub blanszowanych. Jeżeli Twój układ pokarmowy pracuje prawidłowo, uzupełnij swój jadłospis w produkty pełnoziarniste. Zwróć również uwagę na spożycie produktów obfitujących w białko, np. produkty mleczne. Składnik ten jest szczególnie istotny w okresie regeneracji po zakończeniu leczenia. Ogranicz w swojej diecie spożycie czerwonego mięsa, soli oraz słodyczy.

Nie zapomnij również o prowadzeniu regularnej aktywności fizycznej. Wykonuj okresowe badania profilaktyczne, aby stale kontrolować stan zdrowia i w przypadku nawrotu choroby, wcześnie zdiagnozować i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Chcesz poznać więcej wskazówek? Czytaj dalej i skorzystaj z dodatkowych materiałów.

Tu zacznij - podstawowe artykuły na etapie "Skończyłem leczenie"

Pozostałe artykuły, które mogą Cię zainteresować

Przeglądaj wszystkie artykuły

Obejrzyj webinary z Ekspertem

Przeglądaj wszystkie webinary

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego wsparcie żywieniowe jest ważne w rehabilitacji?

Więcej informacji
Przeglądaj wszystkie pytania

Materiały do pobrania

Bezpłatny e-book: Żywienie w chorobie onkologicznej

Przeglądaj wszystkie materiały do pobrania

Produkty polecane dla tego etapu

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko.