Etapy choroby onkologicznej Doświadczam skutków ubocznych

Pacjentka onkologiczna

Zarówno choroba nowotworowa, jak i różne metody leczenia mogą wywoływać liczne skutki uboczne. Najczęściej pacjenci doświadczają takich powikłań jak brak apetytu, zaburzenia smaku lub zapachu, wymioty, nudności, zmęczenie, zaparcie, biegunka, czy odczucie suchości w ustach. Działania niepożądane terapii mogą mieć wpływ na skuteczność leczenia. Często zdarza się, że efekty uboczne utrudniają prawidłowe odżywianie, co może doprowadzić do wystąpienia niedoborów składników odżywczych, zwiększając ryzyko niedożywienia. Jest jednak wiele sposobów, które skutecznie mogą złagodzić nieprzyjemne powikłania takie, jak spożywanie częściej małych ilości pożywienia, unikanie smażonych i tłustych potraw, czy zastosowanie diety w płynnej formie.

Wiele skutków ubocznych leczenia ma wpływ na sposób żywienia, często utrudniając dostarczenie odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Brak apetytu, czy zaburzenia smaku mogą znacząco wpływać na zmniejszone spożycie żywności, co może skutkować występowaniem niedoborów składników odżywczych. Warto na tym etapie rozważyć, po konsultacji z lekarzem, wdrożenie do codziennego jadłospisu żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, która może okazać się pomocna w uzupełnieniu niedoborów wywołanych powikłaniami terapii. Ponadto żywność medyczna może poprawić Twój stan odżywienia, szczególnie przy objawach niedożywienia.

Jak poradzić sobie z najczęściej występującymi powikłaniami leczenia?

  • Brak apetytu. Sięgaj częściej po małe porcje posiłków, miej przy sobie wysokokaloryczne i wysokobiałkowe przekąski, a także spróbuj posiłków w płynnej formie.
  • Zaburzenia smaku lub zapachu. Stosuj więcej ziół i przypraw, dbaj o higienę jamy ustnej, a także sięgaj po posiłki o temperaturze pokojowej lub zimne, dzięki czemu ograniczysz intensywny zapach, a chłodniejsze potrawy mogą lepiej smakować. Pomocne może okazać się również zastosowanie żywności medycznej, np. w postaci wysokoenergetycznego preparatu Resource Refresh. Jest to produkt rekomendowany pacjentom onkologicznym z niedożywieniem lub ryzykiem niedożywienia z zaburzeniami smaku. Resource Refresh pozbawiony jest składników o metalicznym posmaku.
  • Nudności i wymioty. Staraj się nie pomijać spożycia posiłków w ciągu dnia, unikaj tłustych, smażonych, ostrych czy bardzo słodkich potraw.
  • Biegunka. Spróbuj sięgnąć po posiłki w płynnej formie, unikaj spożycia produktów obfitujących w błonnik.
  • Zmęczenie. Postaraj się spożywać posiłki regularnie, często sięgaj po płyny i znajdź czas na odpoczynek.
  • Zaparcia. Pij dużo płynów w ciągu dnia, zadbaj o odpowiednie spożycie błonnika pokarmowego (znajdziesz go zwłaszcza w warzywach, owocach czy produktach pełnoziarnistych) oraz regularną aktywność fizyczną.
  • Suchość w ustach. Zadbaj o higienę jamy ustnej, postaraj się jak najczęściej sięgać po napoje.
  • Ból w jamie ustnej. Sięgaj po miękkie pokarmy, spróbuj pić napoje przez słomkę oraz spożywaj posiłki mniejszymi sztućcami.

Przygotowaliśmy dodatkowe materiały, z których dowiesz się więcej, jak poradzić sobie z uciążliwymi powikłaniami terapii. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

Tu zacznij - podstawowe artykuły na etapie "Doświadczam skutków ubocznych"

Pozostałe artykuły, które mogą Cię zainteresować

Przeglądaj wszystkie artykuły

Obejrzyj webinary z Ekspertem

Przeglądaj wszystkie webinary

Najczęściej zadawane pytania

Czy smak żywności medycznej jest ważny?

Więcej informacji

Dlaczego skład żywności medycznej jest tak skomplikowany?

Więcej informacji

Co to jest osmolarność?

Więcej informacji
Przeglądaj wszystkie pytania

Materiały do pobrania

Bezpłatny e-book: Żywienie w chorobie onkologicznej

Bezpłatny e-book z przepisami: Sposób na zwiększenie ilości białka w diecie

Przeglądaj wszystkie materiały do pobrania

Produkty polecane dla tego etapu

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Refresh: Do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem niedożywienia.