Etapy choroby onkologicznej Zostałem zdiagnozowany

Kobieta w chuście

Usłyszenie diagnozy "nowotwór" może być przytłaczające. Z pewnością pojawiają się wątpliwości, a przez Twoją głowę przechodzi wiele negatywnych myśli. Pamiętaj jednak, że już teraz możesz zrobić wiele, aby dobrze przygotować się do procesu leczenia i zwiększyć skuteczność terapii.

Prawidłowe odżywianie odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu. Niewystarczające spożycie składników odżywczych, szczególnie w chorobie nowotworowej, wpływa niekorzystnie na zdrowe komórki organizmu.

Sposób żywienia w tym czasie może mieć znaczący wpływ na przebieg leczenia, kondycję Twojego organizmu oraz samopoczucie. Dlatego, tak ważne jest żywienie już na etapie diagnozy choroby, aby jak najwcześniej przygotować organizm do walki z nowotworem. Zwróć uwagę na prawidłowe zbilansowanie diety, w której powinny dominować warzywa i owoce, a także produkty zbożowe, produkty obfitujące w białko (np. produkty mleczne czy chude mięso) oraz tzw. „dobre tłuszcze” (np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy). Zadbaj o dobre nawyki żywieniowe i zapewnij swojemu organizmowi odpowiednią ilość cennych składników odżywczych, aby zwiększyć skuteczność zbliżającej się terapii.

Jeżeli wraz z codzienną dietą spożywasz zbyt małe ilości pożywienia, a Twoja masa ciała w ostatnim czasie uległa zmniejszeniu, możesz rozważyć z lekarzem uzupełnienie swojego jadłospisu w żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Preparaty tego typu pomogą uzupełnić braki żywieniowe, poprawiając Twój stan odżywienia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej i zapoznaj się z naszymi materiałami!

Tu zacznij - podstawowe artykuły na etapie "Zostałem zdiagnozowany"

Pozostałe artykuły, które mogą Cię zainteresować

Przeglądaj wszystkie artykuły

Obejrzyj webinary z Ekspertem

Przeglądaj wszystkie webinary

Najczęściej zadawane pytania

Jak stosować żywienie medyczne?

Więcej informacji

Na co należy zwracać uwagę w składzie żywności medycznej?

Więcej informacji

Czy smak żywności medycznej jest ważny?

Więcej informacji
Przeglądaj wszystkie pytania

Materiały do pobrania

Bezpłatny e-book: Żywienie w chorobie onkologicznej

Przeglądaj wszystkie materiały do pobrania

Produkty polecane dla tego etapu

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Diabet Plus: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko.