Możliwości uzupełnienia niedoboru białka w diecie - propozycje przepisów i omówienie produktów

białko w diecie

Niedobór białka to problem, który może być szczególnie istotny w kontekście walki z chorobą nowotworową. Białko wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego, regenerację tkanek czy stan odżywienia chorego, co przekłada się na przebieg leczenia onkologicznego. Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na białko w chorobie nowotworowej wzrasta średnio o niemal 70 %. Pokrycie zwiększonych potrzeb organizmu na ten składnik może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w przypadku występowania dolegliwości związanych z terapią przeciwnowotworową (takich, jak brak apetytu, zaburzenia smaku czy mdłości). W tym artykule przyjrzymy się dokładnie różnym możliwościom radzenia sobie z niedoborem białka w diecie, dostarczając cenne wskazówki i pomysły, które pomogą Ci zrównoważyć poziom białka w organizmie. Dowiedz się, jakie produkty wysokobiałkowe warto uwzględnić w codziennej diecie i poznaj możliwości uzupełnienia tego składnika w chorobie nowotworowej.

Sposób na niedobór białka - produkty wysokobiałkowe w diecie

Niedobór białka może prowadzić do osłabienia organizmu, szczególnie w przypadku chorób nowotworowych, gdzie terapia stawia przed organizmem dodatkowe wyzwania. Wybierając produkty, które najlepiej uzupełniają podaż białka, możemy skutecznie zaradzić niedoborowi tego kluczowego składnika w diecie. Warto zwrócić uwagę, że chory na raka potrzebuje zwiększyć w swojej diecie spożycie pełnowartościowego białka.

Dobrym źródłem pełnowartościowego, lepiej przyswajalnego białka, są produkty pochodzenia zwierzęcego. Pamiętaj jednak, że zastosowane leczenie, takie jak chemioterapia, może mieć wpływ na nietolerancję niektórych z wymienionych produktów. Aby przezwyciężyć niedobór białka, sięgaj po lubiane produkty - nie musisz spożywać każdego z nich1,2.

Które produkty są najlepszym źródłem białka?

  • chude mięso drobiowe, takie jak kurczak czy indyk,
  • ryby,
  • jajka,
  • mleko i produkty mleczne, w tym jogurt, kefir czy sery,
  • nasiona roślin strączkowych, np. ciecierzyca, bób, młoda fasolka szparagowa, groch czy soczewica (nie są zalecane, jeżeli pacjent nie toleruje ich dobrze - ma dolegliwości takie, jak bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki),
  • produkty zbożowe, np. jęczmień, kukurydza czy owies,
  • orzechy, np. nerkowca, włoskie czy sezam1,2,3.

Jak przeciwdziałać niedoborowi białka i zwiększyć jego spożycie w chorobie nowotworowej?

Przygotowaliśmy 10 wskazówek, które pomogą Ci w prosty sposób uzupełnić codzienny jadłospis w białko.

  1. Wykorzystaj ugotowane mięso jako dodatek do sałatek, omletów, zup czy zapiekanek.
  2. Wymieszaj ugotowane i pokrojone w kostkę mięso ze śmietaną i przyprawami, przygotowując w ten sposób sos.
  3. Ugotowane jajka na twardo dodawaj do zup, zapiekanek, sałatek, warzyw, makaronu czy tostów francuskich.
  4. Wykorzystuj mleko zamiast wody do przygotowywania zupy czy płatków śniadaniowych.
  5. Dodawaj jogurt lub twaróg do ulubionego smoothie czy owoców.
  6. Używaj sera jako dodatek do zapiekanek, zup, warzyw czy ziemniaków.
  7. Wykorzystaj nasiona oraz orzechy jako dodatek do deserów (np. budyniów, kremów, owoców, lodów), a także sałatek czy warzyw.
  8. Dodaj masło orzechowe do ulubionego koktajlu lub rozsmaruj je na tostach.
  9. Zadbaj o to, aby mieć przy sobie wysokobiałkowe produkty, które możesz wykorzystać jako szybkie przekąski, np. ser, jogurt czy płatki z mlekiem.
  10. Wykorzystaj mleko w proszku jako dodatek do puree, zup, puddingów, koktajli, gotowanych płatków śniadaniowych, ciasta na naleśniki czy jogurtu4,5.

Odpowiednia dieta stanowi kluczowy element w walce z niedoborem białka, a wybierając odpowiednie produkty, możemy skutecznie wesprzeć nasze ciało w tym trudnym procesie. To nie tylko kwestia dostarczania organizmowi niezbędnych składników odżywczych, ale również troski o nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Dodatkowe wsparcie żywieniowe - znaczenie żywienia medycznego

Innym rozwiązaniem w przypadku niedoboru białka, może okazać się zastosowanie żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Jeżeli nie jesteś w stanie spożywać większych ilości wspomnianych produktów obfitujących w białko (np. wskutek braku apetytu czy zaburzeń smaku), porozmawiaj z lekarzem o wprowadzeniu do jadłospisu wysokobiałkowej żywności medycznej. Preparaty te pomogą w dostarczeniu pełnowartościowego białka, a tym samym w pokryciu zwiększonego zapotrzebowania organizmu na ten składnik. Jakie zatem produkty warto rozważyć?

  • Resource Protein - preparat odżywczy w płynnej formie, który w 1 butelce zawiera aż 18,8 g białka. Wskazany dla pacjentów niedożywionych lub zagrożonych rozwojem niedożywienia, u których stwierdza się zwiększone zapotrzebowanie na białko (np. pacjenci onkologiczni). Produkt ten jest kompletny pod względem odżywczym, co oznacza, że może być stosowany jako wyłączne źródło pożywienia. Jego zastosowanie może mieć wpływ na poprawę stanu odżywienia – w tym wyeliminowanie problemu niedoboru białka.
  • Resource Instant Protein - koncentrat białka w proszku o neutralnym smaku, który może stanowić uzupełnienie diety poprzez dodatek zarówno do codziennych posiłków, jak i napojów. Produkt ten jest wskazany dla pacjentów niedożywionych lub zagrożonych rozwojem niedożywienia, u których stwierdza się zwiększone zapotrzebowanie na białko (np. pacjenci onkologiczni).

Dodatkowe wsparcie żywieniowe, zwłaszcza w postaci żywności medycznej, może okazać się kluczowe w sytuacjach, gdzie niedobór białka jest szczególnym wyzwaniem. Warto zdawać sobie sprawę, że odpowiednie skomponowane posiłki i ich dodatkowe uzupełnienie, pod nadzorem specjalistów, mogą znacząco przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia pacjenta onkologicznego. Należy więc konsultować się z lekarzem i dietetykiem, aby dostosować dietę do indywidualnych potrzeb i wymagań chorego organizmu.

Udostępnij artykuł:

Powrót do "Strefa wiedzy"

Polecane produkty

Piśmiennictwo:

  1. Jarosz M., Sajór I. 2017. Żywienie a choroba nowotworowa. Poradnik dla pacjentów i ich rodzin. Warszawa, PRIMOPRO.
  2. University of Rochester Medical Center Rochester. Nutrition and Cancer: High-Protein Foods. Pobrany 20.01.2023 r., z https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=85&contentid=p07232
  3. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J. (Eds.). 2020. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Warszawa: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
  4. American Cancer Society. 2022. Eating Well During Treatment. Pobrany 20.01.2023 r., z https://www.cancer.org/treatment/survivorship-during-and-after-treatment/coping/nutrition/once-treatment-starts.html
  5. Stanford Medicine. High Protein Foods as Part of Your Cancer Diet. Pobrany 20.01.2023 r., z https://stanfordhealthcare.org/medical-clinics/cancer-nutrition-services/during-cancer-treatment/high-protein-foods.html

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein - do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Instant Protein - do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko.