Etapy choroby onkologicznej Jestem opiekunem

Kobieta w chuście z bliską

Opieka nad pacjentem onkologicznym stanowi niezwykle istotny element procesu leczenia. Twoim głównym zadaniem jest zapewnienie choremu takich warunków, aby mógł on możliwie jak najlepiej przetrwać ten ciężki okres. Zadbaj o jego prawidłowe odżywianie, które poprawi efekty leczenia, a także wzmocni organizm do walki z nowotworem. Postaraj się dostosować do potrzeb chorego i bądź elastyczny. Czy to jednak wszystko?

Pamiętaj, że sprawując opiekę nad ukochaną osobą musisz przede wszystkim zadbać o kondycję swojego organizmu. To w końcu od niego uzależnione jest to, jaką opiekę zapewnisz choremu. Troska nad zdrowiem drugiej osoby potrafi być prawdziwym wyzwaniem, które wymaga odpowiedniej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Zadbaj o prawidłowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Pamiętaj również o odpowiedniej ilości snu, który wspomoże regenerację Twojego organizmu. Jako opiekun potrzebujesz również czasu na odpoczynek i chwilę dla siebie, aby jak najlepiej zadbać o bliską osobę.

Zastanów się, czy nie przytłaczają Cię obowiązki, których się podjąłeś. Zapewne chciałbyś zrobić wszystko dla bliskiej osoby, jednak pamiętaj, że możesz potrzebować w tym wsparcia innych członków rodziny. Podziel się swoimi obowiązkami i zaangażuj innych do pomocy. Zastanów się, ile zadań jesteś w stanie wykonać. Nie bój się sięgnąć po pomoc - w końcu sam możesz potrzebować wsparcia. Możesz w tym przypadku skorzystać również z pomocy np. psychoonkologa. Bądź szczery i nie ukrywaj swoich uczuć. To normalne, że możesz odczuwać wiele negatywnych emocji. Warto również postawić własne granice i otwarcie je komunikować.

Pamiętaj także, aby nie wyręczać chorego we wszystkich obowiązkach domowych. Jeżeli tylko chce i nie ma do tego przeciwwskazań - pozwól bliskiej Ci osobie realizować codzienne czynności. Postaraj się nie skupiać tylko na chorobie podczas sprawowania opieki. Porozmawiaj szczerze z chorym i nie martw się - on również powinien Cię zrozumieć!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, z jakimi problemami może borykać się opiekun i jak sobie z nimi poradzić - zapoznaj się z dodatkowymi materiałami!

Tu zacznij - podstawowe artykuły na etapie "Jestem opiekunem"

Pozostałe artykuły, które mogą Cię zainteresować

Przeglądaj wszystkie artykuły

Obejrzyj webinary z Ekspertem

Przeglądaj wszystkie webinary

Najczęściej zadawane pytania

Jak stosować żywienie medyczne?

Więcej informacji

Na co należy zwracać uwagę w składzie żywności medycznej?

Więcej informacji

Czy smak żywności medycznej jest ważny?

Więcej informacji

Dlaczego skład żywności medycznej jest tak skomplikowany?

Więcej informacji
Przeglądaj wszystkie pytania

Materiały do pobrania

Bezpłatny e-book: Żywienie w chorobie onkologicznej

Bezpłatny e-book z przepisami: Sposób na zwiększenie ilości białka w diecie

Przeglądaj wszystkie materiały do pobrania

Produkty polecane dla tego etapu

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0, Resource 2.0+Fibre: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Diabet Plus: Do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia lub ryzyka niedożywienia u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu glukozy. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Refresh: Do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem niedożywienia. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.